Kiedy najlepiej przekopać trawnik, żeby wysiać trawę na wiosnę?

Piękny trawnik zdobi każdy ogród. Żeby jednak zasadzona trawa dobrze się przyjęła i cieszyła oko przez długi czas, wczesną wiosną należy wykonać szereg czynności pielęgnacyjnych. Jedną z nich jest przekopanie trawnika. Kiedy najlepiej to zrobić?

Pierwszym i najistotniejszym etapem zakładania trawnika jest przygotowanie gleby. Wiosenny wysiew trawy najczęściej następuje w okresie od połowy kwietnia do połowy maja, jednak prace poprzedzające należy wykonać kilka tygodni wcześniej. Od czego zacząć?

Przygotowanie gleby do wysiewu trawy

Po zimie ogród bywa zaniedbany  - opady śniegu oraz deszczu, resztki suchych liści i starej trawy nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale również utrudniają założenie nowego trawnika. Przeszkodę stanowi również sucha i zmrożona ziemia. W takim podłożu nie przyjmie się żadna roślina, konieczne jest więc prawidłowe zadbanie o jej kondycję.

Reklama

Pierwszym etapem prac powinno więc być usunięcie niechcianych kamieni, suchych gałęzi czy zeszłorocznych roślin. Kolejnym przekopanie ziemi.

Przekopywanie trawnika. Kiedy i jak to zrobić?

Spulchnianie gleby należy przeprowadzić na ok. 3 tygodnie przed wysiewem trawy. 

Ogrodnicy najczęściej robią to w połowie marca. Dni są wtedy już znacznie cieplejsze, a w nocy raczej nie zdarzają się przymrozki. Jeśli jednak ziemię wciąż pokrywa warstwa śniegu, przekopywanie jej lepiej przełożyć na przełom marca i kwietnia. 

Ziemię należy przekopać na całej powierzchni przeznaczonej pod wysiew trawy, na głębokość 20-25 cm. Tradycyjnie pracę tę wykonuje się przy użyciu szpadla, jeśli jednak działka jest zbyt duża, a podłoże mocno zbite, można użyć glebogryzarki. 

W niektórych przypadkach konieczne jest zmieszanie podłoża z piaskiem lub drobnym żwirem frakcyjnym. Rozwiązanie to wybiera się, gdy gleba przeznaczona pod trawnik jest bardzo zwarta i gliniasta. 

Do mało urodzajnych gleb warto natomiast dodać żyzną ziemię kompostową lub odkwaszony torf. 

Po przekopaniu podłoża pod wysiew trawy należy je wyrównać, usuwając wykopane z kamienie i ubić. Zabieg ten nazywany jest wałowaniem trawnika. 

Dlaczego przekopywanie trawnika ma tak duże znaczenie?

Przekopywanie podłoża pozwala na spulchnienie go i odpowiednie napowietrzenie. Dzięki temu zasiane w niej rośliny mają więcej miejsca na rozwinięcie systemu korzeniowego, łatwiej im również pobierać z gleby niezbędne do rozwoju składniki pokarmowe. Trawa sadzona w spulchnionej ziemi lepiej się ukorzenia i szybciej rośnie. Dodatkowo jest bardziej odporna na zmienne warunki atmosferyczne.

Kiedy wysiać trawę?

Trawę można wysiewać dwa razy do roku - późnym latem lub wczesną wiosną. Najlepiej robić to najwcześniej trzy tygodnie po przekopaniu gleby, od połowy kwietnia, do połowy maja. 

Czytaj również:

Najlepsze szybkorosnące iglaki na żywopłot. Dzięki nim skutecznie odgrodzisz się od sąsiada

Jakie kwiaty możemy sadzić w marcu? Najlepsze propozycje do ogrodu, na taras i balkon

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: trawnik po zimie | trawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy