Poziom CO2 znowu skoczył. W atmosferze jest go coraz więcej

Wciąż padają rekordy poziomu dwutlenku węgla znajdującego się w atmosferze. Amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery podaje, że odkąd rozkręciliśmy na dobre erę przemysłową, poziom CO wzrósł o 50 proc. Ma to swoje konsekwencje.

Wulkan Manu Loa
Wulkan Manu LoaAndrew Richard HaraGetty Images

Amerykańska instytucja rządowa zajmująca się prognozowaniem pogody NOAA (w tym ostrzeganiem przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi) poinformowała, że kolejny rok z rzędu utrzymuje się rekordowa ilość dwutlenku węgla w atmosferze

Dwutlenku węgla jest więcej o 50 proc. niż przed erą przemysłową

Zmiany zachodzące w atmosferze są mierzone w obserwatorium Mauna Loa na Hawajach. Mauna Loa to równocześnie najwyższy aktywny wulkan tarczowy w tej części świata. Wartości CO2 są tu mierzone od 1958 r. Wtedy poziom dwutlenku węgla był mniejszy niż 320 ppm. Od tego czasu stale wzrasta. Naukowiec z NOAA, Rick Spinrad stwierdził, że to bezpośrednio wynik działalności człowieka.

"Każdego roku obserwujemy skutki zmian klimatu w postaci fal upałów, susz, powodzi, pożarów i burz, które dzieją się wokół nas. Chociaż będziemy musieli dostosować się do skutków klimatycznych, których nie możemy uniknąć, musimy dołożyć wszelkich starań, aby zmniejszyć zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla i ochronić tę planetę, którą nazywany domem" - stwierdził naukowiec w oficjalnym oświadczeniu. 

Poziom CO2 w atmosferze stale rośnie

Stężenie CO2 przekroczyło już prawie 10 lat temu 400 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza (ppm). Obecnie stężenie CO2 przekroczyło 424 ppm, co oznacza wzrost o 3,0 ppm w porównaniu z rokiem poprzednim.

Zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla jest generowane m.in. przez spalanie paliw kopalnych; transport, wytwarzanie energii elektrycznej oraz przez produkcję cementu, masowe wylesianie, przemysłowe rolnictwo i wiele innych praktyk. 

Dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym. Jego ciągły wzrost prowadzi do zmian klimatycznych. Objawiają się one rozmaicie: od wzrostu temperatur, przez susze i pożary, po powodzie, burze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe. Zmiany na Ziemi mają wpływ na wszystkie organizmy i przyrodę.

Dwa niedźwiedzie czarne zatrzymane. Udaremniono przemyt trofeów z USAKASmateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas