Aeracja trawnika. Kiedy i jak najlepiej napowietrzać trawnik?
Piękny, gęsty i soczyście zielony trawnik to marzenie wielu osób. Jednak taka murawa wymaga od nas odpowiedniego zadbania o nią i wykonania podstawowych zabiegów. Trwająca wiosna to najlepszy moment na przeprowadzenie aeracji trawnika. Sprawdź, jak to zrobić i czym różni się ona od wertykulacji trawnika.
Spis treści:
Czym aeracja trawnika różni się od wertykulacji trawnika?
Wertykulacja jest poziomym nacinaniem podłoża. Ma za zadanie usunięcie zalegającej warstwy filcu oraz mchu. Zabieg powoduje lepsze podsiąkanie wody i przenikanie powietrza do strefy korzeniowej trawy.
Natomiast aeracja to nakłuwanie ziemi ostrymi kolcami, w celu poruszenia i napowietrzenia jej. Jest to delikatny zabieg, który nie wymaga dużej wprawy, ponieważ nie ma wpływu na głębokie warstwy gleby. Można stosować go nawet kilka razy w roku. Aeracja powierzchniowa (3-4cm głębokości) jest najczęściej stosowana w przypadku młodych trawników. Natomiast aeracja wgłębna to nakłuwanie trawnika na głębokość 8-10cm.
Tym, co odróżnia te dwie czynności, jest na pewno fakt, że wertykulacja jest zabiegiem, który ma znacznie większy zasięg i sięga o wiele głębiej. Z tego powodu wykonuje się ją rzadziej niż aerację, ponieważ tylko raz lub dwa razy w roku. Jest to działanie dość inwazyjne, dlatego po każdej wertykulacji musimy zadbać o odpowiedni okres regeneracji trawnika.
Kiedy robić aerację trawnika?
Aerację trawnika powinno się wykonywać przynajmniej dwa razy do roku - wiosną i późnym latem. Zaleca się również, aby dodatkowy zabieg napowietrzania trawnika przeprowadzić jesienią.
Jednak to właśnie termin wiosenny jest najważniejszy, ponieważ zaliczamy go pozimowej regeneracji trawnika. Jest to okres, gdy trawa rozpoczyna swój najbardziej intensywny wzrost, wobec czego korzenie potrzebują dodatkowych zasobów, w tym przede wszystkim tlenu, który dostarcza aeracja.
Istotne jest także to, aby aerację wykonywać po wertykulacji trawnika, gdy usuniemy już zalegający filc. Oprócz tego można również wcześniej skosić trawę, co przyniesie nam jeszcze lepsze efekty. Musimy także pamiętać o tym, aby aeracji nie wykonywać bezpośrednio po deszczu, ponieważ niesie to za sobą ryzyko zniszczenia struktury podłoża oraz stworzenia nierówności.
Równocześnie gleba poddawana zabiegowi nie powinna być zbyt sucha, dlatego optymalnym rozwiązaniem będzie nawodnienie trawnika na kilka godzin przed aeracją, w taki sposób, aby zdążył on wyschnąć w wierzchniej warstwie.
W jaki sposób napowietrzać trawnik?
W czasie aeracji kluczowa jest głębokość oraz odstępy między otworami. Musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by w miarę równomiernie pokryć nimi całe poletko.
Na jeden metr kwadratowy przypada zwykle od 120 do 200 otworów w odstępach od 10 do 15 centymetrów. Ich rozmieszczenie jest zależne od typu gleby, która występuje na naszym trawniku. Dyktowane jest to zasadą, że im cięższa jest ziemia, tym więcej powinno być otworów. Sprawi to, że efektywnie przeprowadzimy aerację trawnika.
Otwory najłatwiej będzie wykonywać widłami. Sprawdzą się one na niedużym trawniku, gdy będziemy chcieli nakłuć jedynie wierzchnią warstwę ziemi. Na większe pola natomiast lepiej nadają się specjalne podeszwy z kolcami. Oprócz tego możemy też wybrać profesjonalny aerator - ręczny lub z własnym napędem.
Czy warto napowietrzać trawnik?
Właściwie przeprowadzona aeracja trawnika umożliwia nam łatwiejsze pozbycie się mchu i filcu, a także zarodników grzybów i nasion chwastów.
Efekty regularnej i prawidłowo przeprowadzanej aeracji zauważalne są już po krótkim czasie. Przede wszystkim możemy zaobserwować to, że trawnik staje się miękki oraz gęsty. Wzrasta również jego odporność na deptanie.
Co więcej, podczas podlewania trawnika woda zacznie się wchłaniać równomiernie w glebę, dzięki czemu na murawie nie będą tworzyć się kałuże. Jednak, jeśli zauważymy, że mimo zabiegu aeracji nadal w niektórych miejscach na trawniku stoi woda, to jest to dla nas informacją, że wykonane nakłuwanie było zbyt płytkie i następnym razem musimy wykonać aerację wgłębną.
Aeracja dodatkowo ułatwia przenikanie składników pokarmowych z nawozu do korzeni trawy. Dzięki temu szybciej osiągniemy efekty, a trawnik będzie rozwijał się lepiej i zdrowo.
Czytaj również:
Zobacz także: