Najgorsza w historii susza w kraju. Znika największa rzeka, odcięto prąd
Poziom wody w największym zbiorniku wodnym Libanu, spadł do rekordowo niskiego poziomu. Przyczyną jest, jak twierdzą eksperci, najgorsza susza w historii kraju.

W skrócie
- Poziom wody w największym zbiorniku wodnym Libanu Qaraoun osiągnął rekordowo niski poziom z powodu najgorszej suszy w historii kraju.
- Susza i zanieczyszczenie uniemożliwiły korzystanie z jeziora do nawadniania, produkcji energii i zaopatrzenia w wodę pitną.
- Zmiana klimatu zmieniła wzorce pogodowe, co doprowadziło do ograniczenia dostępności prądu i drastycznych zmian w środowisku.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
W 1962 r. spiętrzono wody libańskiej rzeki Litani, tworząc sztuczny zbiornik Qaraoun o powierzchni 65 km². Zgromadzone zapasy wody pozwalają zwyczajowo na nawodnienie około 30 tysięcy hektarów ziemi uprawnej. A raczej pozwalały.
Wysycha najdłuższa rzeka Libanu
Rzeka Litani jest położona w południowej części Libanu, ma długość 140 km i uchodzi do Morza Śródziemnego na północ od Tyru. Jest najdłuższą rzeką, która ma swój początek i w całości przepływa przez Liban.
Swoje źródła ma na zachód od Baalbeku w żyznej Dolinie Bekaa - często dochodzi tu do trzęsień ziemi, bo dolina jest położona w rowie tektonicznym pomiędzy górami Liban na zachodzie i pasmem górskim Antylibanu na wschodzie.
Ostatnie lata przyniosły również inne zagrożenia - susza może wpłynąć niemal na każdą dziedzinę życia mieszkańców doliny, w tym energetykę i rolnictwo.

Wybudowana w latach 60. XX w. zapora utworzyła sztuczne jezioro i jest największą zaporą zbudowaną w Libanie do wielofunkcyjnego wykorzystania w produkcji energii wodnej (190 MW), nawadnianiu (28 500 ha) i zaopatrzeniu w wodę pitną.
Władze poinformowały, że dopływy wód do jeziora Qaraoun w tegorocznej porze deszczowej nie przekroczyły 45 milionów metrów sześciennych, a średnia roczna wynosi 350 milionów metrów sześciennych.
W zeszłym roku dopływ wyniósł ok. 230 milionów metrów sześciennych. Co najgorsze dla mieszkańców, woda, która obecnie zgromadziła się w jeziorze Qaraoun była niezdatna do użytku z powodu zanieczyszczenia.
Władze podały, że Liban mierzy się niemal na wszystkich obszarach z problemami hydrologicznymi. Agencja Reutera wskazuje, że w latach 1989, 1990 i 1991 lata były również bardzo suche, ale ten rok jest najgorszy w historii.
Zmiana klimatu zmieniła wzorce pogodowe
Nagrania z drona nie pozostawiają złudzeń - linia brzegowa jeziora Qaraoun drastycznie się cofnęła, odsłoniła spękaną ziemię i martwą roślinność.
Również libańskie elektrownie wodne podłączone do rzeki Litani zostały wyłączone. Operator, Electricite du Liban, zarządził racjonowanie energii elektrycznej. W niektóych rejonach prąd jest dostarczany jedynie przez 10 godzin dziennie, a nie jak to było do tej pory, przez 20 godzin.
Głównymi powodami tej ekstremalnej sytuacji jest obniżenie poziomu wód gruntowych, a także niewielkie opady deszczu. Kryzys potęguje zmiana klimatu - libański urząd ds. hydrologii podał, że zmieniające się wzorce pogodowe przyczyniły się do częstszego występowania pór suchych i wyższych temperatur, a to z kolei nasiliło utratę wilgoci z gleby i ograniczyło uzupełnianie zasobów wód gruntowych.