Tropikalna piękność o purpurowych owocach. Rośnie też w Polsce

Owoce pięknotki (Callicarpa sp.) mają tak hipnotyzujący fioletowy odcień, że na jej widok botanicy i amatorzy świata roślin mogą czuć zachwyt. Ale soczysty fiolet to nie wszystko, bowiem pięknotka ma pożądane przez wielu właściwości.

Hipnotyzująco pięknotka. Po angielsku to "beautyberry"
Hipnotyzująco pięknotka. Po angielsku to "beautyberry"123RF/PICSEL

Pięknotka bez wątpienia wyróżnia się spośród innych krzewów. Barwa ułożonych w grona owoców łączy w sobie odcień magenty i jaskrawej, niemal fluorescencyjnej purpury. Ciekawostką jest fakt, że twórca nazwy naukowej tej rośliny nazwał ją Callicarpa, co ze staro greckiego oznacza "piękne owoce".

Pięknotka w Polsce? W ogrodach botanicznych

Krzew o fioletowych owocach i gałązkach występuje naturalnie głównie w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Inne odmiany można spotkać poza tym w Australii, na Madagaskarze, oraz częściowo w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Gatunków pięknotek zaobserwowano w sumie około 140. W Azji krzewy z rodzaju są uprawiane w wielu miejscach

Krzewy występują również w Europie. Pięknotki ze względu na swój nieodparty urok są uprawiane np. w ogrodach botanicznych (m.in. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego), ale i ogrodach domowych.

Callicarpa shikokiana123RF/PICSEL

Na przykład popularna w ogrodach europejskich pięknotka Bodiniera została przywieziona do Europy z Azji ponad 100 lat temu przez przyrodnika i misjonarza Emilie-Marie Bodiniera i właśnie nią można kolorować ogród nawet zimą. Choć najpiękniejsze jaskrawe owoce pojawiają się w okresie jesieni. W strefie klimatu umiarkowanego krzewy przemarzają podczas surowszych zim, ale pięknotka Bodiniera uchodzi za gatunek najbardziej odporny na mrozy.

Naturalny odstraszacz owadów

W pięknotce drzemią poza tym ciekawe substancje chemiczne, które stosowano w medycynie ludowej jako środki do odstraszania owadów: to borneol, callicarpenal, intermedeol i spathulenol.

Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych używał callicarpenalu do produkcji środków odstraszających komary.

Różne gatunki z rodzaju pięknotka uprawiane są jako rośliny ozdobne. Fioletowe owoce naprawdę robią wrażenie123RF/PICSEL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas