Reklama

Jak widzi pies? Kolory, którymi ogląda świat, człowieka, telewizor

Dzień Psa, który w 2022 roku wypada w piątek (1 lipca) to szczególna okazja do tego, by pochylić się nad problemem porzucania psów. Niestety czas wakacji to okres, kiedy takich przypadków jest najwięcej. Dzień Psa to także szansa, by bliżej poznać swojego pupila, dlatego sprawdzamy, w jakich kolorach widzi pies i jak pies widzi człowieka. Odpowiedź jest zaskakująca!

Kiedy jest Dzień Psa w 2022 roku?

W Polsce czworonogi mają swoje święto dwa razy w roku. Dzień Psa przypada 1 lipca. To stosunkowe nowe święto, które ma 15 lat. Zostało zapoczątkowane w 2007 roku przez czasopismo "Przyjaciel Pies". Wakacyjna data nie jest przypadkowa i Dzień Psa przypada na okres, kiedy przybywa porzuconych zwierzaków

Dzień Psa 1 lipca to sensu stricto polskie święto, z kolei w wymiarze międzynarodowym Światowy Dzień Psa obchodzony jest 26 sierpnia. To święto psiej różnorodności, bo to dzień wszystkich ras, bez względu na wygląd czy wielkość. 

Reklama

Światowy Dzień Psa to zasługa amerykańskiej działaczki na rzecz praw zwierząt Colleen Paige, która właśnie 26 sierpnia adoptowała swojego pierwszego psa. 

W jakich kolorach widzi pies świat w dzień?

Jeszcze do niedawna funkcjonowało przekonanie, że odpowiedź na pytanie, w jakich kolorach widzi pies, ogranicza się do odcieni szarości. Dziś wiemy, że psy rozróżniają kolory. Oczywiście odbiór rzeczywistości różni się od tego, jak ludzie widzą otaczający ich świat. W jakich kolorach widzi pies świat w dzień i w nocy? 

Psy widzą w dzień w odcieniach niebieskiego, żółtego i szarości. Psy posiadają tylko dwa rodzaje czopków, specjalnych receptorów znajdujących się w centrum dna oka, które pozwalają im widzieć świat. 

Psy mają problemy z odbieraniem impulsów z palety odcieni czerwieni, dlatego zakładając czerwoną bluzkę, pies widzi ją jako szarą lub w odmianach brunatnych i beżowych kolorów. Zielony i pomarańczowy postrzega jako różne odcienie żółci, a fiolety jako różne tonacje niebieskiego. 

Zobacz także: Psy nie wytrzymują upałów. Weterynarze mają pełne ręce roboty

W jakich kolorach widzi pies świat w nocy?

Podobnie jak u człowieka, większość rzeczy w ciągu nocy pies widzi w jasno lub ciemnoszarych kolorach

Pupile potrafią w ciemności dostrzec nawet siedem razy więcej szczegółów od ludzi, a pomaga im w tym makata odblaskowa. Ta odpowiada za ponowne wyłapanie promieni świetlnych, a następnie przekierowanie ich na siatkówkę oka psa. 

Jak pies widzi telewizor?

Choć pies widzi w ciemności lepiej niż człowiek, to niestety zdolności czworonoga są znacznie gorsze w przypadku telewizji. Jak pies widzi telewizor? Wrażliwe oko psa nie jest w stanie zobaczyć płynnego ruchu w telewizorze, gdy ten ma niską częstotliwość odświeżania ekranu do 55Hz. Dlatego, by pies miał przyjemność z oglądania telewizji, minimum to 60, a optymalnie 75 Hz

Jak pies widzi telewizor i co dokładnie może obejrzeć w monitorze? Posiadanie tylko dwóch rodzajów receptorów sprawia, że również w telewizorze psy są w stanie zobaczyć jedynie żółtą i niebieską barwę. Dlatego odbierają dwubarwny obraz. Co ciekawe, nie brakuje specjalnych programów dla psów dedykowanym czworonogom. W USA psy mogą cieszyć się obrazem, chociażby DogTV.

Zobacz także: Ta rasa psów jest skazana na choroby. Naukowcy biją na alarm

To, jak pies widzi telewizor, ma o wiele większe znaczenie pod kątem ruchu niż koloru. To dlatego, że psy przed telewizorem szybko się nudzą, jeżeli na ekranie niewiele się dzieje. Dlatego obraz musi być dynamiczny, aczkolwiek każdy pies reaguje na ruch w telewizji inaczej.

Jak pies widzi człowieka?

Dla tych, którzy myślą, że pies dobrze nas widzi, nie mamy dobrych informacji. Pies widzi człowieka jako postać, której kształty są znacznie mniej wyraźne od tego, co widzi człowiek. Naukowcy burzą magię mówiącą o tym, że pies poznaje nas po wyglądzie. Dlatego kolor naszej skóry, czyli także twarz, to nudny obraz niewyraźnej szarości

To z kolei oznacza, że to, jak pies widzi człowieka, nie wpływa na zapamiętanie naszych rysów. Nasza twarz jest dla niego zamazana. Po czym poznaje nas pies? Przede wszystkim liczy się ruch oraz zapach. Genetycznie przygotowany do polowań i tropienia zwierzyny, pies jest w stanie wykryć ruch obiektu z odległości około kilometra

Czytaj także: Jak sobie radzą z upałami w najgorętszych krajach? Te triki naprawdę działają

Dlatego nieważne jest to, jak pies widzi człowieka, a to, że potrafi zapamiętać styl naszego chodzenia. I z daleka potrafi rozpoznać swojego właściciela, analizując sposób poruszania się. To jednak oznacza, że pupil może pomylić nas z inną osobą, która ma podobny styl chodzenia.

Jak widzi pies z zaćmą?

Tak jak ludzkie, również psie oko narażone jest na różne choroby. Jedną z najczęściej występujących jest zaćma. U psa przejawia się tym, że patogenne procesy prowadzą do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki. Powstające plamki utrudniają przenikanie promieni świetlnych do siatkówki, co zaburza ostrość widzenia.

Jak widzi pies z zaćmą? Kiedy dochodzi do zmętnień lub nieprzezierności soczewki spowodowanej zaćmą, pies stopniowo traci ostrość widzenia. Dlatego w wyniku tej choroby rzeczywistość dla czworonoga staje się coraz bardziej niewyraźna i rozmyta. Niestety z czasem dochodzi do całkowitej utraty wzroku. 

Zobacz także: Psy mają o znacznie lepszą pamięć, niż sądziliśmy. To efekt życia z ludźmi?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dzień psa | PSY (Park Jae-Sang) | rasy psów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama