Co pyli w lipcu, uczula i wywołuje alergię?

Środek lata to trudny okres dla osób nadwrażliwych na pyłki. Wielu Polaków usiłuje poradzić sobie z uciążliwym, wodnistym katarem czy drapaniem w gardle, które należą do najczęstszych objawów alergii w lipcu. Niezależnie od tego, czy ten problem dotyczy nas osobiście, czy też zmagają się z nim nasi bliscy, powinniśmy wiedzieć, na jakie naturalne alergeny trzeba teraz uważać. Sprawdzamy więc, co kwitnie i co pyli w lipcu.

Co pyli w lipcu? Warto wiedzieć, gdyż z roku na rok alergie są coraz bardziej dokuczliwe, a sezon pylenia wydłuża się
Co pyli w lipcu? Warto wiedzieć, gdyż z roku na rok alergie są coraz bardziej dokuczliwe, a sezon pylenia wydłuża się123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Co pyli w lipcu? Powszechnie utarło się przekonanie, że dla alergików w środku lata najniebezpieczniejsze są trawy i lipa. Poniekąd jest to prawda, jednak trzeba mieć świadomość, że objawy alergii w lipcu mogą pojawić się również w wyniku kontaktu z innymi popularnymi roślinami, a nawet owadami, które powszechnie uznawane się za pożyteczne.

Co kwitnie w lipcu, a jednocześnie można stwarzać dla nas zagrożenie? Na co jeszcze powinniśmy uważać? Oto wszystkie najważniejsze informacje, które koniecznie trzeba poznać w temacie "pylenie lipiec".

Pylenie lipiec. Dlaczego jest takim problemem?

Pylenie w lipcu może być ogromnym problemem dla osób nadwrażliwych. Oczywiście trzeba na nie uważać przez cały rok, jednak w suche, w słoneczne dni pyłki roślin, traw i drzew bardzo łatwo przenoszą się w powietrzu, co może powodować nasilenie objawów alergii.

Problem mogą mieć teraz szczególnie osoby uczulone na lipę, ale nie tylko. Środek lata jest bowiem okresem, w którym niebezpieczne mogą być również inne rośliny, a nawet zwierzęta, które spotykamy w pobliżu kwiatów. Mamy tutaj na myśli m.in. pszczoły, które, choć są niezwykle pożyteczne, w ciepłe dni mogą zagrażać osobom uczulonym na użądlenia tych owadów.

Dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość, co kwitnie w lipcu, a może potencjalnie wywoływać u nas alergię.

Co kwitnie w lipcu i wywołuje alergie? Nie tylko kwiaty i drzewa

Do najczęstszych przyczyn alergii w lipcu zaliczamy trawy i pokrzywy, których kwitnienie wzmaga się już pod koniec kwietnia. Szczyt pylenia osiągają one na przełomie czerwca i lipca i są bardzo problematyczne aż do końca miesiąca, szczególnie w centralnej oraz północno-wschodniej części kraju. Co ciekawe, objawy alergii na trawy, (m.in. nieżyt nosa) u niektórych osób mogą być odczuwalne jeszcze we wrześniu.

Trawy i pokrzywy uznaje się za najbardziej problematyczne alergeny w lipcu
Trawy i pokrzywy uznaje się za najbardziej problematyczne alergeny w lipcu123RF/PICSEL

Co pyli w lipcu? Na te rośliny trzeba uważać latem

Pragnąc być na bieżąco z tym, jakie rośliny mogą być potencjalnie niebezpieczne w danym okresie, warto regularnie zaglądać do naszego kalendarza pylenia 2023. Jeżeli zaś chodzi o to, co pyli w lipcu, to uważać należy teraz szczególnie na takie alergeny jak:

  • babka lancetowata - stwarza zagrożenie od kwietnia do września, a w lipcu wciąż występuje duże natężenie jej pyłków w powietrzu. 
  • bylica - to właśnie na przełom lipca i sierpnia przypada szczyt okresu pylenia bylicy. Na chwast możemy natknąć się praktycznie wszędzie, porasta jednak zwłaszcza rowy i nieużytki.
  • lipa pospolita - jej piękne, białe kwiaty najintensywniej pylą w pierwszej połowie lipca.
  • szczaw - problematyczny jest od kwietnia, a w lipcu wciąż daje popalić osobom nadwrażliwy. Natężenie pyłków w powietrzu powinno stopniowo zmniejszać się od drugiej połowy miesiąca.
  • komosa - zaczyna intensywnie pylić pod koniec miesiąca i dla alergików może być uciążliwa aż do początku października. Uważa się, że nie wywołuje silnych alergii w lipcu, ale i tak trzeba na nią uważać.
  • zarodniki grzybów – tym, co pyli w lipcu, są również grzyby, szczególnie Cladosporium i Alternarii, których zarodniki w tym okresie wykazują ku temu silne skłonności.
Co pyli w lipcu? Źródło: GOV, Ministerstwo Zdrowia
Co pyli w lipcu? Źródło: GOV, Ministerstwo Zdrowiagov.plmateriały prasowe

Alergia w lipcu. Te objawy alergii na pyłki powinny cię zaniepokoić

Wśród najczęstszych objawów alergii w lipcu, wyróżnić powinniśmy szczególnie katar sienny, na który latem uskarża się wielu Polaków. Inne częste symptomy nadwrażliwości na pyłki, na które powinniśmy zwrócić uwagę to:

  • kichanie (tzw. katar sienny)
  • nieprzyjemne drapanie w gardle
  • świszczący oddech
  • kaszel
  • łzawienie oczu
  • świąd oczu
  • zapalenie spojówek

U osób, u których występuje silne uczulenie, pojawiać się mogą również duszności, nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry, astmy oskrzelowej, czy pokrzywki.

Badania wskazują, że w ostatnich dekadach sezon pylenia niektórych roślin wydłużył się nawet o 20 dni. Do końca stulecia ta liczba może wzrosnąć dwukrotnie
Badania wskazują, że w ostatnich dekadach sezon pylenia niektórych roślin wydłużył się nawet o 20 dni. Do końca stulecia ta liczba może wzrosnąć dwukrotnie123RF/PICSEL

Czytaj również:

Zobacz także:

Psy dla alergików. Te rasy mają wyjątkową zaletęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas