Rozsyp cynamon w ogrodzie i zobacz, co się stanie

Cynamon – aromatyczna przyprawa znana głównie ze swojego zastosowania w kuchni – może okazać się także bardzo przydatna w ogrodzie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ma ona również niezwykłe właściwości odstraszania szkodników. Rozsypując cynamon wokół roślin, możemy poprawić kondycję upraw. Zobacz, w jaki sposób.

Cynamon pomoże pozbyć się z ogrodu ślimaków i ochroni uprawy przed mrówkami.
Cynamon pomoże pozbyć się z ogrodu ślimaków i ochroni uprawy przed mrówkami.123RF/PICSEL

Przyprawa ogrodników - cynamon

Cynamon, pochodzący z kory drzewa cynamonowego, jest bogatym źródłem związków o właściwościach antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwwirusowych. Dzięki temu okazuje się skutecznym odstraszaczem ślimaków. To świetna alternatywa dla chemicznych preparatów na szkodniki, ale nie tylko. Wykorzystasz go jako wspomagacz w ukorzenianiu się sadzonek oraz do odstraszania insektów.

Cynamon - skuteczne narzędzie w walce ze ślimakami

Ślimaki są częstym problemem dla wielu ogrodników, szczególnie w okresie deszczowym. Stosując cynamon, możemy skutecznie zniechęcić je do zbliżania się do naszych roślin. Wystarczy rozsypać przyprawę wokół obszarów narażonych na atak ślimaków (rabat, ogródków warzywnych, zielników). Dla niechcianych gości intensywny zapach cynamonu może być nie do zniesienia, co sprawi, że będą unikać terenów, które wcześniej były dla nich atrakcyjne.

Zwalczanie mrówek z pomocą cynamonu

Również mrówki mogą być uciążliwymi szkodnikami w ogrodzie, szczególnie gdy zaczynają budować swoje gniazda w pobliżu roślin, powodując uszkodzenia korzeni. Cynamon ponownie sprawdzi się jako skuteczny i naturalny odstraszacz.

Wystarczy rozsypać go wokół obszarów, w których zauważamy aktywność mrówek. Zapach cynamonu drażni mrówki, więc szukają one innych ścieżek. Przez to tracą orientację w terenie i trudniej im jest znaleźć drogę do pożywienia. Co ważne, nie zabija tych skądinąd pożytecznych owadów, lecz tylko je odstrasza. Podobnie działa także na komary.

Mrówki są korzystne dla ekosystemu, jednak stanowią problem, gdy znajdziemy ich gniazdo na balkonie.
Mrówki są korzystne dla ekosystemu, jednak stanowią problem, gdy znajdziemy ich gniazdo na balkonie.123RF/PICSEL

Jak cynamon radzi sobie z pleśnią i grzybami?

Cynamon ma również właściwości przeciwgrzybiczne, co sprawia, że jest skutecznym środkiem w walce z grzybami i pleśniami na roślinach. Aby wykorzystać go w tej roli, możemy przygotować roztwór cynamonu, mieszając jedną łyżeczkę cynamonu w proszku z czterema litrami wody. Następnie za pomocą spryskiwacza równomiernie rozpylamy go na dotkniętych chorobą obszarach roślin. Regularne stosowanie tego roztworu może zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni oraz poprawić ogólną kondycję naszych roślin.

Więcej zastosowań cynamonu w pracach ogrodowych

Oprócz wyżej wymienionych zastosowań cynamon może być również używany jako środek wspomagający wzrost roślin oraz poprawiający ich ogólną odporność. Dodanie odrobiny cynamonu do podłoża lub na powierzchnię gleby wokół roślin wspomoże ich rozwój i uchroni przed wieloma chorobami.

Wspomaganie ukorzenienia młodych sadzonek

Jeśli chcesz, aby przyprawa przysłużyła się młodym sadzonkom, rozsyp ją na zwilżony papierowy ręcznik i obtocz w niej korzenie roślinek. Następnie tak przygotowane umieść w otworach w ziemi - nie wciskaj na siłę, aby cynamon został na korzeniach.

Oprysk na przędziorki

Cynamon wraz z mieszanką innych przypraw, czyli goździków i ziół prowansalskich (w proporcji 1 łyżeczka cynamonu, 2 łyżeczki goździków i 2 łyżeczki ziół) rozpuszczony we wrzątku okaże się doskonałym środkiem na przędziorki. Dla wzmocnienia efektu tej substancji, po wystudzeniu dodaj do niej jeszcze 2 rozgniecione ząbki czosnku. Po godzinie przecedź roztwór i zastosuj jak oprysk na liście czy łodygi.

Środek antyseptyczny na rany

Gdy przycinasz rośliny, w miejscu po gałęziach zostają otwarte rany. Często niestety są one atakowane przez szkodniki czy choroby. A wystarczy posypać je cynamonem, działającym jak naturalny środek antyseptyczny, który przyspiesza gojenie i chroni przed infekcjami.

Czy każda roślina toleruje cynamon? Są wyjątki

Warto pamiętać, że choć cynamon jest skutecznym, naturalnym środkiem odstraszającym owady i wspierającym sadzonki, nie wszystkie rośliny go zaakceptują. Niektóre gatunki mogą być wrażliwe na kontakt z cynamonem lub jego zapach może zniechęcać do zapylania przez pszczoły czy inne pożyteczne owady. Dlatego lepiej wypróbować nowe metody ostrożnie i sprawdzać na bieżąco reakcje roślin.

Przeczytaj także:

Surowce budowlane na wyczerpaniu. Do 2050 r. może zabraknąć piaskuINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas