Wiosenne cięcie tui jest najważniejsze. Inaczej nie będą gęste

Opracowanie Anna Gburek

Tuje są bardzo popularnymi drzewami i krzewami w ogrodach, na działkach rekreacyjnych i na przydomowych posesjach. Doskonale nadają się na żywopłoty, ale także niektóre jej odmiany pięknie prezentują się jako solitery. Aby tuje zachowały ładny pokrój i zdrowo rosły, niezbędne jest ich przycinanie. Kiedy przycinać tuje? Najważniejsze jest cięcie wiosenne, ale młode drzewa należy przycinać nawet trzy razy w roku. Sprawdź, jak przycinać tuje i jakich błędów nie popełniać.

Przycinanie tui jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym tej rośliny.
Przycinanie tui jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym tej rośliny. 123RF/PICSEL123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kiedy przycinać tuje po zimie?

Istnieje wiele gatunków tui. Co jednak najważniejsze, nie każdy wymaga cięcia. Cięcie tui ma przede wszystkim na celu uformowanie krzewu, ale także jego pielęgnację. Gatunki takie jak Danica czy Teddy, które tworzą zwarty i kulisty pokrój, nie wymagają cięcia. Tak samo, jak gatunki przeznaczane na żywopłot nieformowany np. Szmarag czy Columna. W przypadku tych roślin należy wykonać jedynie cięcie pielęgnacyjne, najlepiej na wiosnę, podczas którego usuwa się pędy chore, suche czy połamane.

Nieco inaczej jest w przypadku gatunków takich jak Aureospicata, Aurescens czy Brabant, które należy regularnie przycinać. Formowanie tui należy rozpocząć w rok po posadzeniu. Świetnie sprawdzają się w roli żywopłotu, ale także jako soliter o różnym kształcie. Tuje w żywopłocie najlepiej przycinać na trapez, dzięki czemu wszystkie pędy mają zapewniony dostęp do światła słonecznego.

Kiedy przycinać tuje po zimie? Najlepiej zrobić to wiosną pod koniec marca lub na początku kwietnia. Dobrze, gdy krzewy wypuściły już pierwsze zielone pąki, ale ich okres wegetacyjny jeszcze nie rozpoczął się na dobre.

Wiosenne przycinanie tui jest najważniejszym, ale nie jedynym zalecanym przez ogrodników. Kiedy przycinać tuje? Warto to zrobić także latem i pod koniec sierpnia. Dwa pozostałe cięcia są jednak tylko korygujące, a najważniejsze przypada właśnie na wiosnę.

Jak przycinać tuje wiosną, żeby później były gęste?

Wiosenne przycinanie tui pozwala nie tylko zachować roślinę w zdrowiu, ale także zadbać o jej ładny i gęsty pokrój. Jak przycinać tuje? Formowanie tui trwa nawet kilka lat i każde cięcie się do niego przyczynia. W marcu lub kwietniu możesz jednak najmocniej skrócić pędy o 1/3, maksymalnie ½ długości pędów.

Jak przycinać tuje po zimie? Zacznij od usunięcia suchych, złamanych pędów lub uszkodzonych przez mróz. Następnie zastanów się nad pożądanym kształtem krzewu i skróć pędy w zależności od potrzeby. Kiedy przycinać tuje na wysokość? Drastyczne cięcie tui na wiosnę może pomóc odmłodzić krzew, jednak istnieje duże ryzyko, że nie odrodzi się tak, jakbyśmy tego chcieli. Znacznie lepiej jest więc proces ten rozłożyć na dłuższy czas.

Wiosną możesz zagęścić swoje tuje. Przycinanie czubków pozwoli roślinie wypuścić znacznie więcej młodych pędów na szerokość, co doprowadzi do zagęszczenia krzewu. Czubek należy przyciąć wówczas na około 10-15 cm. Także skracanie pędów bocznych zachęca roślinę do krzewienia i zagęszczania swojego pokroju. Jeśli zatem chcesz cieszyć się gęstymi, zdrowymi tujami - nie zaniedbuj ich przycinania.

Przycinanie tui. Największe błędy ogrodników

Wielu ogrodników popełnia błędy podczas przycinania tui, co odbija się na ich wyglądzie i dalszym formowaniu krzewu. Jakich błędów nie popełniać?

Ostatnie cięcie tui należy przeprowadzić pod koniec sierpnia. Dzięki temu pędy zdrewnieją przed zimą i będą odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Zbyt późne przycinanie tui może spowodować choroby na wiosnę lub uszkodzenie przez mróz przycinanych pędów.

Nie należy także zbyt mocno przycinać tui - nawet na wiosnę. Drastyczne cięcie tui może spowodować efekt odwroty. Roślina, zamiast się rozkrzewiać, obumrze.

Przycinanie tui od dołu nie zawsze jest dobrym pomysłem. Warto pamiętać, że pędy, które zostały w całości usunięte, nie odrodzą się. Jeśli zauważyłeś, że na dole zalegają suche i stare pędy - spróbuj je najpierw odmłodzić.

Problematyczne dla wielu ogrodników są stare tuje, które zaczynają mieć prześwity na górze korony, a na dole coraz więcej suchych gałęzi. Jak przycinać stare tuje? Zbyt mocne cięcie może jedynie zepsuć roślinę, ponieważ z wiekiem tuja wypuszcza coraz mniej młodych pędów. Z tego powodu istnieje ryzyko, że po takim zabiegu się nie odrodzi. Tuje 30-letnie należy przycinać tylko raz w roku, a na 50-letnich przeprowadzać jedynie cięcie pielęgnacyjne. Jedynym sposobem na uniknięcie problemów z pokrojem starych okazów jest regularne ich przycinanie w młodszym wieku.

Częstym błędem jest także przycinanie gatunków, które tego nie wymagają lub używanie do cięcia nieodpowiednich narzędzi. Tuja ma miękkie pędy, dlatego z ich cięciem za pomocą ręcznego sekatora czy nożyc nie będziesz mieć większych problemów. Dopilnuj jednak, aby narzędzie było naostrzone i odkażone. Dzięki temu unikniesz rozprzestrzeniania się chorób.

Przeczytaj także:

Gdzie się podziały polskie wróble? Jest ich coraz mniejPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas