Kawa będzie coraz droższa. Unia Europejska zapowiada wielki kryzys
Espresso, latte, mielona czy rozpuszczalna - bez względu na to, jaka jest nasza ulubiona kawa - jej cena będzie rosła. Dane na ten temat przedstawił Eurostat - organ statystyczny Unii Europejskiej. Drastycznie rosną nie tylko ceny kawy, ale także produktów, które towarzyszą jej spożyciu, takich jak cukier czy mleko.
Rozpoczęcie dnia gorącym kubkiem kawy jest dla wielu osób codzienną rutyną. Jednak ostatnie wzrosty cen mogą sprawić, że kawowy rytuał stanie się dla wielu osób niemal luksusem - podaje Eurostat.
Kawa jest rekordowo droga
Średnia cena kawy w sierpniu 2022 r. była aż o 16,9 proc. wyższa niż przed rokiem. Wzrost cen jest ogromny, bo między rokiem 2020 a 2021 zaobserwowano podwyżkę wynoszącą zaledwie 0,5 proc. Jednym z powodów tak szybko rosnących cen kawy jest inflacja, której wzrost odnotowuje się od października 2021 r.
Jeszcze gorsze wiadomości płyną dla osób, które piją kawę z mlekiem lub cukrem. Nie dość, że drożeje "mała czarna", to ogromny wzrost cen obserwowany jest w przypadku produktów, które zazwyczaj do niej dodajemy. Mleko pełnotłuste jest droższe średnio o 24,3 proc., a odtłuszczone - 22, proc. Z kolei w sierpniu 2022 r. inflacja sprawiła, że cukier podrożał aż o 33,4 proc.
W tych krajach kawa zdrożała najbardziej
W których krajach UE kawa podrożała najbardziej? Przoduje Finlandia, gdzie ziarna podrożały aż o 43,6 proc. w ciągu roku. Znaczny skok cen zaobserwowano też w Litwie (prawie 40 proc.), Szwecji (36.7 proc.) i Estonii (36,4 proc.).
Co ciekawe, jeśli chodzi o wzrost ceny cukru, w Unii Europejskiej bezapelacyjnie przoduje Polska. W naszym kraju cena tego produktu wzrosła aż o 109,2 proc. w ciągu roku. Podobny trend zaobserwowano w Estonii i Łotwie.
Wielbiciele mleka najgorszego wzrostu cen doświadczyli w Węgrzech (51,7 proc.). Znacznie drożej jest też w Litwie, Chorwacji i Czechach.
Droższa kawa to wina nie tylko inflacji
Kawa - ulubiony napój miliardów osób na świecie - drożeje nie tylko ze względu na inflację. Ogromnym zagrożeniem dla upraw są też zmiany klimatu, które sprawiają, że upadają całe plantacje. Globalne ocieplenie wyniszcza uprawy kawy już od wielu lat.