Kleszcz, o którym nie wiesz. Mieszka na strychu i w gołębniku

Obrzeżek gołębień to kleszcz, którego mało kto rozpozna. Czy obrzeżka można spotkać na obrzeżach? Choć pajęczaki te “lubią" zwłaszcza ptaki, to niewykluczone, że zetkniemy się z nimi na balkonie albo we własnym domu.

Argasi reflexus, czyli obrzeżek gołębi
Argasi reflexus, czyli obrzeżek gołębi De AgostiniGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Argas reflexus, czyli obrzeżek gołębi to jeden z gatunków kleszcza. Jest ektopasożytem, czyli pasożytem zewnętrznym. Może przybierać szarą lub szarobrązową barwę. Gatunek odznacza się na tle innych kleszczy długowiecznością, ponieważ może dożyć nawet 10 lat. Jest też większy niż inne znane nam kleszcze, dlatego możemy go rozpoznać.

Gatunek występuje na kilku kontynentach, w tym w Europie i Polsce. Jego obecność silnie zaznaczyła się m.in. na Śląsku i południu Polski.

Żeruje na gołębiach

Obrzeżek gołębień jest kleszczem, którego możemy spotkać w nietypowych miejscach. Zazwyczaj nie bytuje w wysokiej trawie, ale wszędzie tam, gdzie znajdują się duże skupiska ptaków, ponieważ żywi się ich krwią. Obrzeżek gołębi zawdzięcza swą nazwę właśnie od ofiary, na którą żeruje, czyli gołębi. W związku z tym występuje m.in. w gołębnikach, na strychach, balkonach i innych miejscach, gdzie pojawiają się te ptaki.

Z powodu tych pasożytów u gołębi może wystąpić świąd, podrażnienie skóry, anemia oraz łysienie. Pasożyt może powodować również śmierć piskląt.

Obrzeżek celuje głównie w większe skupiska, więc może atakować populacje zarówno hodowlane, jak i dzikie.

Nie jest jednak pewne, że tam, gdzie jest gołąb, żyje również ten kleszcz. 

Na Ziemi występuje wiele gatunków kleszczy
Na Ziemi występuje wiele gatunków kleszczyPATRICK LANDMANN/Science Photo Library/East NewsEast News

Obrzeżek w Polsce. Może przenieść się na człowieka

Z powodu braku żywiciela w postaci gołębia lub innego ptaka, kleszcz może przenieść się na człowieka. Niektóre źródła podają, że pajęczak ma zdolność ukrywania się w szparach lub oknach, dlatego trzeba zachować czujność, jeśli w pobliżu pojawiają się skupiska gołębi.

W 2018 r. grupa polskich naukowców opisała wyniki badań na temat występowania i oddziaływania gatunku tego kleszcza na ludzi w Polsce. Na przestrzeni 7 lat zbadano obecność i wpływ obrzeżka gołębiego na mieszkańców Górnego Śląska. Stwierdzono wówczas jego obecność na strychach i poddaszach, ale również na klatkach schodowych i w mieszkaniach.

Czy ukłucie obrzeżka boli i jakie ma skutki?

Z badania polskich naukowców wynika, że u mieszkańców, którzy byli atakowani przez obrzeżki, rozwinęła się silna reakcja zapalna. Na ugryzionej skórze pojawiały się grudki i przebarwienia.

Ukłucie obrzeżka może być bolesne, a swędzenie skóry utrzyma się przez dłuższy czas. Mogą przenosić m.in. babeszjozę, bakterie Borelia anserina i zarazki gorączki Q.

Nieraz w celu zwalczania kleszczy ptasiach stosuje się chemiczne, ale i równocześnie inwazyjne opryski.

Dwa niedźwiedzie czarne zatrzymane. Udaremniono przemyt trofeów z USAmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas