Jak widzą koty? Kolory, którymi mruczki oglądają świat

Oprac.: Tomasz Kromp

Koty to zwierzęta mające naturalny instynkt łowcy. W polowaniu pomaga im nie tylko zwinność, ale również doskonały wzrok. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że mruczki widzą świat nieco inaczej, niż ludzie. Czy koty rozpoznają kolory? Co sprawia, że pupile widzą w ciemności lepiej, niż ludzie? Wyjaśniamy.

Jak widzą koty i które kolory rozpoznają?
Jak widzą koty i które kolory rozpoznają?123RF/PICSEL

Jak koty widzą świat i ludzi?

Kocie oko jest zbliżone pod kątem budowy do ludzkiego. Co zatem sprawia, że koty widzą świat zupełnie inaczej, niż ludzie? Przede wszystkim wynika to z liczby fotoreceptorów, a konkretnie pręcików i czopków. Za sprawą pręcików możliwe jest również widzenie kształtów i ruchów przy słabym świetle. Z kolei czopki odpowiadają za możliwość widzenia barw w dobrym świetle.

Jak można się domyślić, koty, w porównaniu do ludzi, mają większą liczbę pręcików, a mniejszą czopków. Wobec tego mogą się poszczycić doskonałym wzrokiem w nocy, przy ograniczonym oświetleniu. Jednak na co dzień mruczki rozpoznają zdecydowanie mniej kolorów niż ludzie. Barwy widziane przez koty są również mniej intensywne. Okazuje się również, że koty mogą widzieć w zakresie 200 stopni (w przypadku ludzi jest to 180 stopni). 

A jak koty widzą ludzi? Czy mruczki są w stanie rozpoznać twarz swojego właściciela? Puszyste czworonogi mogą mieć z tym problem. Jednak zwierzaki te są w stanie rozpoznać swoich opiekunów za pomocą innych zmysłów – identyfikują ich po głosie lub zapachu

Jakie kolory widzą koty?

Z uwagi na to, że oczy mruczków mają więcej pręcików, a mniej czopków, mogą widzieć lepiej w ciemnościach, jednak rozpoznają mniej barw niż ludzie. Jakie kolory widzą koty? Okazuje się, że zwierzaki te widzą tylko odcienie żółtego i niebieskiego.

Jakie kolory widzą koty?123RF/PICSEL

Jednak widzenie przez koty tych kolorów nie przebiega tak samo, jak u ludzi. Są mniej nasycone, a niektóre z nich mogą wpadać w odcienie szarości. Co ciekawe, koty nie rozpoznają również koloru czerwonego. Wynika to z liczby czopków – oczy mruczków mają fotoreceptory umożliwiające rozpoznanie jedynie odcieni żółtego i niebieskiego

Jak widzą koty w ciemności?

Nie ulega wątpliwości to, że koty mają o wiele lepszy wzrok w ciemnościach. Większa liczba pręcików sprawia, że rozpoznawanie kształtów i ruchu przy ograniczonym świetle jest łatwiejsze dla mruczków – cecha ta ułatwia im polowanie.

Warto wspomnieć, że do widzenia w ciemnościach kocie oczy wymagają przynajmniej minimalnej ilości światła. W idealnie zaciemnionym pomieszczeniu zwierzęta te prawdopodobnie miałyby trudności z rozpoznaniem poszczególnych przedmiotów. Jednak wówczas pomocne okazałyby się dla nich wibrysy (kocie wąsy), które w znaczący sposób ułatwiłyby poruszanie się w ciemnościach.

Przeczytaj też:

Dlaczego boimy się węży?Stowarzyszenie Czysta PolskaProgram Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas