Tanzania. Co łączy ją z Polską?
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Tanzania to jeden z najuboższych krajów na świecie, ale jednocześnie państwo piękne i posiadające wiele bogactw naturalnych. O tym, co jest w nim wyjątkowego i co łączy je z Polską opowiedział w rozmowie z Przemysławem Białkowskim Robert Zduńczyk, prezes Fundacji Ekonomicznej Polska - Afryka Wschodnia.
Powierzchnia Tanzanii wynosi dwa razy tyle, co Francji. Obszar ten jest bogaty w żyzne gleby, a także złoża naturalne. W Tanzanii popularnym zajęciem jest rolnictwo. Nieodzownym symbolem tego państwa jest oczywiście Kilimandżaro - najwyższa góra Afryki.
Tanzania to nie tylko Kilimandżaro
Niewiele osób wie jednak, że Tanzania ma też powiązania z Polską. Fundacja Ekonomiczna Polska - Afryka Wschodnia od 2019 roku pomaga np. budować w Tanzanii biogazownie. W ten sposób wykorzystywany jest potencjał drzemiący w tamtejszym rolnictwie.
- W Tanzanii świeża żywność jest dostępna 365 dni w roku. Banany są wykorzystywane na dziesiątki sposobów, choć my je znamy tylko jako deser. Mieszkańcy tego regionu nie potrzebują żywności przetwarzanej - mówi Robert Zduńczyk.
Żywność trzeba jakoś przygotować, a do tego potrzebna jest energia. Między innymi tutaj właśnie pojawia się rola Fundacji Ekonomicznej Polska - Afryka Wschodnia. Dzięki budowanym biogazowniom postępuje bowiem transformacja energetyczna Tanzanii, w której jeszcze kilka lat temu większość energii pozyskiwano z węgla drzewnego.
Transformacja energetyczna w Tanzanii z pomocą Polaków
- Historycznie najprostszym surowcem do pozyskania było drewno. Nagle okazało się, że zaczyna być go coraz mniej, bo przybywa ludzi i postępuje wylesianie - tłumaczy ekspert. - Jeśli pojawiają się rozwiązania, które powodują, że presja np. na wylesianie może być mniejsza, to je wspieramy.
Działalność fundacji rozpoczęła się jednak dużo wcześniej. - Od kilkunastu lat realizujemy w Tanzanii projekty rozwojowe - mówi w rozmowie z Przemysławem Białkowskim z Zielonej Interii Robert Zduńczyk, prezes Fundacji Ekonomicznej Polska - Afryka Wschodnia.