Ibiza. Działacze wysprejowali luksusowy jacht. "Ty korzystasz, inni cierpią"
Hiszpańscy działacze proklimatyczni pomalowali sprayem ekskluzywny jacht zacumowany na Ibizie. Ten czyn jest wyrazem niezgody na skutki zmian klimatu generowane przez bogate elity oraz nierówności pomiędzy biednymi i bogatymi ludźmi.
Hiszpańscy aktywiści klimatyczni z grupy Futro Vegetal pomalowali sprayami luksusowy jacht. Zacumowany na Ibizie Kaos należy najprawdopodobniej do miliarderki, spadkobierczyni amerykańskiej sieci sklepów Walmart.
Na filmie udostępnionym przez działaczy widać, jak dwie osoby stają przed jachtem i pokrywają go kolorowymi farbami. Następnie rozkładają niewielki transparent z napisem "Ty korzystasz, inni cierpią" (oryg. "you consume others suffer").
Biedni cierpią, bogaci korzystają
Członkowie grupy Futuro Vegetal zwracają uwagę, że to najbogatsi ludzie na planecie są odpowiedzialni za większość emisji CO2. W mediach społecznościowych grupa powiedziała, że 1 proc. najbogatszych ludzi zanieczyszcza planetę bardziej niż 50 proc. najbiedniejszych.
„Skazują nas na przyszłość pełną bólu, nędzy i spustoszenia” - mówili mężczyźni w nagraniu zamieszczonym na Twitterze i kontynuowali:
„[Bogaci] niszczą naszą planetę, aby prowadzić tryb życia wykraczający poza granice rozsądku”.
Mężczyźni, którzy pomalowali jacht, zostali zatrzymani w niedzielę i prawdopodobnie zwolnieni następnego dnia.
Bogaci emitują najwięcej
Nie tylko aktywiści klimatyczni wzywają bogatych do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i zwracają uwagę na nierówność klimatyczną.
Pomimo wysiłków podejmowanych przez wiele krajów na rzecz zmniejszenia śladu węglowego, nie wszyscy obywatele wnoszą równy wkład w walkę o klimat. Osoby o wyższych dochodach emitują znacznie więcej CO2 niż biedniejsi - a przepaść między nimi tylko się powiększa - twierdzą badacze z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.
Sztokholmski Instytut Środowiska oszacował, że 10 proc. najbogatszych ludzi na świecie przyczyniło się do około 50 proc. światowych emisji dwutlenku węgla w ciągu 20 lat (od 1995 do 2015 r.).