Wiosna w ogrodzie. Co robić, co siać, co sadzić?

Wiosna to szczególny czas dla ogrodników. Sadzenie i sianie niektórych roślin jest możliwe już od marca. Jednak najintensywniejszy będzie kwiecień. Przed rozpoczęciem sezonu warto uporządkować ogród i zorganizować miejsce na nowe uprawy. Co zrobić, co konkretnie sadzić i siać na wiosnę?

Co siać i sadzić na wiosnę?
Co siać i sadzić na wiosnę?123RF/PICSEL
  • Wiele rodzajów bylin, krzewów, drzewek i warzyw można sadzić w marcu i kwietniu. Jednak trzeba uważać na kilka rzeczy, mogących mieć wpływ na ich wzrost. 
  • Przygotowanie ogrodu na wiosnę jest kluczowe w kontekście utrzymania roślin w doskonałej kondycji.

Co siać i sadzić w ogrodzie na wiosnę?

Rozpoczęcie uprawy niektórych gatunków roślin w ogrodzie jest możliwe już od marca. Należy jednak pamiętać, że wtedy mogą jeszcze występować niskie temperatury. Zatem część krzewów warto zostawić na kwiecień (np. różę). Jeżeli chodzi o wysiew, w marcu można siać: 

  • por, rzodkiew, marchew, szpinak (na początku marca wyłącznie w tunelach foliowych, ponadto nasiona należy okryć agrowłókniną w celu ochrony przed przymrozkami); 
  • rośliny jednoroczne o małych wymaganiach termicznych (np. chaber, rezeda - wysiew pod koniec miesiąca); 
  • byliny odporne na spadki temperatur (np. aster alpejski, gęsiówka, łubin).

Zdecydowanie więcej roślin wysiewanych jest w kwietniu, kiedy rosną temperatury i gleba coraz bardziej się nagrzewa. Wówczas bezpośrednio do gruntu można wysiewać kwiaty ozdobne i sadzić krzewy owocowe oraz drzewka z gołym korzeniem. Są to rośliny takie jak:

  • byliny kwitnące latem i jesienią (np. liliowce, krwawniki); 
  • warzywa (np. groch, bób, cebulę, koper ogrodowy, pietruszkę naciową, buraka ćwikłowego); 
  • drzewa owocowe (np. czereśnie, wiśnie, grusze); 
  • krzewy – zarówno ozdobne (azalie, hortensje), jak i owocowe (porzeczkę, jeżynę). 

Przed sadzeniem i wysiewaniem nowych roślin warto przygotować podłoże do uprawy, aby stworzyć im optymalne warunki do wzrostu. Co ciekawe, drzewa i krzewy owocowe można sadzić również jesienią – należy jednak zrobić to w taki sposób, by miały czas ukorzenić się przed nadejściem zimy.

Kiedy siać trawę na wiosnę?123RF/PICSEL

Kiedy siać trawę na wiosnę?

Piękny trawnik jest ozdobą każdego ogrodu. Idealnie uzupełnia obszar porośnięty rabatami oraz drzewkami. Wiele osób zastanawia się, kiedy siać trawę na wiosnę. Warto zrobić to w odpowiednim terminie, ponieważ w przeciwnym razie rozwój nasion może być znacznie utrudniony. Dobrze wiedzieć, że zły wpływ na kiełkującą trawę mogą mieć zarówno wysokie temperatury, jak i niskie

Trawę powinno się siać w połowie kwietnia bądź na początku maja. Wówczas nie jest ani za ciepło, ani za zimno i nasiona mogą bez przeszkód się rozwijać. Wysiew trawnika można również zorganizować na koniec lata.

Jak przygotować ogród do sezonu?

Aby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu, warto przygotować ogród przed nadejściem sezonu. Często teren wymaga sprzątnięcia po zimie. Dodatkowo dobrze jest sprawdzić i ewentualnie uzupełnić wyposażenie wykorzystywane w pracach ogrodowych. Mowa tu między innymi o nawozach, preparatach pielęgnacyjnych do roślin, środkach przeciwko szkodnikom czy narzędziach ogrodniczych.

Jak przygotować ogród na wiosnę? Konieczne jest przekopanie ziemi.123RF/PICSEL

Niezmiernie ważną częścią przygotowań ogrodu jest przekopanie i spulchnianie ziemi. Dodatkowo teren, na którym będą umiejscowione rośliny, należy odpowiednio wyrównać. W przeciwnym razie w ogrodzie może gromadzić się woda deszczowa. Jej nadmiar negatywnie wpływa na system korzenny krzewów i nie tylko. 

Jak zaplanować ogród i o czym pamiętać?

Jedną z najważniejszych czynności jest przygotowanie planu rozmieszczenia poszczególnych roślin. Krzewy ozdobne zwykle skupiają się w malowniczych rabatach. Warto pamiętać o tym, by były one do siebie właściwie dopasowane. Kompozycja musi być ułożona harmonijnie, biorąc pod uwagę kolorystykę, wysokość czy okres kwitnienia.

Jak zaplanować ogród? Pamiętaj o harmonijnym łączeniu poszczególnych roślin.123RF/PICSEL

Równie istotna jest organizacja grządek. Niektóre gatunki warzyw mają szczególne wymagania, jeśli chodzi o swoje sąsiedztwo. Wynika to z tak zwanej allelopatii, czyli zjawiska charakteryzującego korzystny lub szkodliwy wzajemny wpływ poszczególnych rodzajów roślin. Przykładowo: pomidory posadzone w towarzystwie ogórków mogą hamować ich wzrost i zwiększać podatność na choroby. 

Dobrze wiedzieć, jak zaplanować ogród, ponieważ wtedy można korzystnie wpłynąć na dobrostan roślin. Ponadto obszar będzie prezentować się schludnie i zjawiskowo.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieINTERIA.TVInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas