Małe muszki w kwiatach doniczkowych. Jak się ich pozbyć?

W kwiatach doniczkowych umiejscawianych na balkonie i na parapecie mogą pojawiać się niewielkie muszki o czarnym zabarwieniu. To ziemiórki – owady z rodziny muchówek, które najczęściej żerują w miejscach z dużą wilgotnością. Jak się ich pozbyć? Istnieje wiele sposobów.

Skąd się biorą muszki atakujące kwiaty doniczkowe?
Skąd się biorą muszki atakujące kwiaty doniczkowe?123RF/PICSEL

Skąd się biorą muszki w kwiatach doniczkowych?

Muszki w kwiatach doniczkowych to zmora wielu osób, które uprawiają tego rodzaju rośliny w domowym zaciszu. Te małe stworzenia to ziemiórki – kilkumilimetrowe owady, których larwy rozwijają się w wilgotnych miejscach, między innymi w doniczkach. Muszki obecne w ziemi pobierają z niej substancje odżywcze, a ponadto mogą zaszkodzić roślinom poprzez uszkadzanie ich korzeni. 

Skąd się biorą muszki w kwiatach doniczkowych? Owady żerują w miejscach, w których mają najlepsze warunki do rozmnażania. Problem szczególnie dotyczy roślin doniczkowych, które wymagają częstego podlewania. Wilgotna ziemia przyciąga ziemiórki, które składają w niej jaja. Po czasie wylęgają się z nich zagrażające roślinom larwy.

Zwalczanie ziemiórek jest konieczne, jeśli nie chcemy mieć w domu plagi tych owadów.123RF/PICSEL

Jak pozbyć się muszek z kwiatów doniczkowych?

Muszki wylęgające się w glebie od kwiatów doniczkowych mogą negatywnie wpłynąć na rozwój kwiatów. Z tego względu warto wykorzystać sprawdzone metody, które pomogą się z nimi uporać. Co trzeba zrobić, gdy wokół roślin zlatują się charakterystyczne czarne owady? Wypróbuj skuteczne sposoby na pozbycie się ziemiórek.

Najważniejszą rzeczą jest odizolowanie zaatakowanej przez muszki rośliny od innych kwiatów doniczkowych. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że ziemiórki zajmą się również nimi. W walce z owadami przydadzą się specjalne lepy, dzięki którym można pozbyć się dorosłych osobników. Aby pozbyć się larw znajdujących się w ziemi, najlepiej podlać roślinę wywarem z czosnku. Tego rodzaju specyfik powinien unieszkodliwić szkodniki. Pomocna może okazać się również mieszanka zwykłej wody z wodą utlenioną (w proporcjach 4:1). 

Jeżeli domowe sposoby okażą się nieskuteczne z powodu zbyt dużej liczby muszek, to wówczas warto wypróbować specjalne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych. Mowa tu o koncentratach lub środkach do bezpośredniego umieszczania w glebie. 

Zdarzają się sytuacje, w których trakcie wszelkie możliwe sposoby zawodzą. Wtedy ostatnią deską ratunku może być przesadzenie rośliny i dokładnie oczyszczenie jej korzeni

W jaki sposób można zapobiegać muszkom w kwiatach doniczkowych?

Najlepszym sposobem na ziemiórki jest stosowanie się do kilku prostych zasad, które mogą pomóc w uniknięciu inwazji szkodników. Przede wszystkim – przy sadzeniu roślin należy pamiętać o zaopatrzeniu się w ziemię z dobrego źródła. Glebę służącą do sadzenia kwiatów doniczkowych warto również wysterylizować za pomocą gotowania lub prażenia. W ten sposób można pozbyć się ewentualnych larw ziemiórek, które zalegają w ziemi. 

W walce z muszkami w doniczkach istotna jest szybka reakcja. Tylko wtedy można się z nimi sprawnie uporać. Zbagatelizowanie problemu może doprowadzić do namnażania się ziemiórek - wówczas zdecydowanie trudniej jest się ich pozbyć.

Przeczytaj też:

Rolnik roku opowiada o rolnictwie bez chemiiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas