Reklama

Przemysław Białkowski podcast: Klimat

Jak powinniśmy rozmawiać o klimacie? Co zrobić, aby informacje związane z ochroną środowiska rozchodziły się jeszcze szerzej? Z Szymonem Bujalskim, dziennikarzem dla klimatu rozmawia Przemysław Białkowski z Interii.

To, w jaki sposób będziemy mówić o klimacie może w dużym stopniu zależeć od naszej perspektywy, np. miejsca, w którym mieszkamy - zauważa Szymon Bujalski. - Słyszałem nie raz wypowiedzi osób żyjących na południu planety, które mówią, że "wy to możecie mówić o zmianie klimatu, a my tutaj mamy już kryzys i katastrofę" - mówi dziennikarz.

Odpowiedni dobór słów ważny jest także ze względu na grupę odbiorców, do których kierujemy komunikat. - Jeden poczuje motywację gdy usłyszy o "kryzysie", a drugi się przestraszy i zamknie w sobie - zauważa Szymon Bujalski.

Reklama

Często w dyskusji publicznej zdarzają się też próby trywializowania problemu zmian klimatycznych. - O wiele łatwiej rozmawia się z tymi, którzy są już po tej samej stronie, co my - mówi rozmówca Przemysława Białkowskiego. Radzi, aby w przypadku bagatelizowania katastrofy klimatycznej zacząć od wysłuchania takiej osoby, nieoceniania i próby zrozumienia.  

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy