Rafy koralowe: Wielkie wymieranie. Wkrótce możemy utracić je wszystkie
Zabijają je zmiany klimatyczne i w tej sprawie wątpliwości nie ma. Rafy koralowe na świecie znikną, jeśli oceany będą się dalej ocieplać - wynika z raportu stworzonego na podstawie danych zbieranych przez 40 lat.
Badanie przeprowadzone przez Global Coral Reef Monitoring Network (GCRMN) wykazało, że w latach w latach 2009-2018 bezpowrotnie zniknęło 14 proc. raf koralowych na świecie. Łącznie miały powierzchnię 11,7 tys. km kwadratowych.
Zdaniem autorów raportu koralowce stają w obliczu wymarcia z powodu wzrostu temperatury mórz i oceanów. Raport powstał na podstawie danych obejmujących 40 lat, 73 kraje i 12 tys. lokalizacji.
Najszybciej koralowce umierają u wybrzeży południowej oraz wschodniej Azji, oraz Australii, a także w wodach Zatoki Omańskiej. Główna przyczyna to tzw. bielenie, czyli wywołane wzrostem temperatury wyrzucanie alg, z którymi koralowce żyją w symbiozie, ale także przełowienie, niezrównoważony rozwój wybrzeży i zanieczyszczenia wody.
"Istnieje wyraźnie niepokojący trend wskazujący na utratę koralowców i możemy się spodziewać, że ten trend będzie się utrzymywał w miarę utrzymywania się ocieplenia" - stwierdza Paul Hardisty, dyrektor Australijskiego Instytutu Nauk Morskich, w oświadczeniu udostępnionym przez ONZ.
Z danych opublikowanych w sierpniu przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) wynika, że w ciągu ostatniego stulecia oceany ocieplają się najszybciej od 11 tys. lat.
Rafy koralowe pokrywają mniej niż 1 proc. dna mórz i oceanów, ale jednocześnie to dzięki nim może utrzymywać się przy życiu 25 proc. istot morskich, w tym żółwi, ryb i homarów, napędzających światowy przemysł rybny. To właśnie rafom koralowym światowa gospodarka zawdzięcza rocznie 2,7 bln dol.
Naukowcy odkryli, że w 2019 r. dzięki działaniom ochronnym udało się odzyskać 2 proc. raf. To może wskazywać, że mogą się one w pewnym zakresie temperatur uodparniać na zmiany, gdy brak innych niszczących je czynników. Zdaniem autorów raportu, jeśli presja środowiskowa na rafy zostałaby zmniejszona, istnieje szansa, że udałoby im się w ciągu dekady rozkwitnąć do poziomu, jaki miały w 1998 r.