Jak ustawić pokrętło w kaloryferze, żeby było taniej? Regulacja grzejnika

Zbliżająca się zima będzie wiązać się z wyższymi niż zwykle rachunkami za ogrzewanie. Szukając sposobów na oszczędzanie, należy zacząć od grzejników. Dobrze ustawiony termostat grzejnikowy to klucz do sukcesu. Co oznaczają cyfry na termostacie kaloryfera i jak utrzymać w domu komfortową temperaturę, nie płacąc więcej za rachunki.

Od 0 do 5. Jak ustawić pokrętło w kaloryferze, aby zaoszczędzić? Regulacja termostatu w grzejniku może wydawać się prosta, ale jest kilka ważnych zasad, które warto stosować
Od 0 do 5. Jak ustawić pokrętło w kaloryferze, aby zaoszczędzić? Regulacja termostatu w grzejniku może wydawać się prosta, ale jest kilka ważnych zasad, które warto stosować123RF/PICSEL

Jak działa termostat na grzejniku?

Zrozumienie tego, jak działa termostat, nie jest skomplikowane. Składa się on z dwóch elementów: głowicy termostatycznej i zaworu przygrzejnikowego. W głowicy zostaje umieszczona substancja albo ciecz, która reagując na temperaturę, zmienia swoją objętość. Pozwala to na blokowanie zaworu przygrzejnikowego.

W momencie, gdy w pomieszczeniu spada temperatura, to zawartość głowicy kurczy się, aby gorąca woda mogła swobodnie przepłynąć do grzejnika. Termostat grzejnikowy wyczuwa również wzrost temperatury i wtedy substancja lub ciecz z głowicy rozpręża się, blokując dopływ wody do grzejnika.

Co oznaczają cyfry na termostacie grzejnikowym?

Na grzejniku umieszcza się zazwyczaj skalę od 0 do 5, gdzie każda liczba pełni inną funkcję. Wiele osób jednak o tym nie wie i nadal używa termostatu grzejnikowego nieprawidłowo. Błędnym założeniem jest, że ustawienie kaloryfera na 0 oznacza jego wyłączenie, a na 5 szybsze nagrzanie pomieszczenia.

Cyfry na termostacie grzejnikowym oznaczają konkretne temperatury, do jakich nagrzewa się pomieszczenie po wybraniu odpowiedniego trybu.

Śnieżynka lub poziom 0 na termostacie grzejnikowym

To ustawienie wcale nie oznacza, że nasz kaloryfer jest wyłączony. Cyfra 0 na termostacie grzejnikowym lub zastępująca ją w niektórych modelach śnieżynka ma inne zadanie. Ten tryb zapobiega zamarznięciu wody w grzejnikach i utrzymuje w pomieszczeniu temperaturę od 6 do 8 stopni Celsjusza.

Poziom 1 na termostacie grzejnikowym

To poziom, który reguluje temperaturę na około 12-13 stopni Celsjusza. Używanie go zaleca się w przestrzeniach, takich jak klatka schodowa, garaż, piwnica oraz każde inne pomieszczenie, gdzie konieczne jest noszenie odzieży wierzchniej.

Poziom 2 na termostacie grzejnikowym

Wybranie cyfry 2 na termostacie grzejnikowym to ustawienie temperatury w pomieszczeniu na poziomie 15-16 stopni Celsjusza. Jest to tryb, zalecany przez producentów, do używania w nocy, podczas snu.

Poziom 3 na termostacie zapewni temperaturę 18-20 stopni Celsjusza w pomieszczeniu.123RF/PICSEL

Poziom 3 na termostacie grzejnikowym

To ustawienie polecane jest do używania w kuchni, salonie oraz pozostałych pokojach dziennych. Temperatura, którą uzyskuje się w tym trybie, wynosi 18-20 stopni Celsjusza. Wygląda na to, że będzie to jeden z najczęściej ustawianych poziomów w najbliższym sezonie grzewczym. 

Poziom 4 na termostacie grzejnikowym

W tym przypadku, termostat grzejnikowy wytwarza temperaturę w pomieszczeniu na poziomie 22-24 stopni Celsjusza. To ustawienie zazwyczaj stosowane jest w pokojach dziecięcych i łazienkach.

Poziom 5 na termostacie grzejnikowym

Jest to poziom, którego nie powinno się używać na co dzień. Utrzymuje on temperaturę w pomieszczeniu, aż w temperaturze 25-28 stopni Celsjusza. Poziom ten stosowany jest zazwyczaj na basenach, a w domowych warunkach nie sprawdzi się dobrze i jedynie sprawi, że powietrze w pomieszczeniu będzie suche i gorące. W dodatku to rozwiązanie nie tylko jest nieekologiczne, ale i niekorzystne dla naszego portfela.

Jaki ustawić termostat grzejnikowy, żeby być eko?

Najlepszym ustawieniem termostatu grzejnikowego będzie wybranie poziomu 3, który utrzyma w pomieszczeniach temperaturę 20 stopni Celsjusza.

Chcąc być eko, warto też pamiętać o tym, aby wychodząc na dłuższy czas z domu, ustawić termostat grzejnikowy na poziom 1 lub na śnieżynkę, aby nie pobierać zbędnej energii cieplnej.

Jakich błędów unikać podczas używania termostatu grzejnikowego?

Złe ustawienie poziomu na termostacie grzejnikowym to niejedyny błąd, jaki często popełniamy. Kolejnym działaniem, które zwiększa rachunki, jest nieprawidłowe wietrzenie domu.

W sezonie grzewczym najlepiej jest wietrzyć krótko, ale często. Jednak, jeśli zajdzie potrzeba i nasze okna muszą być otwarte przez dłuższy czas, to należy wtedy ustawić na termostacie grzejnikowym poziom 0. Zapobiegnie to zbędnemu produkowaniu ciepła, które i tak nie utrzyma się w pomieszczeniu, ale ucieknie przez okno.

Następnym błędem podczas używania termostatu grzejnikowego, jest zasłanianie grzejników. Termostat jest bardzo czuły na zmianę temperatury i zasłanianie pracujących kaloryferów zasłonami, schnącym praniem lub meblami może powodować, że temperatura będzie mierzona tylko na przestrzeni pomiędzy grzejnikiem, a np. zasłoną. Będzie to skutkowało tym, że temperatura nie będzie prawidłowo wyregulowana.

Czytaj także:

Zobacz również: 

"Wydarzenia": Dodatki węglowe hamują wymianę kopciuchówPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas