Poziom CO2 znowu skoczył. W atmosferze jest go coraz więcej

Wciąż padają rekordy poziomu dwutlenku węgla znajdującego się w atmosferze. Amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery podaje, że odkąd rozkręciliśmy na dobre erę przemysłową, poziom CO wzrósł o 50 proc. Ma to swoje konsekwencje.

Wulkan Manu Loa
Wulkan Manu LoaAndrew Richard HaraGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Amerykańska instytucja rządowa zajmująca się prognozowaniem pogody NOAA (w tym ostrzeganiem przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi) poinformowała, że kolejny rok z rzędu utrzymuje się rekordowa ilość dwutlenku węgla w atmosferze.

Dwutlenku węgla jest więcej o 50 proc. niż przed erą przemysłową

Zmiany zachodzące w atmosferze są mierzone w obserwatorium Mauna Loa na Hawajach. Mauna Loa to równocześnie najwyższy aktywny wulkan tarczowy w tej części świata. Wartości CO2 są tu mierzone od 1958 r. Wtedy poziom dwutlenku węgla był mniejszy niż 320 ppm. Od tego czasu stale wzrasta. Naukowiec z NOAA, Rick Spinrad stwierdził, że to bezpośrednio wynik działalności człowieka.

"Każdego roku obserwujemy skutki zmian klimatu w postaci fal upałów, susz, powodzi, pożarów i burz, które dzieją się wokół nas. Chociaż będziemy musieli dostosować się do skutków klimatycznych, których nie możemy uniknąć, musimy dołożyć wszelkich starań, aby zmniejszyć zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla i ochronić tę planetę, którą nazywany domem" - stwierdził naukowiec w oficjalnym oświadczeniu.

Poziom CO2 w atmosferze stale rośnie

Stężenie CO2 przekroczyło już prawie 10 lat temu 400 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza (ppm). Obecnie stężenie CO2 przekroczyło 424 ppm, co oznacza wzrost o 3,0 ppm w porównaniu z rokiem poprzednim.

Zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla jest generowane m.in. przez spalanie paliw kopalnych; transport, wytwarzanie energii elektrycznej oraz przez produkcję cementu, masowe wylesianie, przemysłowe rolnictwo i wiele innych praktyk.

Dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym. Jego ciągły wzrost prowadzi do zmian klimatycznych. Objawiają się one rozmaicie: od wzrostu temperatur, przez susze i pożary, po powodzie, burze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe. Zmiany na Ziemi mają wpływ na wszystkie organizmy i przyrodę.

Dwa niedźwiedzie czarne zatrzymane. Udaremniono przemyt trofeów z USAmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas