Kiedy przycinać tuje latem? Ważny termin dla ogrodników

Oprac.: Tomasz Kromp

Aktualizacja

Tuje to jedne z najchętniej sadzonych iglaków w polskich ogródkach. Rzeczone rośliny są najczęściej wykorzystywane do tworzenia żywopłotów. Warto jednak pamiętać o istotnych zabiegach pielęgnacyjnych, do których zalicza się między innymi przycinanie. Kiedy powinno się przycinać tuje i w jaki sposób można je formować?

Kiedy powinno się przycinać tuje latem?
Kiedy powinno się przycinać tuje latem?123RF/PICSEL

Kiedy powinno się przycinać tuje?

Przycinanie tui to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który może przyczynić się do lepszego wzrostu owych iglaków. Cięcie umożliwia również nadanie im pożądanego kształtu. Jednak należy tutaj zwrócić uwagę na odpowiedni termin rzeczonego zabiegu.  

Kiedy konkretnie powinno się skracać tuje? Ogrodnicy radzą przycinać tujki trzy razy w ciągu sezonu – pierwsze cięcie warto wykonać w połowie marca, drugie w czerwcu, a trzecie na koniec lipca lub do połowy sierpnia. Mowa tu o tujach przeznaczonych na żywopłot. Każdorazowo zabieg warto przeprowadzać w suchy dzień – deszcz może przyczynić się do zwiększenia ryzyka zainfekowania rośliny chorobami grzybowymi

Czy można przyciąć tuję o połowę?

Wiele osób posiadających tujki w swoich ogródkach może się zastanawiać nad tym, o ile można skrócić rzeczone iglaki. Okazuje się, że wiele zależy od terminu. Podczas pierwszego, wiosennego cięcia, rośliny można skrócić o jedną trzecią, a nawet o połowę. Dzięki temu będą się lepiej rozkrzewiały. Dobrze jest również przeprowadzić wówczas tak zwane cięcie sanitarne, które polega na pozbyciu się wszelkich obumarłych i zmarzniętych gałązek.

Cięcie tui może pozytywnie wpłynąć na ich wzrost.123RF/PICSEL

W trakcie drugiego cięcia dobrze jest przyciąć nowe pędy o dwie trzecie ich długości. Z kolei w przypadku trzeciego cięcia (na koniec lipca lub do połowy sierpnia) wielu ogrodników skraca tujki o około 1-2 cm. Nie należy przekraczać tego terminu, ponieważ wtedy rośliny mogłyby nie zdrewnieć przed nastaniem zimy.

Do cięcia tujek najlepiej używać ostrych nożyc do żywopłotu. Jeśli istnieje taka możliwość, warto rozważyć zakup nożyc akumulatorowych, które mogą pozytywnie wpłynąć na komfort pracy. 

Jak formować tuje?

Tuje mogą stać się doskonałą dekoracją w ogródku. Z tego względu wiele osób decyduje się na formowanie ich w zaskakujące kształty, które znacząco wpływają na estetykę przydomowej przestrzeni. W co konkretnie można formować tuje?

Zazwyczaj ogrodnicy formują owe iglaki w kulę, stożek, a nawet w spiralę. Warto jednak wiedzieć, że aby móc nadać określony kształt roślinie, musi się ona charakteryzować odpowiednią gęstością. W tym celu kluczowa jest cierpliwość, a także zapewnienie tujom właściwych warunków do wzrostu.  

W roślinach znaleziono drobinki plastikuPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas