Czy można sadzić maliny na wiosnę? To już ostatni moment

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Sadzenie malin w ogrodzie i samodzielna uprawa ich to gwarancja pysznych, zdrowych i ekologicznych owoców. Aby jednak wyhodować dorodne plony, należy odpowiednio rozpocząć uprawę. Jak i kiedy sadzić maliny? Ogromne znaczenie ma też stanowisko.

Maliny można sadzić wczesną wiosną lub jesienią.
Maliny można sadzić wczesną wiosną lub jesienią.123RF/PICSEL

Kiedy sadzić maliny?

Maliny można sadzić w dwóch różnych terminach. Pierwszym z nich jest wczesna wiosna. Najkorzystniejszym okresem będzie przełom marca i kwietnia. Taki wybór da roślinie dużo czasu na adaptację i zakorzenienie się. Krzewy po wiosennym sadzeniu będą mniej plonować w pierwszym roku zbiorów.

Sadzenie malin można również wykonać na jesień, a konkretnie od września do końca października. W tym czasie gleba jest bogata w cenną wodę, dzięki czemu sadzonki szybko i swobodnie ukorzenią się. Temperatura powietrza nie powinna być za to zbyt niska. Najlepiej, jeśli utrzymywałaby się powyżej 4 st. Celsjusza.

Jak sadzić maliny na wiosnę?

Sadzenie malin na wiosnę rozpoczynamy od przygotowania sadzonki. Zakupiony młody krzaczek oczyszczamy z suchych i zniszczonych korzeni. W ziemi wykopujemy dołki, które powinny mieć około 10 cm głębokości i 20 cm szerokości. Glebę w nich mieszamy z nawozem i ziemią próchniczą o wartości pH 6,5.

Przy sadzeniu malin należy szczególną uwagę zwrócić na głębokość dołków. Zbyt płytkie wsadzenie krzewu owocowego może spowodować przemarznięcie korzeni. Natomiast za głębokie umiejscowienie spowolni wzrost i rozwój. Istotna jest też odległość między krzakami, która powinna wynieść około 50 cm.

Przed wsadzeniem do przygotowanych dołków, korzenie malin zanurzamy w wodzie na około 3 godziny. Po tym czasie sadzonkę można umieścić w dołku i zasypać ziemią. Powierzchnię ściśle ubijamy, a następnie obficie podlewamy ją wodą.

Malinę po posadzeniu należy przyciąć. Cięcie wykonujemy ostrym, odkażonym narzędziem na wysokości około 30 cm nad pąkiem. Zabieg pozytywnie wpłynie na zakorzenienie, wzrost i owocowanie krzewu.

Maliny123RF/PICSEL

Jaka ziemia pod maliny?

Maliny najlepiej rozwijają się i plonują w ziemi lekko kwaśnej. Najlepiej, aby jej wartość pH wynosiła 6,5. Sprawdzą się podłoża żyzne i próchnicze. Unikajmy wsadzania młodych krzewów do gleb ciężkich i podmokłych. Zamiast tego wybierzmy stanowiska lekkie i piaszczyste.

Jakie stanowisko do sadzenia malin?

Stanowisko do malin powinno być przede wszystkim dobrze nasłonecznione. Sprawdzą się też te w półcieniu. Istotna jest przewiewność. Wybrane miejsce na uprawę malin nie może za bardzo nagrzewać się latem. Wówczas krzewy mogłyby zostać zniszczone przez nadmiar promieni słonecznych.

Dla malin trzeba jednak wybrać miejsce, w którym krzewom nie będą zagrażać silne podmuchy wiatrów. Mógłby on połamać delikatne łodygi. Z tego powodu stanowisko musi być osłonięte.

Czym nawozić maliny?

Nawóz, który użyjemy do malin, dostosowujemy do tego, kiedy przeprowadzamy zabieg odżywiania. Jeśli wiosną dokarmiamy krzewy, dostarczamy im odżywkę bogatą w azot. Składnik pobudzi do wzrostu i przyspieszy regenerację po zimie. Podłoże warto też wesprzeć fosforem, magnezem, potasem, borem i wapniem.

Maliny na jesień za to nawozimy preparatami, które mają dużą zawartość potasu i fosforu. Pierwiastki pozwolą roślinie na zdrewnienie. Tym samym przygotuje się na nadchodzącą zimę i mrozy.

Święto nad Narwią i Biebrzą. Rzeki znów mają rozlewiskaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas