Co pyli w lutym? Drzewa i krzewy, które teraz uczulają alergików

Choć wydawać by się mogło, że w lutym rośliny są jeszcze w stanie uśpienia, to niektóre z nich już wtedy negatywnie oddziałują na alergików. Nawet ukryte pod śniegiem, już rozpoczynają okres pylenia. W lutym szczególnie problematyczne dla osób uczulonych są leszczyna i olcha. Oto co warto wiedzieć na temat tych roślin. Jak walczyć z alergią na pyłki?

Co teraz pyli? Leszczyna i olcha to największy problem w lutym
Co teraz pyli? Leszczyna i olcha to największy problem w lutymANETA ZUREK / POLSKA PRESS/Polska Press/East News123RF/PICSEL

Od czego zależy termin pylenia roślin?

Kalendarz pylenia roślin określa przybliżoną datę, gdy roślina stwarza największe zagrożenie dla alergików. Początek i intensywność pylenia zależą jednak również od innych czynników. Wśród nich warto wymienić region, temperaturę powietrza i warunki pogodowe.

Dla przykładu - luty na Pomorzu oznacza wysokie stężenie pyłków leszczyny oraz pyłków olchy. Oba drzewa pylą z różną intensywnością, zależnie od pogody. 

Na pyłki olchy najbardziej są jednak narażeni ci, którzy mieszkają w województwie lubuskim, dolnośląskim, opolskim oraz w południowej części województwa zachodniopomorskiego. 

Co kwitnie i pyli w lutym?

Alergie nie wyciszają się w okresie zimowym. Teoretycznie to najlepszy czas dla alergików, a tak naprawdę osoby uczulone nadal mogą zmagać się z katarem, kaszlem, kichaniem czy łzawieniem oczu z powodu alergenów. Problem nasilają zwłaszcza cieplejsze zimy, ponieważ drzewa pylą wtedy szybciej niż zwykle.

Co pyli w lutym? Między innymi leszczyna. Zgodnie z kalendarzem pyleń problematyczne są drzewa wydające smaczne orzechy laskowe. Alergicy na pyłki leszczyny reagują zwykle w drugiej dekadzie lutego, ale gdy temperatury nie spadają znacznie poniżej zera, to pylenie może zacząć się już w styczniu. Zazwyczaj kończy się ono w marcu, ale czasem trwa nawet do połowy kwietnia.

Osoby uczulone na pyłki leszczyny mogą uskarżać się na objawy pojawiające się nagle. To między innymi katar alergiczny i zapalenie spojówek. Reakcja alergiczna może też obejmować alergen pokarmowy, czyli orzechy laskowe.

Alergia na pyłki w lutym ma jeszcze jedno imię - olcha. Stężenie pyłków tej rośliny jest wtedy największe i utrzymuje się do połowy kwietnia. W przypadku cieplejszej zimy pylenie może rozpocząć się już nawet w styczniu.

Alergeny olchy stwarzają większe zagrożenie, gdy wchodzą w reakcję krzyżową z alergenami leszczyny. Objawy alergiczne mogą oznaczać uczulenie na olchę, leszczynę lub też na dwa te drzewa.

Zwykle symptomy uczuleniowe pojawiają się nagle, ponieważ roślina zaczyna intensywnie pylić już od pierwszego dnia. Alergicy najczęściej cierpią na katar alergiczny, zapalenie spojówek, a także kaszel, duszności, astmę i uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Jak walczyć z alergią na pyłki?

Najlepszym sposobem na walkę z alergią na pyłki jest unikanie alergenów. Nie zawsze jest to możliwe, ale warto podejmować próbę minimalizowania kontaktu z nimi. Należy też prowadzić samokontrolę i obserwować swój organizm - dowiedzieć się, w jakim okresie objawy alergii są nasilone w największym stopniu. Pomocny w tym będzie kalendarz pyleń i regularne wzmianki o tym, że roślina rozpoczęła już pylenie. Wtedy też lepiej unikać miejsc takich jak parki, lasy czy łąki zwłaszcza w czasie suchej i wietrznej aury.

Co, jeśli to nie pomaga i alergia na pyłki daje się we znaki? Wtedy warto zastosować leki przepisywane przez lekarza alergologa. Lekarz może też przeprowadzić testy alergiczne, które potwierdzą uczulenie na dane substancje. Następnie stosuje się leki miejscowe do nosa, oczu, a także doustne środki zawierające substancje przeciwhistaminowe.

Psy dla alergików. Te rasy mają wyjątkową zaletęInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas