Ekogroszek zniknie ze składów. Nowe normy jakości węgla
Oprac.: Justyna Nachman
Minister klimatu i środowiska wprowadził nowe zasady dotyczące jakości paliw stałych, z których korzystamy do ogrzewania. Chodzi o zawartość popiołu w popularnym węglu typu groszek. Zniknie też nazwa "ekogroszek", która wprowadzała w błąd, sugerując, że to paliwo ekologiczne.
Spis treści:
Koniec ekogroszku. Co to oznacza dla twojego pieca?
Dnia 4 listopada 2024 roku w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane znowelizowane rozporządzenie Ministra Przemysłu oraz Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Jedną z ważniejszych zmian wprowadzonych przez obecny rząd jest zmiana zawartości popiołu w popularnym węglu typu groszek, tzw. ekogroszku.
Wspomniany parametr będzie z czasem zaostrzany. Obecnie zawartość popiołu w ekogroszku to 14%. Jednak już od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić 12%, a od 1 lipca 2025 r. spadnie do 11%. Następnie od 1 lipca 2027 r. zawartość popiołu w ekogroszku ma zostać zmniejszona do 10%, a od 1 lipca 2031 r. ma być już na poziomie 7%. Dokładnie tyle musi wynosić jego udział procentowy w opisanym sortymencie, aby kotły węglowe spełniające wymagania ekoprojektu osiągnęły poziom dopuszczalnej emisji.
Ograniczenie ilości popiołu ma znaczenie zarówno dla środowiska, jak i kieszeni konsumentów. Mniejsza zawartość popiołu w ekogroszku skutkuje zmniejszoną ilością pyłu w powietrzu, co znacznie poprawi jego jakość. Natomiast zwiększona ilość popiołu w opale wpływa na wyższe rachunki za ogrzewanie, ponieważ znacznie pogarsza on wartość opałową ekogroszku oraz utrudnia jego zapalenie.
Ekogroszek znika. Czym teraz palić w piecu?
Opisane rozporządzenie określa również szereg zmian w nazewnictwie paliw stałych na polskim rynku. Rząd zaproponował nowe nazwy sortymentów tak, aby nie wprowadzały konsumentów w błąd. Najlepszym tego przykładem jest wspomniany ekogroszek, którego nazwa sugeruje powiązanie z ochroną środowiska i stawia go w świetle paliwa ekologicznego.
W rzeczywistości ekogroszek nie ma absolutnie nic wspólnego z ekologią. To zjawisko jest określane mianem greenwashingu, i polega na celowym sugerowaniu tego typu skojarzeń z produktami.
Zmiana nazewnictwa paliw stałych nie nastąpi z dnia nadzień. Producenci potrzebują w tym celu odpowiedniej długości okresu dostosowawczego, który jest niezbędny m.in. do zmiany nazwy na opakowaniach czy też wprowadzenia korekty na dokumentach. W związku z tym nowe regulacje prawne dopuszczają stosowanie nazw takich jak "ekogroszek" do 30 listopada 2024 r. Rozporządzenie obejmuje również zmiany innych nazw paliw stałych, będących przykładem greenwashingu, np. miał, kostka czy orzech.
Wprowadzone od 1 grudnia 2024 r. nowe nazwy mają jasno wskazywać, z jakim rodzajem paliwa konsument ma do czynienia. Znany ekogroszek będzie od tego czasu sprzedawany pod nazwą "węgiel groszek". Natomiast nazwy paliw stałych, takich jak miał, kostka i orzech, będą sprzedawane pod nazwą kolejno: "węgiel miał", "węgiel kostka" i "węgiel orzech".
Nowe normy jakości węgla w Polsce
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęto już prace nad zmianą przepisów ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Planowane zmiany przewidują zakaz wprowadzania do obrotu paliw przeznaczonych do użycia w sektorze bytowo-komunalnym. Nowe przepisy są planowane dla:
- paliw stałych otrzymywanych w procesie przeróbki termicznej węgla brunatnego od 1 lipca 2027 r.;
- węgla typu miał od 1 lipca 2029 r.;
- węgla typu kostka, węgla orzech oraz węgla groszek od 1 lipca 2031 r.
Po tym czasie nadal mogą być wprowadzane do obrotu paliwa sortymentu groszek i orzech, które spełniają parametry jakościowe dotyczące zawartości popiołu na poziomie do 7%. Wprowadzone zmiany w długofalowej perspektywie mają przyczynić się do znacznej poprawy jakości powietrza w Polsce.
Źródła:
- Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego na LinkedIn
- Rozporządzenie Ministra Przemysłu oraz Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 4 listopada 2024 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.