Co się stanie, jeśli pies będzie jadł głównie warzywa?
Nowe badania wykazały, że karmienie psa dietą opartą głównie na roślinach może zmniejszyć psie problemy skórne, żołądkowo-jelitowe i behawioralne.
W trwającym 12 miesięcy badaniu wzięło udział 100 psów. Opiekunowie zostali poproszeni o wypełnienie ankiet dotyczących stanu zdrowia i apetytu ich psów.
Głównym wnioskiem z badania jest to, że psy spożywające przez dłuższy czas żywność pochodzenia roślinnego wyzdrowiały z wielu chorób.
Pies na roślinach
Okazało się, że u 90 proc. zwierząt, które wcześniej cierpiały z powodu problemów z przewodem pokarmowym, błonnik roślinny polepszył jakość wypróżniania i formę stolca. Stwierdzono również, że 70 proc. psów, mających wcześniej kłopoty ze skórą, np. psim łupieżem, odczuło ulgę, a opiekunowie zauważyli u nich poprawę stanu skóry. Ponad połowa stwierdziła, że futro psa zaczęło bardziej błyszczeć.
Co więcej, wiele opiekunów zauważyło zmniejszenie niepokoju i stanów lękowych u swoich pupili. Około jedna czwarta zauważyła spadek agresji u psów.
Autorzy badania stwierdzili, że wyniki są obiecujące, jednak badania powinny zostać przeprowadzone na większej liczbie zwierząt, aby szerzej ocenić efekty podawaniu psom żywności roślinnej.
Badanie ukazało się w czasopiśmie Archives of Clinical and Biomedical Research.
Kontrowersje
To, czy powinniśmy karmić psy dietą bezmięsną lub wegańską, jest wciąż kwestią kontrowersyjną. W społeczeństwach panuje powszechne przekonanie, że psy są mięsożercami. To jednak nieprawda, ponieważ psy, podobnie jak ludzie, są wszystkożerne. Pojawia się jednak coraz więcej badań naukowych wskazujących na to, że wegańska karma dla psów może być w wielu przypadkach lepsza niż konwencjonalna mięsna dieta dla psów.
Na początku tego roku przedstawiono rewolucyjne wyniki badań na temat diety psów. Wykazano, że jedzenie roślinne jest zarówno zdrowsze, jak i bezpieczniejsze dla naszych pupili.