Jak wygląda turkuć podjadek i jak go zwalczyć w ogrodzie?

Rośliny w twoim ogrodzie zaczęły usychać, a po wyciągnięciu ich z ziemi okazuje się, że nie mają korzeni. To mogą być oznaki żerowania turkucia podjadka. Jeden z największych owadów żyje w polskich ogrodach i jest prawdziwym utrapieniem ogrodników. Żywi się zielonymi częściami roślin, przez co powoduje poważne spustoszenia w grządkach i na rabatach. Jak wygląda turkuć podjadek i jak z nim walczyć?

Turkuć podjadek to duże utrapienie dla ogrodników. Podgryza korzenie roślin.
Turkuć podjadek to duże utrapienie dla ogrodników. Podgryza korzenie roślin.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak wygląda turkuć podjadek?

Turkuć podjadek jest dość charakterystyczny. Jego łacińska nazwa to Gryllotalpa gryllotalpa, gdzie pierwszy człon pochodzi od słowa świerszcz (łac. Gryllus), a drugi od słowa kret (łac. Tapla). Te wyrazy świetnie oddają jego wygląd.

Turkuć ma postać bardzo dużego świerszcza. Jego ciało ma ciemnobrązowy lub czarny kolor. Ma skrzydła, za pomocą których może się szybko przemieszczać. Dodatkowo ma:

  • długie przysadki odwłokowe,
  • krótkie, tylne nogi,
  • silne i łopatowate przednie odnóża. Wyglądają podobnie do tych, które ma kret. Za ich pomocą drąży pod ziemią długie korytarze, którymi się przemieszcza.

Dorosłe osobniki turkucia podjadka mogą mieć od 3 do nawet 6,5 cm długości. Rozpiętość ich skrzydeł może dobiegać do 4 cm.

Te owady składają po około 300 jaj. Larwy wykluwają się po ok. 21 dniach i żerują wyłącznie pod ziemią. Co ciekawe, samica opiekuje się nimi aż do jesieni. Wtedy młode turkucie schodzą na głębokość 0,5-1 m i tam zimują. Pełną dojrzałość osiągają po 2 latach.

Czym się żywi turkuć podjadek?

Turkuć podjadek jest wszystkożerny. Bardzo smakują mu młode korzenie roślin. Dlatego często można spotkać go wiosną i latem w grządkach warzywnych, a także na świeżo założonych rabatach z kwiatami ozdobnymi.

Jednak warto pamiętać, że turkuć często zjada również bezkręgowce, a zwłaszcza larwy innych owadów. W tym gronie można wymienić m.in. larwy chrabąszcza, jaja ślimaków, a także drutowców. Dlatego wbrew pozorom może być pożyteczny w walce z różnymi szkodnikami. Zatem trzeba się dobrze zastanowić, czy warto z nim walczyć.

Czego nie lubi turkuć podjadek i jak go zwalczyć?

Gdy w ziemi jest zbyt mało owadów, które znajdują się w menu turkucia, szkodnik zaczyna się interesować roślinami. Wtedy wiele osób zaczyna panikować. Bez obaw. Są rośliny, których turkuć nie lubi. Można tutaj wymienić, np. koronę cesarską, kocimiętkę, szałwię, macierzankę, a także olchę czarną.

Aby odstraszyć turkucia, posadź wspomniane gatunki lub rozłóż ich pędy na rabatach czy wokół grządek warzywnych. Inne rozwiązanie to wkładanie kwiatów oraz gałęzi do norek szkodnika. Gdy owad poczuje nieprzyjemny zapach, odejdzie w inne miejsce w poszukiwaniu pożywienia.

Jak usunąć turkucia podjadka z ogrodu?

Jeśli turkuć podjadek wyrządza duże szkody w ogrodzie, możesz spróbować go złapać. Istnieją dwie metody.

  • Łapanie turkucia na obornik

Aby złapać turkucia na obornik, zakop niewielkie ilości odchodów końskich w wybranym miejscu w ogrodzie jesienią. Materię można rozłożyć po prostu na glebie lub najpierw włożyć ją do butelki z otworem. Dzięki temu łatwiej Ci będzie ją wykopać po kilku tygodniach. Dodatkowo nie zapomnisz, gdzie znajduje się pułapka.

Ciepły i aromatyczny obornik przyciągnie turkucia, który jesienią szuka odpowiedniego miejsca do przezimowania. Owad urządzi sobie tam posłanie i zapadnie w sen zimowy. Twoim zadaniem będzie wykopanie materii ze szkodnikiem zanim przyjdą przymrozki. Następnie trzeba będzie ją przenieść z dala od działki. Najlepiej, jeśli wywieziesz uśpione turkucie na nieużytki, gdzie nie wyrządzą innym krzywdy.

Czy masz tego szkodnika w ogrodzie?
Czy masz tego szkodnika w ogrodzie?Pexels.com
  • Łapanie turkucia "w ręce"

Nie chcesz czekać do jesieni, aby wypędzić turkucia ze swojego ogrodu? Jest jeszcze jeden sposób na to, żeby złapać tego szkodnika. Podczas żerowania owad pozostawia po sobie tunele. W ich miejscu ziemia często się zapada, dlatego bardzo łatwo można je znaleźć.

Nieco je rozkop. Następnie przygotuj roztwór wody z płynem do mycia naczyń (wielu ogrodników rekomenduje zapach miętowy). Wlej gotową mieszankę do tunelu i obserwuj otoczenie. Turkuć powinien bardzo szybko próbować się wydostać na powierzchnię. Wtedy go złap i umieść w zamkniętym wiadrze. Nie wystarczy go przykryć butelką, ponieważ znowu się zakopie. Następnie wywieź szkodnika daleko od domu.

Uwaga! Jeśli chcesz złapać turkucia w ręce, załóż rękawice. Nawet nieco otumaniony owad może Cię ugryźć. Choć nie jest to niebezpieczne, może być bardzo bolesne. Dodatkowo istnieje ryzyko zakażenia tężcem. Warto mieć to na uwadze.

Walka z turkuciem nie jest łatwa, ponieważ na rynku nie ma preparatów na tego owada. Dlatego trzeba wybrać bardziej ekologiczne sposoby usuwania tego szkodnika. Powodzenia!

Dlaczego warto spacerować?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas