Reklama

Latające mrówki to plaga. Jak pozbyć się ich z domu lub ogrodu?

„Latające mrówki” mogą zaskakiwać niektórych swoim wyglądem ze względu na to, że owady z tej rodziny zazwyczaj widujemy bez skrzydeł. Wspomniane stworzenia możemy zaobserwować w locie najczęściej w okresie wakacji. Czy należy się ich bać i jak pozbyć się tych niechcianych gości?

Hurtnice pospolite, czyli "latające mrówki"

Jeśli naszych oczom ukażą się "latające mrówki", oznacza to, że prawdopodobnie mamy do czynienia z hurtnicami pospolitymi. Zazwyczaj osiągają one do około pięciu milimetrów długości, a kojarzymy je głównie z licznego występowania w okresie wakacyjnym. Warto jednak zaznaczyć, że większość gatunków mrówek może rozwinąć skrzydła.

Wspomniane hurtnice możemy spotkać w każdym zakątku naszego kraju. Występują one również w niemal całej Europie i na niektórych obszarach Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Afryki oraz Australii.

Reklama

W jakim celu "latające mrówki" latają?

Od czerwca do sierpnia możemy obserwować u hurtnic pospolitych loty godowe. W takich lotach może brać udział nawet tysiące różnych osobników, co w skali całego kraju może powodować istną plagę.

Gdy dojdzie już do zapłodnienia samice rozpoczynają poszukiwania dobrego miejsca na złożenia jaj i założenie nowego mrowiska. Los samców jest nieco smutniejszy, gdyż zazwyczaj umierają one zaledwie kilka dni po locie godowym.

Czy hurtnice pospolite są groźne?

Hurtnice pospolite nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka. Nie przenoszą żadnych chorób, a nawet nie są w stanie nas ugryźć. Jedyną uciążliwością może ich liczne występowanie, w szczególności gdy w pobliżu znajduje się coś słodkiego.

Zobacz także: Ptaki tracą swoje barwy. To efekt zmian klimatu

Jak pozbyć się "latających mrówek"?

"Latających mrówek" możemy spróbować pozbyć się na mnóstwo różnych sposobów, nawet takich jak miotacze ognia czy różnego rodzaju granaty odłamkowe, lecz najbardziej skutecznym i najbardziej humanitarnym sposobem będzie użycie najzwyklejszego roztworu z octu, który odstrasza całą masę różnych niechcianych stworzeń takich jak ślimaki, mszyce czy właśnie hurtnice. Oczywiście wcześniejsze propozycje należy traktować z przymrużeniem oka.

Dobrym rozwiązaniem będzie również użycie moskitiery. "Latające mrówki" nie przedostaną się przez gęstą siatką. Możemy również ozdobić nasz dom/ogród w roślinny, które odstraszają mrówki. W tym aspekcie dobrze sprawdzi się między innymi: mięta, majeranek czy tymianek.

Hurtnice pospolite - intrygująca długowieczność

Co ciekawe, królowe "latających mrówek" cechują się wyjątkową długowiecznością. Średnio przeżywają one około 15 lat, ale odnotowano nawet przypadek królowej, która zmarła, mając aż 29 lat, co jest absolutnym rekordem. Żaden inny owad społeczny nie dożył tak sędziwego wieku.

Zobacz także: Wymarły gatunek powrócił do żywych. Ara modra uratowana

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy