Kiedy sadzić mieczyki do gruntu i jak głęboko je zakopać?

Oprac.: Anna Gburek

Mieczyki (łac. Gladiolus L.), inaczej nazywane gladoliami, są niezwykłymi kwiatami zdobiącymi ogrody, balkony czy tarasy. Często uprawia się je także na kwiat cięty, ponieważ w wazonie mogą przetrwać nawet 15 dni. Mieczyki mają długą wąską łodygę, która obsypuje się kwiatami. Swoim kształtem przypominają miecze. Choć piękne, są to jednak rośliny dość wymagające. Należy przestrzegać nie tylko warunków uprawy, ale i terminów sadzenia. Kiedy sadzić mieczyki do gruntu? Najlepszym ku temu czasem jest wiosna.

Mieczyki najlepiej sadzić w kwietniu lub na początku maja.
Mieczyki najlepiej sadzić w kwietniu lub na początku maja.123RF/PICSEL

Kiedy sadzimy mieczyki?

Mieczyki są roślinami cebulowymi z rodziny kosaćcowatych. Podobnie jak tulipany rozmnażają się za pomocą podziału cebuli. Jednak sadzi się je dopiero wiosną, a nie jesienią tak jak tulipany. Mieczyki są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego należy poczekać, aż minie ryzyko przymrozków.  

Kiedy sadzimy mieczyki do gruntu? Najlepiej robić to w kwietniu lub na początku maja. Warto zwrócić też uwagę na warunki atmosferyczne. Temperatura ziemi powinna mieć już przynajmniej 10 st. Celsjusza. Jeśli wiosna jest deszczowa, należy poczekać, aż ziemia przeschnie, ponieważ nadmierna wilgoć, może szybko sprowadzić na cebulki choroby grzybowe. Nie należy jednak zbyt długo zwlekać z sadzeniem mieczyków do gruntu, ponieważ wysoka temperatura również nie wpływa dobrze na pierwszy okres wegetacji tych roślin.  

Do sadzenia należy wybrać jedynie cebule pozbawione oznak choroby, czyli plam czy wgłębień. Przed włożeniem ich do gruntu warto także zaprawić je w preparacie grzybobójczym. Wystarczy obsypać je sproszkowanym preparatem lub zanurzyć w roztworze na 15 min, po czym wysuszyć i dopiero posadzić w ziemi.  

Mieczyki w ogrodzie lubią stanowiska słoneczne, choć rosną też w lekkim półcieniu. Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna. Warto przed posadzeniem cebulek wymieszać ją z kompostem. Co ważnie, nigdy nie sadź mieczyków w tym samym miejscu, w którym rosły w poprzednim roku. Są to rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych, ale także bardzo wrażliwe na choroby grzybowe. Wybierając stanowisko dla mieczyków, unikaj sąsiedztwa pelargonii, astrów czy petunii, które często są nosicielami chorób grzybowych. Nie sadź ich także na stanowisku po ogórkach, pomidorach, dyniach, grochu, fasoli czy truskawkach.  

Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?

Wśród mieczyków wyróżnia się odmiany niższe i wyższe, które dorastają nawet do 120 cm. Istnieje zatem ryzyko, że po zakwitnięciu, cienkie łodygi pod wpływem ciężaru kwiatów zaczną się łamać i przechylać. Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały? Aby temu zapobiec, cebule należy posadzić na odpowiedniej głębokości.  

Jak głęboko sadzić mieczyki? Wszystko zależy od odmiany. Niższe mieczyki można sadzić płycej, z kolei wysokie głębiej. Istnieje ogólna zasada, aby cebule sadzić na głębokość równej trzykrotności ich wielkości. Największe mieczyki sadzi się zatem na ok. 15 cm głębokości.  

Głębokie sadzenie cebul w gruncie może jednak nie wystarczyć, aby ochronić mieczyki przed przewracaniem. Najwyższe odmiany warto podpierać tyczkami. Koniecznie wybierz dla nich także stanowisko zaciszne i osłonięte od wiatru.  

Kiedy kwitną mieczyki?

Okres kwitnienia mieczyków zależy od odmiany. W większości przypadków, sadząc mieczyki wiosną, możesz spodziewać się kwiatów w lipcu i sierpniu. Wczesne odmiany kwitną już po 70-85 dniach od posadzenia, z kolei średnio wczesne po 85-105 dniach. Dostępne są także odmiany późne, które zakwitają po 105-130 dniach od posadzenia.  

Kiedy wykopujemy mieczyki?

Mieczyki są roślinami naturalnie występującymi w basenie Morza Śródziemnego i Afryce. W Europie nie są w stanie przetrwać zimy, dlatego tak ważne jest, aby po przekwitnięciu kwiatów wykopać cebulki. Warto sadzić je w koszyczkach, co chroni cebulki kwiatowe przed żerowaniem szkodników, ale także ułatwia ich wykopywanie.  

Kiedy wykopywać mieczyki? Kiedy kwiaty przekwitną, należy je usunąć, ale pozostawić liście i pęd kwiatostanowy. Dzięki temu cebulki dalej będą pobierać składniki pokarmowe i przeprowadzać proces fotosyntezy, który jest potrzebny do podziału cebulki. Zwykle miesiąc po przekwitnięciu można już wykopać cebulki mieczyków.  

Po wykopaniu cebul zetnij pęd na długość 10-15 cm. Cebulki włóż do przewiewnego pojemnika w ciepłym i suchym miejscu. Po kilku dniach odetnij pęd i usuń cebulę mateczną. Cebulki bez oznak choroby należy przechowywać zimą w chłodnym i suchym miejscu w przewiewnych koszykach. Warto co jakiś czas sprawdzać stan cebulek i usuwać te, które mają oznaki choroby.  

Przeczytaj także:

Zamek w Łańcucie i jego wspaniałe ogrodyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas