Ustaw tak pokrętło w kaloryferze. Rachunki za ogrzewanie będą niższe

Oprac.: Agnieszka Boreczek

Zbliża się sezon grzewczy, a wraz z nim wyższe rachunki za ogrzewanie, które martwią niejednego z nas. Na szczęście istnieją proste sposoby, by zminimalizować ten koszt. Wszystko zaczyna się od zrozumienia, jak działa termostat i jak prawidłowo z niego korzystać. To, w jaki sposób ustawimy pokrętło na kaloryferze, może pomóc nam oszczędzić na ogrzewaniu.

Od 0 do 5. Jak ustawić pokrętło w kaloryferze, aby zaoszczędzić? Regulacja termostatu w grzejniku może wydawać się prosta, ale jest kilka ważnych zasad, które warto stosować
Od 0 do 5. Jak ustawić pokrętło w kaloryferze, aby zaoszczędzić? Regulacja termostatu w grzejniku może wydawać się prosta, ale jest kilka ważnych zasad, które warto stosować123RF/PICSEL

Jak działają termostaty na grzejnikach?

Grzejniki są wyposażone w zawór termostatyczny, który w automatyczny sposób steruje ilością gorącej wody dopasowują jej ilość i przepływ do panującej w pomieszczeniach temperatury. Jak wykryje chłód, zwiększa intensywność pracy systemu grzewczego, dążąc do podniesienia temperatury do optymalnej wartości. I tu właśnie leży odpowiedź na pytanie, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Odpowiednie ustawienie termostatu to podstawa!

Co oznaczają poszczególne ustawienia termostatu?

Każda cyfra na pokrętle termostatu odpowiada określonej temperaturze, którą grzejnik będzie starał się utrzymać w pomieszczeniu. Teoretycznie wiemy, że możemy ustawić go w przedziale od 0 do 5, ale czy faktycznie rozróżniamy, kiedy i jaka wartość będzie optymalna? Przybliżamy to poniżej:

  • 0 – to ustawienie nie oznacza, że grzejnik jest całkowicie wyłączony. W rzeczywistości termostat w trybie 0 nie dopuszcza do zamarznięcia wody w rurach, utrzymując minimalną temperaturę na poziomie 6-8°C.
  • 1 – w tym trybie grzejnik generuje temperaturę na poziomie około 12-13°C. To dobra opcja, jeśli nie przebywasz w danym pomieszczeniu przez dłuższy czas, ale chcesz, aby woda w rurach miała minimalny przepływ.
  • 2 – ta opcja ustawia temperaturę pomieszczenia w granicy 15-16°C. Jest to odpowiednia wartość dla pomieszczeń, które nie wymagają dużej ilości ciepła, takich jak sypialnie, gdzie może być nieco chłodniej.
  • 3 – odpowiada temperaturze około 18-20°C, co jest optymalne dla większości pomieszczeń, takich jak salon czy biuro.
  • 4 – ustawienie termostatu na poziomie 22-24°C, zazwyczaj stosowane w łazienkach, gdzie wyższa temperatura jest bardziej pożądana oraz w pomieszczeniach narożnych i wychodzących na północ, zacienionych, gdzie jest automatycznie chłodniej.
  • 5 – maksymalna wartość, czyli około 25-28°C. To ustawienie nie jest zalecane do codziennego użytku, ponieważ generuje wysokie koszty. Najlepiej w ogóle go unikać, chyba że potrzebujemy zagrzać dość szybko wychłodzone pod naszą nieobecność mieszkanie.

Jakie ustawienie pokrętła na grzejniku jest najlepsze?

Najczęściej zaleca się ustawienie termostatu na poziomie 3, co odpowiada temperaturze ok. 20°C. Nie tylko jest ona komfortowa dla większości osób, ale także pozwala na efektywne zarządzanie energią.

Nie warto podnosić temperatury zbyt wysoko, ponieważ zwiększa to rachunki za ogrzewanie i może sprawić, że w pomieszczeniu będzie tak gorąco, że będziemy musieli… otworzyć okna, aby je wychłodzić.

W nocy lub w czasie naszej nieobecności w domu warto obniżyć temperaturę do poziomu 2. Niższa temperatura w nocy, tj. około 18°C, sprzyja lepszemu wypoczynkowi i poprawia jakość snu.

Wietrzenie pomieszczeń – tak czy nie?

Oprócz odpowiedniego ustawienia termostatu ważnym elementem oszczędzania na ogrzewaniu jest… prawidłowe wietrzenie pomieszczeń. W sezonie grzewczym warto unikać długiego otwierania okien, ponieważ wówczas ciepło z pomieszczenia szybko ucieka na zewnątrz, co powoduje konieczność ponownego ogrzewania przestrzeni.

Zaleca się, aby wietrzyć pomieszczenia krótko, ale intensywnie. Otwórz okno na kilka minut, tworząc przeciąg, co pozwoli na szybkie przewietrzenie pokoju bez znacznej utraty ciepła. W tym czasie warto wyłączyć grzejniki lub obniżyć ustawienia termostatu.

Konserwacja grzejników jest bardzo ważna

Warto również zadbać o właściwą konserwację i izolację grzejników oraz instalacji grzewczej. Regularne odpowietrzanie grzejników zwłaszcza przed sezonem jest niezbędne, aby działały one efektywnie. Jeśli grzejnik jest zapowietrzony, nie będzie w pełni oddawał ciepła, co powoduje marnowanie energii.

Dodatkowo warto upewnić się, że grzejniki nie są zasłonięte przez meble czy zasłony. Blokowanie przepływu ciepła sprawia, że pomieszczenie jest ogrzewane mniej efektywnie.

Inne sposoby na obniżenie rachunków za ogrzewanie

Co jeszcze możesz zrobić, aby oszczędzać energię, ale nie marznąć we własnym domu czy mieszkaniu? Dobrym pomysłem jest zainstalowanie programowalnych termostatów, które można bardziej precyzyjnie ustawiać w zależności od pogody, czy pory dnia. Pozbądź się też nieszczelności w drzwiach lub oknach – przeciągi są często odpowiedzialne za utratę ciepła.

Włączając ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym, warto pamiętać, że nawet drobne zmiany w ustawieniach termostatów mogą przynieść duże oszczędności. Nie bez powodu sterowniki mają 5-cio stopniową skalę – nie bój się manewrować pokrętłami na grzejniku, a jeśli będziesz robić to tak, jak sugerujemy, na pewno zaczniesz bardziej efektywnie korzystać z ogrzewania i poczujesz się lepiej.

Ciepły kaloryfer oznacza wyższy czynsz? "Pytanie czy będą środki na zakup węgla"Polsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas