Tych zapachów komary nie znoszą. Koniecznie posadź te rośliny

Andrzej Zasadni

Oprac.: Andrzej Zasadni

Walka z komarami jak bumerang powraca każdego lata. Te małe, ale irytujące owady potrafią zepsuć najprzyjemniejszy wieczór na świeżym powietrzu. Na szczęście są naturalne sposoby na pozbycie się ich. Jednym z nich jest stosowanie roślin, które odstraszają komary swoim zapachem. Można również wykorzystać olejki eteryczne czy naturalne substancje. Podpowiadamy, jakie zapachy i rośliny odstraszają komary. Sprawdzamy także, jakie zapachy przyciągają komary oraz która grupa krwi sprawia, że ukąszenie insektów jest najbardziej prawdopodobne.

Jaki zapach odstrasza komary? Część roślin wydziela zapachy, których nie lubią komary, a wśród nich są chociażby znane tymianek czy rozmaryn.
Jaki zapach odstrasza komary? Część roślin wydziela zapachy, których nie lubią komary, a wśród nich są chociażby znane tymianek czy rozmaryn.123RF/PICSEL

Jakie rośliny na komary? Na taras i do ogrodu

Najbardziej popularna roślina na komary to komarzyca. Ta odstrasza swoim zapachem uciążliwe owady, a równocześnie jej zapach jest słabo wyczuwalny dla człowieka, można go wyczuć po zerwaniu i roztarciu liścia. Warto ją mieć na balkonie lub tarasie, co uchroni nas przed atakiem insektów, ale komarzyca może także pojawić się w ogrodzie. Jest nie tylko łatwa w uprawie, ale także odporna na szkodniki. Inne rośliny na komary to także znana i ceniona w polskich ogrodach lawenda. Ta nie tylko jest piękną rośliną ozdobną. Jej silny zapach odstrasza owady, a sadzić ją można nawet w doniczkach na parapecie.

Jakie rośliny na komary? Intensywny aromat bazylii również działa odstraszająco. Popularna przyprawa kuchenna ma więc znacznie więcej zastosowań. Inne przyprawy, które można wykorzystać nie tylko w czasie gotowania to także tymianek oraz rozmaryn. To rośliny odstraszające komary, ale ich zapach jest przyjemny dla ludzkich nozdrzy. Można je posadzić zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach. Wokół domu możesz także posadzić pięknie kwitnące nagietki. To również rośliny na komary, którym w niesmak towarzystwo astrowatych.

Popularne rośliny na komary to także kocimiętka. Choć znana jest najbardziej z tego, że wonią kusi koty, to jej zapach jest nieprzyjemny dla komarów. Niektóre badania wykazały, że kocimiętka może być bardziej skuteczna niż niektóre komercyjne środki kupione w sklepie. W ogrodzie lub na tarasie warto również posadzić miętę oraz rozmaryn. Pierwsza ma silny, świeży zapach i rośnie bardzo szybko. Z kolei rozmaryn ma również sporo właściwości zdrowotnych, a przy okazji można wykorzystać go do potraw z mięsa, ryb czy grzybów.

Jakich zapachów nie lubią komary?

Posadzenie roślin to nie jedyny sposób, aby pozbyć się niechcianych gości. Warto również swoje odstraszające działania skoncentrować na zapachach na komary. Jakich zapachów nie lubią komary? Przede wszystkim nie znoszą woni cytrusów, takich jak cytryna, limonka, pomarańcza czy grejpfrut. Dlatego też z powodzeniem można stosować olejki cytrusowe albo w formie sprayu, albo w dyfuzorze. Możesz także używać świeżych skórek z cytrusów, które po umieszczeniu w kilku miejscach w domu będą odstraszać komary.

Jakich zapachów nie lubią komary? Choć przyjemna dla ludzi, również wanilia znajduje się na "czarnej liście" nieprzyjemnych woni owadów. Poleca się więc, aby do walki z insektami stosować olejki waniliowe, rozcieńczając je w wodzie i rozpylać w pomieszczeniach. Dodatkową motywacją do ich stosowania może być to, że działają kojąco i relaksująco. Odstraszające zapachy na komary wydziela również olej z drzewa herbacianego. Ten znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Ma jednak również mocny zapach, którego insekty nie lubią, a olejek z tego drzewa można stosować bezpośrednio na skórę.

Citronella równie wytwarza zapachy, których nie lubią komary. Jednocześnie to jeden z najbardziej popularnych, naturalnych repelentów. Olejek z citronellowy  jest skutecznym środkiem odstraszającym insekty, działa antyseptycznie i tonizująco. Można go stosować w świecach, sprayach, olejkach lub dyfuzorach. Zapach citronelli jest często używany w produktach komercyjnych do odstraszania komarów.

Jaki zapach przyciąga komary?

Lista aromatów, które wabią te insekty, niestety jest długa. Przede wszystkim owady przyciąga dwutlenek węgla. Ten jest przez nas wydychany, a owady mają zdolność wyczuwania go nawet z odległości 50 metrów. Szczególnie narażeni na ataki insektów są osoby podczas ćwiczeń, bo wtedy wydychamy więcej dwutlenku węgla. Jaki zapach przyciąga komary? To również amoniak, który obecny jest w ludzkim pocie. Amoniak jest produktem metabolizmu, stąd jego stężenie może być wyższe po spożyciu produktów bogatych w białko lub po intensywnym wysiłku fizycznym. To samo dotyczy kwasu mlekowego, który również wydziela się podczas ćwiczeń.

Jaki zapach przyciąga komary? Również wiele rodzajów perfum, dezodorantów czy kremów do ciała zawierają aromaty, które mogą przyciągać insekty. Są to przede wszystkim te słodkie, kwiatowe i owocowe. Warto unikać stosowania mocno pachnących kosmetyków szczególnie podczas aktywności na świeżym powietrzu. Co jeszcze ciekawe, inne zapachy, które przyciągają komary, to także etanol. Badania wskazały, że spożycie alkoholu zwiększa jego wydzielanie w pocie, co przyciąga insekty. Dodatkowo alkohol podnosi temperaturę ciała i nasila wydzielanie dwutlenku węgla, co znów sprawia, że owady będą częściej nas atakować.

Ludzie, którzy przyciągają komary, charakteryzują przede wszystkim trzy zapachy. Jak wynika z najnowszej analizy Instytutu Badań nad Malarią na Uniwersytecie Johna Hopkinsa, są to kwas masłowy, izomasłowy oraz kwas izowalerianowy. Pierwszy przypomina zapach wymiocin, drugi podobny jest do zjełczałego masła. Kwas izowalerianowy kojarzy się natomiast z serem pleśniowym lub starym chmielem.

Jaką krew lubią komary?

Komary najczęściej atakują osoby mające grupę krwi 0. Tak wynika z badań przeprowadzonych w 2019 roku i, jak się okazało, grupa krwi ma znaczenie. To dlatego, że prawdopodobieństwo ugryzienia przez komara osoby z grupą krwi 0 wyniosło w badaniu aż 83%. Choć ludzie posiadający tę grupę są odporniejsi, wyróżnia ich mniejsza częstotliwość chorowania na serce i niektóre nowotwory, to muszą zmagać się z częstym atakiem owadów. Jaką krew lubią komary jeszcze? Komary mogą być zainteresowane również osobami z grupą krwi B. Okazuje się, że insekty nie przepadają za grupą krwi A. Prawdopodobieństwo ugryzienia przez komara osób z tą grupą jest bardzo niskie.

Na częste ataki przez komary są także kobiety w ciąży. Tu jednak decydującym czynnikiem nie jest grupa krwi, a podwyższona temperatura ciała. Ciężarne kobiety również wydychają więcej dwutlenku węgla, co przyciągnie szkodnika. Planując strategię walki z komarami, nie sposób również zastanowić się, jakie kolory przyciągają komary. Jak się okazuje, wykazują bardzo dużo wrażliwość na czerwony, pomarańczowy, czarny i niebieskozielony. Zatem tych latem należy unikać. Owady są za to całkowicie obojętne na kolor zielony, fioletowy, niebieski i biały. Zainteresowanie kolorami o tonach ciepłych może być związane z tym, że ludzka skóra emanuje czerwono-pomarańczowym światłem.

Nietypowe zawody. Prześcigają się w naśladowaniu jeleniPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas