Co teraz pyli? W maju trawy najgorsze dla alergików

article cover
123RF/PICSEL
Rośnie prawie wszędzie, a jej pyłek jest jednym z najczęstszych alergenów. Co będzie uczulało alergików w maju?
Rośnie prawie wszędzie, a jej pyłek jest jednym z najczęstszych alergenów. Co będzie uczulało alergików w maju?123RF/PICSEL

Jak objawia się alergia na pyłki?

  • nieustanny katar;
  • suchość i drapanie w gardle;
  • zapalenie spojówek;
  • swędzenie skóry;
  • suchy kaszel;
  • duszności;
  • bóle głowy i ogólne zmęczenie.

Zobacz również:

    Co pyli w maju? Kalendarz pylenia na 2023

    1. Trawy. Druga połowa maja to początek okresu najsilniejszego pylenia traw, ale u osób szczególnie wrażliwych objawy mogą pojawiać się już teraz. Na pyłki traw najbardziej wrażliwe są błony śluzowe nosa i oczu — spojówki. W Polsce występuje ponad 150 gatunków tych roślin i możemy je spotkać nawet w najbardziej zatłoczonych częściach miast.Ten rodzaj uczulenia to jedna z najczęstszych alergii w ogóle. Pyłki traw odpowiadają za prawie 1/5 wszystkich przypadków kataru od maja do końca sierpnia. Niestety, maj to dopiero początek — najsilniejsze pylenie traw przypada na czerwiec i lipiec.
    2. Babka. W trawach bardzo często można też spotkać rośliny, które biologia klasyfikuje inaczej. Potocznie zwykle zbiorczo nazywamy je chwastami. Często określa się tak babkę lancetowatą i babkę zwyczajną. Chociaż stężenie ich pyłków nigdy nie osiąga w Polsce bardzo wysokiego poziomu, to przypadki alergii są częste.Najgorsza wiadomość jest taka, że uczulenie na pyłki babki bardzo często oznacza alergię na wiele innych gatunków roślin. Innym chwastem, który pyli w maju, jest pokrzywa.
    3. Dąb. Większość alergików, u której uczulenie pojawia się po zetknięciu z pyłkami dębu, przekonała się już o tym na własnej skórze. Początek maja to ostatnie dni silnego pylenia tego drzewa. Ten rodzaj alergii może być problemem w miastach, gdzie sadzi się te odporne na zanieczyszczenia drzewa. Do tego alergia na dąb często występuje razem z uczuleniem na inne pyłki drzew (głównie brzozy i leszczyny), co może wzmacniać reakcję i sprawiać, że będzie pojawiać się po prostu częściej. Podczas majówki mogą jeszcze dawać o sobie znać pyłki wspominanej brzozy, które trapiły alergików głównie w kwietniu.
    4. Grzyby. Chociaż technicznie grzyby to nie rośliny, to trudno nie wspomnieć o nich przy okazji pylenia w maju. Maj to początek silnego wydzielania zarodników przez gatunki z rodzaju Alternaria i Cladosporium. W przypadku alergii mamy bardzo ograniczoną możliwość unikania alergenów — te grzyby występują właściwie wszędzie. Oba należą do gatunków mikroskopowych, których nie dostrzeżemy gołym okiem i równie dobrze radzą sobie w wilgotnej glebie, jak i w kuchni czy łazience, skąd bez problemu rozprzestrzeniają się razem w powietrzu po całym domu.

    Jak zapobiegać objawom alergii?

    Zobacz również:

      • Po powrocie do domu zmień ubranie, na którym mogły osadzić się alergeny;
      • noś okulary przeciwsłoneczne;
      • jeżeli ćwiczysz, rób to rano, kiedy leży jeszcze rosa;
      • wietrz mieszkanie w nocy lub wcześnie rano kiedy stężenie pyłków jest niskie;
      • myj włosy przed snem;
      • korzystaj z kalendarza pylenia na 2023 rok.
      Alergie - skąd się biorą?INTERIA.PL