Gigantyczne stężenie miedzi, cynku i niklu w europejskiej rzece. Uchodzi do morza
Kolejna europejska rzeka silnie zanieczyszczona. Tym razem bezpośrednią przyczyną są wpuszczone do wody ścieki. Jak do tego doszło?
Chorwacja kojarzy się z turkusowym, niezmąconym kolorem wody. Niestety, jedna z rzek została silnie zanieczyszczona ściekami. Neretwa to rzeka przepływająca przez Chorwację i wpływająca do Adriatyku. Już teraz w rzece wykryto 10-krotnie większe niż dopuszczalne stężenie miedzi, cynku i niklu. Neretwa ma źródło w Bośni i Hercegowinie i przepływa głównie (203 km) przez ten kraj. Neretwa ma łącznie długość 225 km.
Ścieki w chorwackiej rzece
W korytach Neretwy odkładają się metale ciężkie. Media chorwackie podają, że zanieczyszczenia pochodzą ze znajdujących się w okolicy zakładów przemysłu metalurgicznego. W Neretwie żyją węgorze, żaby, ostrygi i małże. Zwierzęta morskie są bezpośrednio narażone na niebezpieczeństwo.Miejscowi ekolodzy obawiają się, że stan wody i ekosystemu się pogorszy, ponieważ problem jest spotęgowany faktem rzadkich kontroli skali zanieczyszczenia.
- Więcej informacji: nie tylko Odra. Te rzeki również zostały zanieczyszczone
Nadmiar miedzi, cynku i niklu jest szkodliwy dla zdrowia dzieci, ludzi i zwierząt, które znalazły się w takim zanieczyszczonym zbiorniku. Szkodliwe azotany i fosforany w Neretwie sprzyjają też rozwojowi inwazyjnych gatunków roślin. Każda ingerencja w naturalny rytm ekosystemu wodnego może skończyć się tragedią podobną do tej, jaka nadal widoczna jest w Odrze.