Co pyli w kwietniu? Drzewa i rośliny, które teraz uczulają alergików
Kwiecień to trudny miesiąc w kalendarzu pylenia. Właśnie wtedy wiele drzew i krzewów rozkwita najbardziej intensywnie. W powietrzu są liczne pyłki roślin, które uczulają alergików. Powodują przykre objawy, które utrudniają codziennie funkcjonowanie. Co pyli w kwietniu i jak sobie z tym radzić?
Spis treści:
Co kwitnie i pyli w kwietniu?
Na świecie można spotkać wiele form alergenów. Do tej grupy zalicza się m.in. pyłki kwiatów, które są produkowane przez większość roślin. W wyniku wysokiego stężenia alergenu osoby uczulone na pyłki mogą doświadczać nieprzyjemnych objawów.
Do najpopularniejszych z nich zalicza się:
alergiczne zapalenie spojówek,
Pylenie roślin to zjawisko powtarzające się co roku. Alergicy mogą zatem odpowiednio wcześniej przygotować się na trudny dla nich czas. Informacje na temat tego, co kwitnie i pyli w kwietniu, można sprawdzić w kalendarzu pylenia.
Co pyli w kwietniu? Rośliny, które wywołują alergię na pyłki
Olcha pyli od połowy marca do połowy kwietnia. Najintensywniejsze przemieszczanie się pyłków następuje podczas bezchmurnej pogody. Alergia na pyłki, które pochodzą z tej rośliny, mogą towarzyszyć uczulonym nawet do połowy kwietnia.
Chociaż rozkwit topoli przypada na koniec marca, pyłki w powietrzu mogą unosić się do początku lipca. Najwyższe stężenie pyłków ma miejsce mniej więcej w połowie kwietnia. Za drażniące objawy alergii są odpowiedzialne męskie odmiany topoli.
Kwiecień to jeden z gorszych okresów dla alergików, ponieważ to właśnie wtedy przypada intensywniejsze pylenie wierzby. Alergia na pyłki wierzby częściej dotyczy mieszkańców miast niż obszarów wiejskich. Na terenach zurbanizowanych pyłki przemieszczają się pomiędzy gęstą zabudową, powodując utrzymujący się przez tygodnie katar sienny.
W naszym kraju brzoza występuje w siedmiu odmianach. Na nieszczęście alergików wszystkie z nich pylą i to właśnie najintensywniej w kwietniu w godzinach popołudniowych. Kwitnienie brzozy powoduje zapalenie spojówek i błony śluzowej.
W kwietniowym kalendarzu pylenia można znaleźć także dąb. Gatunek zaczyna kwitnąć pod koniec kwietnia, a najintensywniejszy okres wypuszczania pyłków przez kwiaty przypada na maj. Niestety to powszechnie występujące drzewo w Polsce, dlatego alergicy nie są w stanie ustrzec się przed jego działaniem.
Jak walczyć z alergią na pyłki?
Zmiany klimatyczne powodują między innymi, że pyłki roślin zawierają coraz wyższe stężenie alergenów. W rezultacie z roku na rok przybywa osób borykających się z wodnistym katarem czy swędzeniem oczu. Powstaje zatem pytanie, jak walczyć z alergią na pyłki.
Sposoby łagodzenia objawów muszą być dopasowane do tego, jak poważna jest alergia na pyłki. W przypadku mało inwazyjnych objawów warto wprowadzić nowe nawyki, ograniczające kontakt z pyłkami.
Alergicy świadomi swoich corocznych problemów stosują praktyki takie jak wietrzenie domu lub mieszkania wyłącznie w nocy, codzienne zażywanie rozpuszczonego wapnia, jazda samochodem z zamkniętymi oknami czy planowanie wyjazdów zgodnie z kalendarzem pyleń.
Gdy jednak to, co pyli w kwietniu, wywołuje silną reakcję alergiczną, uniemożliwiającą codziennie funkcjonalnie, najlepiej skonsultować się z alergologiem. Lekarz specjalizujący się w chorobach na tle alergicznym na podstawie wywiadu i badań może przepisać leki przeciwhistaminowe lub - w przypadku chęci pacjenta - skierować go na tzw. odczulanie.