Co robią pszczoły, ile produkują miodu i dlaczego są pożyteczne?
Każdy zna pszczoły, a już na pewno produkowany przez nie słodki miód. Einstein miał o nich powiedzieć, że jeśli wyginą, świat przestanie istnieć w ciągu czterech lat. Choć nie ma pewności, czy to jego słowa i czy tak by się stało, jedno jest pewne — są to bardzo pożyteczne stworzenia. Co robią pszczoły i dlaczego są tak ważne w ekosystemie?
Spis treści:
Mimo że pszczoły są pożyteczne i niezbędne dla człowieka, nadal wiele osób mało o nich wie. A były one znane prawie 5000 lat temu. Dziś wiemy o nich sporo więcej, jednak nadal potrafią nas zadziwić.
Co produkują pszczoły?
Wszystkim pszczoły kojarzą się z miodem. I jest to dobre skojarzenie, jednak niejedyne. Oprócz tego w Polsce od pszczół pozyskuje się również:
- jad pszczeli,
- kit pszczeli (propolis),
- mleczko pszczele,
- pierzgę,
- pyłek kwiatowy,
- wosk pszczeli.
Produkty pszczele to źródło wielu witamin i minerałów, posiadają również właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwzapalne. Warto pamiętać, że z powyższej listy większość może być stosowana bez konsultacji z lekarzem. Wyjątkiem jest jad pszczeli, który wykorzystywany jest do leczenia miażdżycy, nadciśnienia czy reumatyzmu.
Co jedzą pszczoły?
Dieta pszczół nie jest zbyt różnorodna. Tak naprawdę zapotrzebowanie na pożywienie pokrywa im nektar i pyłek kwiatowy. To jest ich "świeże" pożywienie. Jeśli pszczoły przebywają w ulu, żywią się również miodem. Warto również pamiętać, że pszczoły podczas pobierania z kwiatów nektaru oraz pyłku jednocześnie je zapylają, co pozwala im wytwarzać nasiona. Jest to również sposób nawożenia roślin, który umożliwiają właśnie pszczoły. Co ciekawe do karmienia pszczół wykorzystywany jest również cukier, a badania z lat 70. wykazały, że dzięki niemu pszczoły zimują nie gorzej niż w przypadku spożywania miodu.
Jak wygląda królowa pszczół? Jakie są jej zadania?
W ulu, czyli domu pszczół, są bardzo jasno określone zasady, a najważniejsza jest w nim królowa matka. Jej główne zadanie to odbycie lotu godowego, a następnie czerwienienie. Jest to nazwa na proces składania jaj. W tym okresie królowa matka może złożyć nawet 1500 jaj dziennie. Królową można również łatwo rozróżnić od reszty pszczół, gdyż jest większa niż pozostali mieszkańcy ulu, mam dłuższe skrzydła, a także porusza się elegancko i powoli. Oprócz niej w pszczelim domu znajdują się jeszcze trutnie i robotnice.
Jak daleko od ula latają pszczoły?
Pszczoła w poszukiwaniu pokarmu może przelecieć nawet do 10 kilometrów. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na długość lotu jest przede wszystkim temperatura powietrza. Im cieplej, tym dalej poleci. Warto jednak podkreślić, że im dalszy lot, tym więcej miodu w jego trakcie zużyje pszczoła. Z tego względu liczy się jego efektywność, a najbardziej opłacalne dla tych owadów odległości wynoszą od dwóch do trzech kilometrów. Wynika to z faktu, że im bliżej jest pożywienie, tym więcej mogą wykonać lotów, a to przełoży się na ilość produkowanego miodu.
Czym się różni pszczoła od osy?
Pierwsza różnica między pszczołą a osą jest ich wygląd. Pszczoły są bardziej krępe i mają charakterystyczne włoski. W przypadku os na pierwszy rzut oka możemy zobaczyć talię, którą nie bez powodu nazywa się "talią osy", a także kontrastowe żółto-czarne pasy. Również umiejscowienie gniazd tych owadów się różni — pszczoły najczęściej budują je nad powierzchnią ziemi, natomiast osy często osiedlają się na ziemi, a nawet norach czy wykopanych dołach. Co ciekawe osy nie zawsze żyją w rodzinach, co w przypadku pszczół nigdy się nie zdarza.
Czy pszczoła żądli?
Osy czy szerszenie często mogą użądlić człowieka, a jak jest u pszczół? Z całego ula (królowa, trutnie, robotnice) jedynie ta ostatnia grupa może użądlić. Co prawda jest ona najliczniejsza, jednak robotnice żądlą niechętnie. Muszą zostać mocno sprowokowane i to najczęściej w sytuacjach takich, jak ochrona pszczelego potomstwa lub zbiorów, a także obrona siebie. Każda pszczoła, jeśli użądli, zostawia w ciele ofiary nie tylko żądło, ale także cały aparat żądłowy, co sprawia, że pierwsze użądlenie jest dla niej ostatnim w jej życiu.
Ile żyje pszczoła?
Długość życia pszczół jest niezwykle zróżnicowana, gdyż łączy się z ich rolą w ulu. Najkrócej żyją robotnice, choć w tym przypadku również sporo zależy od pory roku, w której się wygryzają. Owady, które wygryzły się wiosną, bądź latem żyją zwykle ok. 40 dni. Długość życia tych, które wygryzły się jesienią, jest dłuższa i sięga od sześciu do nawet dziewięciu miesięcy. W przypadku trutni długość życia jest raczej stała i wynosi ok. trzech miesięcy. Najdłużej w ulu żyje królowa matka, która może żyć nawet ponad pięć lat.
10 ciekawostek o pszczołach
- Sen pszczół trwa od kilku chwil do maksymalnie kilku minut
- Żeby zebrać 1 kg miodu, pszczoła musi odwiedzić około czterech milionów kwiatów
- Pszczoła jest jedynym owadem, który produkuje żywność jedzoną przez człowieka
- Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest 20 maja
- Prędkość lotu pszczoły to nawet 25 km/h, rusza skrzydłami ok. 200 razy na sekundę
- Pszczoły porozumiewają się ze sobą za pomocą tańców i wydawanych dźwięków
- W ulu może znaleźć się od 20 do 60 tysięcy pszczół miodnych
- Pszczoły mają 5 oczu — dwoje oczu złożonych i trzy przyoczka
- Pszczoły odróżniają wszystkie kolory, oprócz czerwonego
- Królowa matka w ciągu swojego życia może złożyć ok. 500 000 jaj
Zobacz także: