Zmora każdej kuchni. Jak wytępić muszki owocówki?

Anna Jabłońska-Adamska

Oprac.: Anna Jabłońska-Adamska

Choć nie gryzą, muszki owocówki potrafią być bardzo irytujące. Rozmnażają się w błyskawicznym tempie i pojawiają się wszędzie tam, gdzie psują się owoce. Składają mikroskopijne jaja w ich nadpsutych częściach i odżywiają miąższem, czasem przenosząc też choroby i bakterie. Jak się ich pozbyć? Można wykorzystać gotowe środki na muszki owocówki lub skorzystać z domowych metod. Podpowiadamy, jak zwalczyć muszki owocówki.

Muszki owocówki to niewielkie owady, które szybko się rozmnażają w gnijących owocach i warzywach. Jak zwalczyć muszki owocówki domowymi sposobami?
Muszki owocówki to niewielkie owady, które szybko się rozmnażają w gnijących owocach i warzywach. Jak zwalczyć muszki owocówki domowymi sposobami?123RF/PICSEL

Muszki owocówki to niewielkie owady (około 2-3 mm) z rzędu muchówek. Ich właściwa nazwa to wywilżna karłowata (Drosophila melanogaster), choć znane są także jako drozofile lub octówki. To bardzo charakterystyczne owady, o żółtych głowach i tułowiach, które również mogą mieć barwę żółtą do brązowożółtej. Popularną nazwę muszka owocowa zyskała dzięki niezwykłej czułości swoich receptorów węchowych. Jest w stanie wyczuć woń etanolu i octanu etylu nawet z odległości kilkunastu metrów. Związki te to wynik fermentacji zachodzącej w gnijących owocach. Jak wytępić muszki owocówki? Istnieją na to skuteczne metody.

Co na muszki owocówki w kuchni?

Muszki owocówki to uciążliwy problem — potrafią błyskawicznie się rozmnożyć i w sprzyjających warunkach opanują całą kuchnię. Ich jajeczka najczęściej przynosimy z zewnątrz na warzywach czy owocach, natomiast osobniki dojrzałe przyciąga do wnętrza zapach dojrzałych, fermentujących produktów. 

Mogą też rozmnożyć się w pojemnikach na śmieci czy pustych butelkach, ale również na mopach — wystarczy, że środowisko będzie wilgotne i fermentujące. Ponieważ zanieczyszczają jedzenie, które spożywamy, warto znaleźć skuteczny sposób na pozbycie się ich.

Najlepiej po prostu odciąć muszki owocówki od źródła ich pożywienia, nie zostawiając niczego na zewnątrz. Owoce i warzywa przechowujmy w lodówce, wyrzucajmy produkty, które się psują, a także regularnie wynośmy śmieci. Owoce i warzywa najlepiej też myć zaraz po powrocie z zakupów — w ten sposób pozbywamy się jaj i larw owocówek, które mogą się na nich znajdować. Jeśli zaś owoce puściły sok, albo wylaliśmy wino czy piwo, wszystko należy natychmiast wytrzeć i umyć brudne miejsce.

Jak zwalczyć muszki owocówki? Gotowe środki

Do zwalczania muszek owocówek można przystąpić, posługując się gotowymi środkami. To różnego rodzaju pułapki czy preparaty, które można nabyć w sklepach. Skuteczny może być między innymi lep na muszki owocówki, który można umieścić na przykład na szybie lub na szafce, w pobliżu owoców. Produkt nie tylko pomoże pozbyć się muszek owocowych, ale również innych owadów.

Warto też pomyśleć o zakupie roślin owadożernych, które w naturalny sposób pomogą pozbyć się owadów. W domu sprawdzi się między innymi rosiczka, muchołówka amerykańska, kapturnica czy dzbanecznik. Można też zainwestować w profesjonalne lampy owadobójcze, spraye na muchy czy płyny do spryskiwania między innymi pojemników i worków na śmieci, które zwalczą larwy owadów i przy okazji zneutralizują nieprzyjemne zapachy.

Jak wytępić muszki owocówki? Domowe sposoby

Do walki z muszkami owocówkami można przystąpić domowymi metodami. Skuteczny lep na owady można wykonać samodzielnie, nasączając kartkę papieru z bloku technicznego na przykład w roztworze miodu czy syropu klonowego. Wykonujemy w kartce otwór, przewlekamy przez niego nitkę, a następnie pułapkę zawieszamy w kuchni. Gdy złapiemy już wystarczająco dużo owadów, kartkę wyrzucamy.

Co jeszcze możemy zrobić, by pozbyć się z kuchni tych nieproszonych gości?

  • Olejek miętowy - muszki owocówki nie lubią tego zapachu, więc warto wymieszać kilka kropel olejku z gorącą wodą, wlać do spryskiwacza i co jakiś czas rozpylać roztwór w kuchni. W podobny sposób można wykorzystać olejek lawendowy.
  • Ocet jabłkowy i płyn do naczyń - łyżkę octu jabłkowego mieszamy w miseczce z łyżką płynu do mycia naczyń, po czym zostawiamy ją w kuchni w pobliżu owoców. Płyn zwabi muszki owocówki, a następnie je unieruchomi. Sprawdzi się też pułapka wykonana z wina.
  • Bazylia - muszki owocówki nie lubią zapachu świeżej bazylii. Warto więc postawić w kuchni roślinkę, by korzystać z niej w czasie gotowania, a jednocześnie odstraszać te owady.

Kolejny, skuteczny sposób na muszki owocówki to pułapka wykonana ze słoika z resztkami owoców. Zawijamy słoik w folię i wykonujemy w niej otwory. Muszki wlecą do środka, ale nie będą już w stanie wyjść.

Czytaj też: 

Zobacz też: 

Pies na motocyklu
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas