Polacy drżą o swoje ogródki działkowe. Będzie likwidacja ROD?
Oprac.: Tomasz Kromp
Ogrody działkowe zostaną zlikwidowane? Tego obawia się wielu działkowców. Wszystko przez nowelizację Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która weszła w życie w 2023 roku. Rzeczony akt prawny dopuszcza możliwość likwidacji części Rodzinnych Ogrodów Działkowych. O co konkretnie chodzi i co na to wszystko Ministerstwo Rozwoju i Technologii?
Likwidacja ogródków działkowych? Taką możliwość dopuszcza ustawa
W 2023 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Według polskich działkowców ów akt prawny stanowi zagrożenie dla istnienia ogródków działkowych. Wynika to z treści przepisów, które wskazują na konieczność podziału każdej gminy na trzynaście stref planistycznych, a każda ma pełnić inną funkcję.
Okazuje się, że ogródki ROD będą mogły znajdować się jedynie na trzech z rzeczonych stref – strefie mieszkaniowej jednorodzinnej, strefie mieszkaniowej wielorodzinnej i strefie zieleni i rekreacji. Rady gminne mają czas do końca 2025 roku na uchwalenie stosownych planów ogólnych dla obszarów wchodzących w obręb gmin. Będą one musiały być zgodne z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.
Oznacza to, że jeśli dany teren, na którym znajdują się ogródki działkowe, otrzyma inne przeznaczenie w planie miejscowym, to wówczas istnieje ryzyko likwidacji usytuowanych na nim ROD-ów. Prawdopodobnie najbardziej zagrożone mogą być ogródki w atrakcyjnych częściach większych miast.
Ministerstwo uspokaja działkowców
Polski Związek Działkowców obawia się sytuacji, w której działki ROD zostać zlikwidowane na cele komercyjne. Związek zawarł to w liście skierowanym do Krzysztofa Hetmana – ministra rozwoju i technologii. W odpowiedzi resort uspokaja działkowców wskazując, że przepisy nie mają służyć likwidacji ROD-ów.
Jak dodaje ministerstwo – duże i średnie kompleksy działkowe mają zostać ujęte w osobnej strefie zieleni i rekreacji. Z kolei, jeśli chodzi o pojedyncze ogródki działkowe, to zostaną one uwzględnione w strefach wielofunkcyjnych. Ostateczną decyzję dotyczącą podziału obszaru gminy na poszczególne strefy będą poprzedzały konsultacje społeczne.
W Polsce istnieje prawie 5 tys. rodzinnych ogródków działkowych. Znajduje się na nich ponad 900 tys. działek. Ich łączna powierzchnia przekracza 40 tys. hektarów. Korzysta z nich około 4 mln działkowców.