Wymarły gatunek powrócił do żywych. Ara modra uratowana

Mateusz Zajega

Kilka lat temu Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała arę modrą za gatunek wymarły na wolności. Kilkaset osobników, które przetrwały, można było spotkać w niewoli rozsianych po całym świecie. Dzięki międzynarodowemu programowi ratunkowemu i staraniom biologów z całego świata dziś ponownie możemy spotkać wspomniane papugi w brazylijskich lasach.

Ary modre znów możemy spotkać w brazylijskich lasach
Ary modre znów możemy spotkać w brazylijskich lasachWikimedia Commons

W 2000 roku po raz ostatni widziano w brazylijskich lasach arę modrą - około półmetrową papugę o niebieskim ubarwieniu. W wyniku częstych polowań i kłusownictwa wszyscy żyjący na wolności przedstawiciele tego endemicznego gatunku wymarli, co kilkanaście lat później potwierdziła Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody.

Szansa na uratowanie ar modrych niemal przestała istnieć. Na szczęście nie wszyscy stracili nadzieję. Biolodzy z najróżniejszych zakątków naszej planety postanowili dołożyć wszelkich starań, aby wspomnianą papugę można było jeszcze kiedyś zobaczyć. Wszystko wskazuje na to, że ta sztuka im się udała.

Powrót do żywych

Powstał międzynarodowy projekt ratunkowy, dzięki któremu zebrano ptaki z różnych prywatnych kolekcji, a następnie stworzono z nich hodowlę.

- Kiedy próbujesz zgromadzić liczbę zwierząt z bardzo małej, ocalałej populacji, chów wsobny może być prawdziwym problemem. Jednak techniki stosowane do sprawdzania statusu genetycznego tych ptaków były bardzo, bardzo wyrafinowane i pozwalały hodowcom na bardzo dokładne dobieranie ptaków - powiedział biolog Tom White.

- Sztuczne zapładnianie również ułatwiło wydawanie potomstwa ptaków - dodaje.

Pierwsze ptaki już zostały wypuszczone na wolność. Każdy z nich posiada nadajnik, dzięki któremu można łatwo je obserwować. Za kilka miesięcy planowane jest wypuszczenie kolejnych osobników.

- Upewniliśmy się, że w okolicy znajduje się kilka dziupli lęgowych, zarówno naturalnych, jak i sztucznych, aby zachęcić ptaki do rozpoczęcia godów w przyszłym roku i ostatecznie ustanowienia terytoriów lęgowych w okolicy - tłumaczy White.

- To ambitne, ale jak dotąd wszystko idzie dobrze - mówi. 

Przemysław Białkowski podcast: BetonozaStowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas