Gdzie mieszka żaba śmieszka?
W Polsce żyją żaby zielone i brunatne. Śmieszka to jedna z żab zielonych, zamieszkująca okolice stawów, rzek i innych podmokłych terenów. Czym charakteryzuje się żaba śmieszka, czy łatwo ją zobaczyć oraz usłyszeć jej "śmiech"?
W Polsce możemy spotkać 19 różnych gatunków płazów - salamandrę plamistą, grzebiuszkę ziemną, dwa kumaki, dwie rzekotki, trzy ropuchy, cztery traszki oraz sześć żab. Jedną z nich jest żaba śmieszka - największa z polskich zielonych żab.
Jeśli weźmiemy śmieszkę na rękę, będzie wielkości dłoni.
Godowy rechot
Skąd wzięła się nazwa "śmieszka"? Czy rechot żaby przypomina śmiech? Batracholodzy (lub herpetolodzy), czyli specjaliści od płazów zwracają uwagę na charakterystyczny, godowy rechot śmieszek. Odgłos wydawany przez żaby zagłuszy każdy inny dźwięk. Żaby podczas godów słyszalne są z odległości nawet kilku kilometrów. Rechot śmieszki jest opisywany jako dźwięk "re-ke-ke", a sam "śpiew" samców jest naprawdę kojący. W zależności od temperatur panujących na wiosnę, rechot śmieszek słyszalny jest pod koniec kwietnia, w maju lub w czerwcu.
Żaba śmieszka w Polsce
Żaba śmieszka do spora żaba. Długość jej ciała wynosi do 17 cm. Ma w miarę masywną budowę ciała, a rozpoznać można ją dzięki i chropowatej skórze na grzbiecie. Śmieszka może przybierać różne kolory: jasny zielony, oliwkowy, intensywną zieleń lub ciemny brąz. Brzuch żaby jest jaśniejszy, często pokryty plamkami.
Ze względu na to, że śmieszki żyją na lądzie lub tuż pod powierzchnią wody, znajdują pokarm w samym miejscu bytowania. Żywią się małymi rybami, drobnymi ssakami i pisklętami wodnych ptaków. Marzena Nowakowska, autorka książki "Safari za progiem domu" zauważa, że naturalnymi wrogami żab są m.in. wydry i tchórze, a kijanki zjadane są przez ryby i ważki. Podczas spotkania z wężem żaby nabierają sporo powietrza i nadmuchują się na kształt piłki.
Zielone żabki wymierają
Śmieszka jest objęta częściową ochroną gatunkową od 8 października 2014 roku. Wcześniej objęta była ochroną ścisłą. Żaba jest też wymieniona w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN. Niestety, z badań przeprowadzonych w USA wynika, że każdego roku liczba płazów zmniejsza się o 3,7 proc. Oznacza to, że w przeciągu 18 lat ich populacja zmniejszy się aż o połowę.
Masowe wycinki, osuszanie terenów i prowadzenie agresywnej gospodarki rolnej mają wpływ na wymieranie płazów. Postępująca urbanizacja przyczynia się najpierw do utraty liczby siedlisk płazów, a później do stopniowego zanikania gatunku.