Działasz na komary jak magnes? Kolor i zapach mają znaczenie
Komary potrafią być wielkim utrapieniem. Nowe badania dowodzą, że ci mali krwiopijcy potrafią wyłowić typ człowieka, któy im odpowiada z powodu zapachu lub koloru ubrania.
Komary mogą przenosić wyniszczające, tropikalne choroby, takie jak denga, żółta febra, malaria i choroba Zachodniego Nilu. Szacuje się, że w wyniku zarażenia tymi chorobami, komary są odpowiedzialne za blisko 7300 zgonów rocznie w samej Europie.
Okazuje się, że te małe owady tak wyewoluowały, że potrafią wyłowić swoją ofiarę na podstawie ulubionego zapachu.
Jak komary tropią swoje ofiary
Nasz zapach różni się od zapachu zwierząt, a komary podążają za chmurami dwutlenku węgla, które wydychamy z każdym oddechem. Gdy podlatują na odległość ok. 25 metrów, wyczuwają zapach wydobywający się z naszych stóp, pach i skóry. Z kolei z około 15 metrów zaczynają nas już postrzegać jako ciemne sylwetki na tle światła. Wreszcie wyspy ciepła kierują je do najlepszych miejsc do lądowania, a receptory smaku na stopach pomagają im zdecydować, gdzie ugryźć.
Jakie zapachy lubią komary?
"To bardzo uderzające, jak dobrze komary nas wykrywają" - mówi Diego Giraldo, neurolog z Johns Hopkins i współautor badania. Opisuje ludzkie profile zapachowe, które przyciągają Anopheles gambiae - afrykańskiego komara przenoszącego malarię. Praca pokazuje po raz pierwszy, że komary potrafią rozróżniać wiele osób na dużej przestrzeni wielkości lodowiska.
Badacze zidentyfikowali substancje chemiczne w profilu zapachowym każdej osoby za pomocą urządzenia, które rozdziela gazy tworzące próbkę na części pierwsze. Komary były szczególnie podatne na zapachy kwasów karboksylowych - klasę kwasów tłuszczowych występujących w ludzkim pocie, których zapach czasami porównywany jest do zjełczałego masła lub sera. Kwasy te wytwarzamy w sebum, warstwie tłuszczowej chroniącej naszą skórę. Owady przyciągała także acetoina, która również jest wytwarzana przez drobnoustroje skórne.
Jak skutecznie odstraszyć komary?
Naukowcy radzą by ubierać się na jasno - komary przyciągają bardziej ciemne kolory ubrań.
Ponadto warto zadbać o zapachy. Niektórzy polecają kokos, olejek z eukaliptusa czy wanilię. Warto też zadbać o rośliny, które będą odstraszać komary. Jak pisaliśmy w Zielonej Interii, ważne są zioła - komary nie znoszą zapachu mięty, bazylii, lawendy, tymianku, melisy i rozmarynu. Zioła te świetnie rosną zarówno w doniczkach, jak i w gruncie. Im zapach tych roślin będzie intensywniejszy (im będzie ich więcej), tym ryzyko ataku plagi komarów będzie mniejsze.
Skuteczną obroną przed komarami pozostają też tradycyjne repelenty.