Banalny sposób na oszczędność. Włóż to za grzejnik, ceny za grzanie spadną

W obliczu rosnących cen gazu, prądu i opału wielu z nas zastanawia się jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jest kilka sposobów. Do tego triku potrzebujesz dwóch rzeczy. Są w każdym mieszkaniu.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?123RF/PICSEL

W wielu polskich domach, szczególnie w starszych budynkach, ciepło z grzejników szybko ucieka przez słabe izolacje i nieszczelne okna. Kluczem do sukcesu w zaoszczędzeniu na ogrzewaniu jest ograniczenie strat ciepła. Można to osiągnąć m.in. za pomocą prostego triku z kartonem i folią aluminiową. Jak donosi portal kobieta.wp.pl jest to niezwykle tani i zarazem ekologiczny sposób na poprawę komfortu cieplnego w domu.

Banalnie prosty sposób na zaoszczędzenie na ogrzewaniu

Wystarczy stworzyć panel z kartonu i folii aluminiowej, po czym włożyć go za grzejnik. To, czego potrzebujesz, to kawałek kartonu, folia aluminiowa i taśma klejąca lub pinezki.

[QUIZ] Czy potrafisz efektywnie oszczędzać? Sprawdź się!

Na początku trzeba wyciąć karton wielkości danego grzejnika. Potem przyczepiamy folię aluminiową do kartonu. Istotne jest, by nie odstawała, więc warto wcześniej posmarować karton klejem. Wsadzamy gotowy panel za grzejnik i przymocowujemy do ściany, najlepiej za pomocą pinezek lub specjalnej gumy montażowej.

Folia aluminiowa działa niczym ekran, który odbija ciepło z powrotem do pokoju. Z kolei karton tworzy dodatkową warstwę izolacyjną. Taki panel można zrobić za półdarmo, a zaoszczędzić można wiele.

Inne triki na obcięcie rachunków za ogrzewanie

Karton z folią aluminiową za kaloryferem to niejedyny patent na zmniejszenie rachunku za ogrzewanie. Jak już informowaliśmy na łamach Interii oszczędzanie ciepła w budynkach mieszkalnych ma duże znaczenie zarówno w kontekście ekonomii, jak i ekologii. Ważne jest jednak, aby robić to z głową, pamiętając o najważniejszych zasadach.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu?adobestockINTERIA.PL

Warto na bieżąco monitorować temperaturę w domu, by nie przegrzewać ani nie wychładzać pomieszczeń. Konieczne jest również ich regularne wietrzenie - zapewnia to nie tylko optymalną cyrkulację powietrza i chroni przed powstawaniem wilgoci. Jeśli chcesz, aby w twoim mieszkaniu było ciepło, musisz zadbać o odpowiednią szczelność okien oraz drzwi. Można na tym zaoszczędzić aż 50 proc. opłat za rachunki.

Ponadto powinno się co jakiś czas robić przegląd instalacji grzewczej. Warto zweryfikować, czy osad lub inne zanieczyszczenia nie obniżają sprawności kotła grzewczego, należy również odpowietrzyć kaloryfery. W wielu mieszkaniach kaloryfery są zastawione meblami lub zasłonięte firankami i długimi zasłonami. Wszystko to utrudnia rozprzestrzenianie się ciepła emitowanego przez kaloryfery, a tym samym zmniejsza ich wydajność. Zaleca się delikatne skręcanie kaloryferów w aktualnie nieużywanych pomieszczeniach, należy również zmniejszać ich moc, wychodząc z domu. Niezalecane jest natomiast całkowite wyłączanie grzejników, ponieważ prowadzi to do nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu zaledwie o 1 stopień Celsjusza umożliwia zaoszczędzenie 5 proc. ciepła.

W słoneczne dni lepiej więc nie zasłaniać okien roletami czy zasłonami, lecz pozwalać pomieszczeniom się nagrzewać. Szczególnie ważne jest to w przypadku mieszkań z ekspozycją okien na południe oraz wschód. Systemy na bieżąco monitorujące temperaturę w pomieszczeniach oraz dopasowujące ją do naszych potrzeb pozwalają na poczynienie wielu oszczędności.