Noga z gazu. Płazy wybudziły się dużo wcześniej, przyrodnicy już im pomagają
Żaby i ropuchy wybudziły się miesiąc wcześniej z zimowego letargu. W związku z trudną sytuacją płazów - ich liczba w Polsce drastycznie maleje - konieczne było rozpoczęcie prac, chroniących te wrażliwe kręgowce.
Płazy to grupa kręgowców, która z roku na rok coraz bardziej odczuwa zmiany klimatu objawiające się m.in. coraz wyższymi temperaturami występującymi w ciągu całego roku.
Z powodu anomalii żaby i ropuchy zaczęły dużo wcześniej niż zwykle się wybudzać z letargu. To miesiąc wcześniej niż w poprzednich latach. Już teraz płazy masowo ruszają do zbiorników wodnych w celu złożenia skrzeku.
Noga z gazu. Płazy wybudziły się dużo wcześniej
W związku z niebezpieczeństwami, jakie czyhają na płazy, przyrodnicy z Magurskiego Parku Narodowego rozpoczęli akcję zabezpieczania dróg - płazy giną masowo pod kołami samochodów. W wielu miejscach przy drogach pojawiły się specjalne siatki zabezpieczające. Park apeluje jednak o ostrożną jazdę i zwracanie uwagi na wędrujące płazy.
W Polsce powszechne są też akcje przenoszenia płazów w rejony akwenów - ma to również zabezpieczyć je przed śmiercią na drodze. Niekiedy można spotkać też znaki ostrzegające przed obecnością płazów w okolicy.
"Płazy dołączyły w tym roku do zwierząt, które odczuły wyjątkowo wysokie temperatury w lutym. To miesiąc wcześniej niż w ostatnich latach! Dlatego i my ruszamy wcześniej z pracami zabezpieczającymi drogi, na których płazy masowo giną pod kołami samochodów" - informuje Magurski Park Narodowy.
Uwaga, żaba
Z informacji udostępnionych przez park na Facebooku wynika, że najważniejszymi czynnikami decydującymi o zmniejszającej się populacji płazów są zmiany klimatu, chemizacja rolnictwa, osuszanie terenu, a także choroby grzybowe atakujące skórę płazów.
O tym jak ważne jest pogodzenie planów drogowych i dbania o przyrodę informuje też "Poradnik Ochrony Płazów". "Ochrona płazów od kilku lat stanowi jeden z podstawowych problemów ekologicznych przy projektowaniu i realizacji inwestycji drogowych w Polsce" - napisano w poradniku. "Przed naszym krajem stoi zatem niełatwe i pilne zadanie, którego wynik może zaważyć na losie wielu planowanych inwestycji" - informują autorzy poradnika.
Płazy globalnie zagrożone
Płazy są obecnie najbardziej zagrożone wyginięciem spośród wszystkich kręgowców. Są też niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany zachodzące w środowisku. Obecnie aż 41 proc. gatunków płazów opisuje się jako zagrożone wymarciem. W 2004 r. zagrożonych było 39 proc. gatunków płazów. Cztery gatunki płazów (głównie z Ameryki) wyginęły, a 185 gatunków płazów wymienia się jako "prawdopodobnie wymarłe".
Powodów tej fatalnej sytuacji jest wiele. Płazy umierają zarówno powodu bezpośredniej działalności człowieka: niszczenie siedlisk, zatruwanie chemikaliami, rozjeżdżanie przez pojazdy, jak i pośrednie: na ich śmiertelność może wpływać pogłębiający się efekt cieplarniany.