Promieniowanie z Czarnobyla. „Obecnie nie ma zagrożenia”

Państwowa Agencja Atomistyki podaje, że w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i zajęciem Czarnobyla nie występuje zagrożenie radiacyjne w Polsce. Elektrownie atomowe na Ukrainie działają bezpiecznie, a w Czarnobylu nie odnotowano żadnych zniszczeń – podaje agencja Reuters.

Państwowa Agencja Atomistyki podaje, że w Polsce nie występuje zagrożenie promieniowaniem w związku z inwazją Rosji na Ukrainę
Państwowa Agencja Atomistyki podaje, że w Polsce nie występuje zagrożenie promieniowaniem w związku z inwazją Rosji na UkrainęBryan SmithAgencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Po zajęciu terenów byłej elektrowni jądrowej w Czarnobylu przez wojska rosyjskie regulator nuklearny w Ukrainie poinformował, że normy promieniowania zostały znacząco przekroczoneInspektorat podał, że nie można było ustalić powodu zwiększonej radiacji ze względu na okupację i walki militarne na tym terytorium.

Eksperci z Ekocentrum związanego z ukraińskim regulatorem łączą podwyższone promieniowanie z działaniem wojsk operujących urządzeniami radiowymi na terenie strefy wykluczenia w Czarnobylu. Powodem może być także wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza.

- Stan budynków nuklearnych i innych placówek w Czarnobylu pozostaje niezmieniony - poinformowano. 

Czy Polsce grozi promieniowanie z Czarnobyla?

Jak informuje Państwowa Agencja Atomistyki, w Polsce nie odnotowano żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego w ramach krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. Bieżąca sytuacja radiacyjna w Polsce, którą można podejrzeć na mapie promieniowania gamma PAA, pozostaje bezpieczna i niezmienna.

PAA stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju. W piątek, 25 lutego o godzinie 5:00 promieniowanie w Polsce wynosiło od 0,05 do 0,12 µSv/h. To wartości w normie - niegroźne i bezpieczne.

Obecnie nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Państwowa Agencja Atomistyki
W czwartek rosyjskie siły przejęły tereny po elektrowni w Czarnobylu. Pracownicy mieli zostać wzięci jako zakładnicy
W czwartek rosyjskie siły przejęły tereny po elektrowni w Czarnobylu. Pracownicy mieli zostać wzięci jako zakładnicyBryan SmithAgencja FORUM

Ukraina. Co z elektrowniami jądrowymi?

Działające na Ukrainie elektrownie atomowe działają bezpiecznie. Nie doszło także do zniszczenia pozostałości po elektrowni jądrowej w Czarnobylu - poinformowała w czwartek wieczorem agencja atomowa przy ONZ, cytując ukraińskiego regulatora nuklearnego.

Budynki, gdzie znajduje się niedziałająca elektrownia atomowa w Czarnobylu zostały w czwartek zajęte przez siły rosyjskie. Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że niezidentyfikowane uzbrojone siły zajęły wszystkie budynki Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej znajdujące się w tzw. strefie wykluczenia. Pracownicy mieli zostać wzięci jako zakładnicy.

- Jesteśmy oburzeni wiarygodnymi doniesieniami, że rosyjscy żołnierze wzięli pracowników placówki w Czarnobylu jako zakładników - powiedziała w czwartek Jen Psaki, rzeczniczka prasowa Białego Domu. - Potępiamy to i oczekujemy ich wypuszczenia - dodała.

Pozostałe elektrownie atomowe na terenie Ukrainy działają bezpiecznie i bez przeszkód - informuje Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, powołując się na ukraińskiego regulatora.

Źródła: Reuters, PAA, Politico

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas