Koty są zdrowsze na diecie roślinnej? Weterynarz mówi, że tak

Żywienie zwierząt to temat, który dzieli wielu opiekunów zwierząt. Jedni są zwolennikami mięsnej karmy, inni diety mieszanej, niektórzy karmią zaś pupili domowym jedzeniem, a inni wegetariańskim lub wegańskim. Z nowych badań weterynarzy wynika, że to właśnie koty karmione dietą roślinną są zdrowsze niż te, których menu opiera się na samym mięsie.

Co jest najlepsze dla kotów?
Co jest najlepsze dla kotów? 123RF/PICSEL

badania przeprowadzonego przez ekspertów weterynarii z Wielkiej Brytanii (m.in. wybitnego badacza Andrew Knight'a) wynika, że dieta roślinna jest zdrowsza dla kotów niż ta oparta na samym mięsie. Nad badaniem czuwała też organizacja ProVeg International.

Koty na diecie roślinnej

W badaniu wzięło udział łącznie 1369 opiekunów kotów. 91 proc. karmiło zwierzęta mięsem, a 9 proc. stosowało dietę roślinną przez co najmniej rok. Przedstawiono główne wnioski z badań dotyczące kotów karmionych roślinnie:

  • Zmniejszenie ilości wizyt weterynaryjnych o 7 proc.
  • Zmniejszenie zużycia leków o 15 proc.
  • Zmniejszenie liczby kotów chorych o 4 proc.
  • Zmniejszenie schorzeń u pojedynczych kotów o 16 proc.
  • Poprawa stanu kota według opiekunów w 23 proc. przypadków.

Naukowcy stwierdzili, że większość kotów karmionych produktami roślinnymi rzadziej zapadała na rozmaite choroby. Okazało się, że większość kotów na diecie mięsnej częściej cierpiała z powodu różnych dolegliwości.

Weterynarz potwierdza: dieta roślinna jest dobra

Główny autor badania, profesor weterynarii Andrew Knight z Uniwersytetu Winchester w Wielkiej Brytanii twierdzi, że to nie pierwsze badania potwierdzające dobry wpływ diety roślinnej na zdrowie zwierząt. W 2021 r. zespół lekarzy pod przewodnictwem dr Sarah Dodd wykazał, że koty na diecie roślinnej były zdrowsze od tych karmionych mięsem. W 2022 r. na łamach czasopisma PLOS ONE wykazano, że żywność roślinna zmniejsza ryzyko zachorowań u psów.

"Nowoczesne karmy wegańskie zawierające składniki roślinne, dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wykluczając białko zwierzęce zmniejsza się tez prawdopodobieństwo wystąpienia alergii pokarmowych. Nasze wyniki i obserwacje są spójne z wynikami innych badań w tej dziedzinie" - twierdzi weterynarz, a zarazem wieloletni działacz na rzecz zwierząt.

Organizacja ProVeg ma nadzieję, że ludzie zaczną śmielej karmić pupili także roślinnymi karmami i przysmakami. Organizacja dodaje, że jest zadowolona z coraz większej ilości badań prowadzonych pod kątem zdrowia zwierząt i związanych z tym diet.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas