Ptaki tracą swoje barwy. To efekt zmian klimatu

Długoterminowe badania przeprowadzone na sikorkach pokazują, że w wyniku zmian klimatu ptaki powoli tracą barwy swojego upierzenia. To już kolejny w ostatnich latach obserwowalny wpływ globalnego ocieplenia na te stworzenia. Czyżby nasz świat już wkrótce stał się mniej kolorowy?

W wyniku zmian klimatu ptaki stają się coraz mniejsze, a ich skrzydła średnio coraz większe - te fakty zostały już potwierdzone przez niejedno badanie naukowe. Tym razem naukowcy zaobserwowali kolejny efekt globalnego ocieplenia na latające stworzenia. Otóż wspomniane zwierzęta po prostu blakną.

Zobacz także: Nie ma już żadnych wątpliwości. Ptaki stają się coraz mniejsze

Ptaki tracą kolory

Francuscy uczeni przez 15 lat (2005-2019) prowadzili badania na modraszkach zwyczajnych (Cyanistes caeruleus) żyjących na południu ich rodowitego kraju. Rokrocznie obserwowali oni aż 5800 różnych osobników tego gatunku, a następnie opublikowali wyniki swojej pracy w czasopiśmie "The American Naturalist".

Reklama

Okazało się, że charakteryzujące się niebieskim grzbietem i żółtym przodem ptaki tracą swoje kolory. Mówiąc prościej, ich niebieskie grzbiety stawały się coraz mniej niebieskie, a żółty przód coraz mniej żółty. Aż przydałby się ktoś, kto pomalowałby nasz świat na żółto i na niebiesko.

- Nasza praca sugeruje, że zmiany środowiskowe, a w szczególności zmiany klimatyczne, mogą być głównym powodem, dla którego ptaki takie jak modraszka przechodzą zmiany w ich cechach fizycznych, a dokładniej w jasności i intensywności ich ubarwienia - powiedział David López-Idiáquez, współautor badania.

- Zmiana koloru upierzenia wydaje się być wynikiem połączenie wzrostu temperatury (1,23°C) i spadku opadów (0,64 mm), więc zmiana klimatu byłaby potencjalną przyczyną tej różnicy - dodał.

Oczywiście nie jest to tylko zmiana kosmetyczna, gdyż ubarwienie ptaków często pełni jakąś funkcję na przykład zachęcającą innych osobników do godów.

- U tych ptaków cechy takie jak ubarwienie pełnią funkcję sygnałów wskazujących innym osobnikom jakość okazu, co ma decydujące znaczenie na przykład jeśli chodzi o rozmnażanie - tłumaczy López-Idiáquez. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ptaki | sikorki | zmiany klimatu | globalne ocieplenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy