Balkony zaroją się od paneli? Niemcy przyjęli "pakiet słoneczny"
Niemcy nie muszą bazować wyłącznie na energii pochodzącej z paliw kopalnych. Mieszkańcy bloków mogą skorzystać z nowej możliwości założenia paneli fotowoltaicznych na swoich balkonach.
Do magazynowania energii słonecznej wystarczy własny balkon - piszą niemieckie media. Pomóc ma w tym polityka energetyczna kraju, zakładająca znaczne zwiększenie udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym. Fotowoltaika pojawia się nie tylko na prywatnych posesjach lub w strefach przemysłowych, ale i na osiedlowych balkonach.
Niemcy instalują panele PV na balkonach
Niemcy, podobnie jak Polacy, mogą ubiegać się o dotację na zakup paneli fotowoltaicznych. W Niemczech można jednak uzyskać pieniądze także na fotowoltaikę balkonową. W Berlinie program cieszy się ogromną popularnością. W ramach pakietu fotowoltaicznego można uzyskać dofinansowanie w kwocie 500 euro. Nowe rozporządzenia, zwane potocznie "pakietem słonecznym", mają na celu zmniejszenie przeszkód biurokratycznych, które hamowały rozwój balkonowych elektrowni.
Niemcy nie muszą zgłaszać się do operatora sieci, a jedynie powinni zarejestrować się w Federalnej Agencji Sieciowej. Prosumenci, którzy nie mają jeszcze liczników dwukierunkowych, też oszczędzą, a do czasu instalacji nowych liczników będą polegać na dotychczasowym sprzęcie. Prąd wsteczny jest oddawany do sieci wtedy, kiedy nie jest wykorzystywany na bieżące potrzeby.
Więcej energii odnawialnej i prosumentów
Do tej pory każdy, kto miał małą instalację fotowoltaiczną, mógł wyprodukować 600 watów energii elektrycznej - zgodnie z nowym projektem limit ten zostanie podniesiony do 800 watów.
Każdy, kto chce otrzymać dofinansowanie, np. w Berlinie, musi być na stałe zameldowany w obrębie miasta. Ponadto wymagana jest zgoda właściciela bądź zarządcy budynku. Berlińskie Stowarzyszenie Lokatorów obawia się jednak, że niektórzy zarządcy mogą zablokować plany wielu osób.
Jakie panele fotowoltaiczne można zainstalować na balkonie?
Rząd zaleca na balkonach montaż paneli o wymiarach 1,7 m na 1 m. Na dużych balkonach można zamontować dwa systemy tej wielkości.
W celu optymalnego wykorzystania energii słonecznej zalecany jest montaż na balkonach leżących od strony południowej. Tylko wtedy można wytworzyć maksymalnie 600 kilowatogodzin energii elektrycznej.
Jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa średnio od 1300 do 1800 kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie w zależności od rodzaju budynku i zużycia energii elektrycznej. W związku z tym jeden system może pokryć około jednej piątej, a nawet prawie połowę zapotrzebowania na energię elektryczną. Nadwyżka energii elektrycznej jest kierowana do sieci publicznej. Prosument nie dostaje pieniędzy za przekazanie energii.
Koszty inwestycji zwracają się po ok. 5 lub 7 latach.