Co pyli i uczula w sierpniu? Kalendarz pylenia

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Sierpień to kolejny miesiąc, który może być nieprzyjemny dla alergików. Katar sienny, drapanie w gardle oraz łzawienie oczu to objawy, które mogą dokuczać nawet co czwartemu Polakowi. Niezwykle ważne jest, aby w sezonie letnim śledzić pojawiające się alergeny. Dzięki temu możemy uzbroić się w odpowiednie środki i sprawić, że alergia nie będzie nieznośna.

Jakie rośliny pylą w sierpniu?
Jakie rośliny pylą w sierpniu?123RF/PICSEL

Sprawdzamy, jakie rośliny pylą w sierpniu. Czy powinieneś uważać na alergeny, które się pojawią?

Pylenie w sierpniu. Kiedy należy uważać?

Wakacyjne miesiące oznaczają dla większości z nas odpoczynek na świeżym powietrzu i cieszenie się wysokimi temperaturami i promieniami słońca. Dla alergików lato może być całkowite inne.

Szczególnie uciążliwe mogą być suche, słoneczne dni. To wtedy pyłki z łatwością przenoszą się w powietrzu i nasilają objawy alergii.

Latem problem stanowią również owady. Alergicy powinni uważać na m.in. pszczoły. Ich jad może wywołać niebezpieczną reakcję alergiczną.

Jakie rośliny pylą w sierpniu?

Pomimo że lato zbliża się ku końcowi, sierpień w dalszym ciągu może być uciążliwym miesiącem dla alergików. Najintensywniejsze alergeny produkują wtedy:

  • Zarodniki grzybów mikroskopowych (pleśniowych) Cladosporium i Alternaria — stężenie zarodników jest wysokie przez cały miesiąc we wszystkich regionach Polski;
  • Bylica pospolita — stężenie pyłków będzie wysokie przez cały sierpień, najmocniej jego skutki odczują alergicy we wschodniej i północnej Polsce;
  • Trawy — w sierpniu mogą dokuczać szczególnie mieszkańcom południowo-zachodniej, północno-wschodniej oraz centralnej Polski;
  • Pokrzywa — największe stężenie pyłków będzie odczuwalne na początku sierpnia;
  • Ambrozja — zaczyna kwitnąć w drugiej połowie sierpnia, a jej pyłki mogą utrzymywać się nawet do października.
  • Szczaw zwyczajny — w centralnej Polsce alergeny mogą uczulać do ok. 20 sierpnia, ostatnie 10 dni sierpnia zamyka okres pylenia rośliny;
  • Babka zwyczajna — pyli aż do września, przez cały czas stężenie pyłków tej rośliny jest niskie;
  • Lebioda — również znana jako komosa, jej pyłki nie osiągają jednak wysokich stężeń.
Spacer w deszczowe dni może być szczególnie przyjemny dla alergików123RF/PICSEL

Jak radzić sobie z pyłkami w sierpniu?

 Niestety najskuteczniejszym sposobem na radzenie sobie z alergią jest zminimalizowanie czasu ekspozycji na alergeny. W sierpniu może to oznaczać ograniczanie spędzania czasu na świeżym powietrzu, unikanie spacerów w okolicach koszonych trawników lub sianokosów, nieotwieranie okien, a nawet niesuszenie ubrań na świeżym powietrzu.

Alergicy powinni również dbać o dietę, a szczególnie mikroflorę bakteryjną jelit. Wspomaga ona prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i może pomóc w złagodzeniu objawów alergii.

Dla alergików latem niezwykle przyjemne mogą być deszczowe dni. Pyłki nie unoszą się w powietrzu, a spacer przy dużej wilgotności powietrza może przynieść ulgę.

Zobacz także:

Czy możemy jeszcze zatrzymać katastrofę klimatyczną?
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas