Czym spryskać ogród, żeby nie było w nim kleszczy? Najlepszy sposób

Oprac.: Tomasz Kromp

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które mogą przenosić groźne dla ludzkiego zdrowia choroby. Zazwyczaj te stworzenia występują w lasach i na łąkach, jednak można je spotkać również w ogródkach. Z tego względu warto wykonać naturalne opryski, dzięki którym pozbędziemy się kleszczy z przydomowej przestrzeni. Jak i z czego można je zrobić? Odpowiadamy.

Jak pozbyć się kleszczy z ogródka? Przygotuj naturalne opryski.
Jak pozbyć się kleszczy z ogródka? Przygotuj naturalne opryski.123RF/PICSEL

Jak zrobić oprysk na kleszcze w ogrodzie? Wykorzystaj czosnek

Kleszcze (Ixodida) to małe pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Owe stworzenia występują zwykle w lasach i na łąkach. Żywią się krwią pobieraną z ciała żywiciela. Kleszcze mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób takich jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, tularemia czy gorączka Q. 

Niekiedy kleszcze można spotkać również w przydomowych ogródkach. W jaki sposób można je odstraszyć? Najlepiej wykonać naturalny oprysk z czosnku, którego zapachu kleszcze wprost nie znoszą. Warto wspomnieć, że ów naturalny środek jest bezpieczny dla dzieci i zwierzaków domowych.

Do wykonania oprysku na kleszcze z czosnku potrzebne będzie około 220 g czosnku (startego na tarce) oraz 10 l wody. Obydwa składniki należy ze sobą porządnie wymieszać, a następnie odstawić całość na 24 godziny. Po tym czasie środek trzeba przecedzić i przelać do opryskiwacza ręcznego. Oprysk należy rozpylać w ogródku (na trawie, krzewach i wysokich trawach) co około dwa tygodnie. Co ciekawe, preparat może pomóc w uporaniu się nie tylko z kleszczami, ale również komarami.

Naturalny oprysk na kleszcze w ogrodzie. Pomoże cebula

W pozbyciu się kleszczy pomoże również cebula. To niezwykle popularne warzywo i składnik wielu kultowych dań ma bardzo intensywny aromat, którego, podobnie jak zapachu czosnku, niebezpieczne pajęczaki wprost nie cierpią. Wobec tego można z niego wykonać skuteczny oprysk na kleszcze, który dodatkowo jest bezpieczny dla dzieci, psów i kotów.

Przygotowanie oprysku należy poprzedzić zgromadzeniem odpowiednich składników. Mowa tu o około 250 g cebuli oraz 5 l wody. Cebulę trzeba drobno pokroić, włożyć do garnka, a następnie zalać 5 l wody. Całość trzeba dobrze zamieszać i odstawić na około 12 godzin. Po tym czasie specyfik można przecedzić i przelać do opryskiwacza. Stosuje się go tak samo jak oprysk z czosnku – co mniej więcej 2 tygodnie.

Na kleszcze w ogródku mogą pomóc naturalne opryski z czosnku lub cebuli.
Na kleszcze w ogródku mogą pomóc naturalne opryski z czosnku lub cebuli.123rf.com123RF/PICSEL

Inne naturalne sposoby na pozbycie się kleszczy z ogródka

Przygotowywanie oprysków można połączyć również z innymi naturalnymi metodami, które mogą pomóc w pozbyciu się kleszczy z ogródka. Przede wszystkim – warto regularnie przycinać trawnik oraz wysokie trawy. Dobrze jest również raz na jakiś czas przerzedzić gęstsze krzaki, w których mogą skrywać się owe pajęczaki.

Niektórzy ogrodnicy decydują się również na posadzenie roślin, których zapach może odstraszać kleszcze. Oprócz czosnku lub cebuli (z których da się również wykonać naturalne opryski), można zaopatrzyć się także w rozmaryn, lawendę czy wrotycz.

Nowe kleszcze w Polsce. To efekt zmian klimatuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas