Co zjada kleszcze? Oto zwierzęta, które ochronią nas przed inwazją
Magdalena Mateja-Furmanik
Ze względu na zmiany klimatu kleszczy będzie coraz więcej, więc musimy nauczyć się z nimi żyć. Jeśli boimy się ugryzienia będąc w dzikim terenie, musimy użyć preparatu chemicznego odstraszającego te pajęczaki. Jeśli jednak mamy ogród, możemy zadbać o to, by jego teren był wolny od kleszczy bez użycia chemii.
Kleszczowi sprzyjają łagodne, ciepłe zimy. Zdaniem dr nauk weterynaryjnych Joanny Kołodziejskiej-Lesisz, są one główną przyczyną ich rosnącej populacji.
Kleszcze atakują. Jak się uchronić?
"Problem nie dotyczy tylko jakby mogło się wydawać pól i łąk czy terenów niezurbanizowanych, ale także parków, placów i skwerów miejskich. Wszędzie tam, gdzie jest trawa, można spotkać kleszcze" - stwierdza w rozmowie z PAP.
Jeśli mamy ogródek nic nie stoi na przeszkodzie temu, by zamieszkał w niej nieproszony i niebezpieczny gość - kleszcz. Możemy jednak zabezpieczyć się przed nim w pewnym stopniu naturalnymi sposobami. Musimy jednak pamiętać, że nie dadzą nam 100 proc. pewności, że unikniemy ugryzienia.
Kleszcze są składnikiem diety wielu zwierząt. Należą do nich m.in. mrówki i chrząszcze. Jeśli zatem na naszym podwórku znajduje się mrowisko, nie powinniśmy się go pozbywać.
Kleszcze są zjadane także przez niektóre płazy (np. ropuchy) i gady (jaszczurki). Oczko wodne zdecydowanie przyciągnie te pierwsze. Jeśli będzie otoczone płaskimi kamieniami, które nagrzeją się od słońca, być może zjawi się tam również jakaś jaszczurka.
Naturalni wrogowie kleszczy
Kleszcz znajduje się w menu zwierząt, które zwykliśmy nazywać szkodnikami, takich jak ryjówki, myszy i szczury.
Do zmniejszenia populacji kleszczy przyczyniają się również zwierzęta, które nie budzą złych skojarzeń, takie jak domowe ptactwo. Jak wskazuje Alicja Hudzik na portalu zbadajkleszcza.pl, perliczki i kury ze smakiem zajadają się kleszczami. Jeśli zatem rozważamy założenie przydomowego kurnika, ich działanie "antykleszczowe" może stanowić jeden z argumentów za tym pomysłem.
Generalnie jeśli chcemy przyciągnąć większą ilość gatunków do naszego ogrodu, warto rzadko kosić trawę, ponieważ tylko wtedy drobne zwierzęta będą miały możliwość schowania się. Powszechnie uważa się, że wysokie trawy sprzyjają także populacji kleszcza. Specjaliści jednak zauważają, że w wysokiej trawie te pajęczaki są częściej zjadane przez inne gatunki - zwłaszcza przez ptactwo.