Jak założyć wrzosowisko w ogrodzie? Tajniki pięknej rabaty
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Wrzosy to urocze rośliny, które dodają uroku przydomowym ogrodom. Znane są z delikatnych gałązek i małych liści, które zmieniają kolor w zależności od pory roku. Ich kwiaty w odcieniach różu, fioletu i bieli tworzą jesienią oszałamiający spektakl barw. Dlatego są tak chętnie wybierane na rabaty. Zobacz, jak założyć własne wrzosowisko w ogrodzie.
Rabata z wrzosami. Jak i gdzie zrobić wrzosowisko w ogrodzie?
Wrzosy to rośliny świetnie wyglądające na jesiennych rabaty. Kiedy prawie nie będzie już innych kwitnących roślin i zielonych bylin, twój ogród może zachwycać kolorami kwitnącego wrzosu. Te małe krzewinki będą pięknie kwitły nawet na początku zimy, aż do nadejścia pierwszych przymrozków. Dlatego warto pomyśleć o ich posadzeniu. Zanim jednak to nastąpi, musisz dowiedzieć się, jak założyć wrzosowisko w ogrodzie.
Przygotowanie podłoża do sadzenia wrzosów
Najlepszym terminem sadzenia wrzosów jest wczesna wiosna lub początek jesieni. Przed założeniem wrzosowiska najważniejsze jest przygotowanie odpowiedniej gleby. W naturze wrzos rośnie na jałowych i ubogich ziemiach o odczynie kwaśnym. Do przygotowania rabaty najlepiej wybrać miejsce na otwartej przestrzeni ogrodu, ale może to być również stanowisko w półcieniu. Wcześniej warto przygotować mieszankę gleby składającą się z torfu, ziemi iglastej najlepiej z sosnowego lasu i trocin (proporcje 3: 1: 1) z dodatkiem piasku.
W miejscu wybranym do sadzenia wrzosów trzeba usunąć wierzchnią warstwę ziemi (około 20-30 cm) i wysypać przygotowaną mieszankę gleby. Przed zasadzeniem roślin podłoże warto zakwasić, podlewając je wodą z octem (0,5 szklanki 10% octu na 10 l wody) lub wodą z kwaskiem cytrynowym (1,5 łyżki kwasu cytrynowego na 10 l wody).
Sadzenie wrzosów na rabacie
Wrzosy najlepiej sadzić w zagęszczeniu od około 6 do 10 sadzonek na 1 m². Głębokość sadzenia krzewu wynosi 25-35 cm. Trzeba zadbać o to, by szyjka korzeniowa znajdowała się na poziomie powierzchni terenu. Po posadzeniu sadzonki wrzosu należy podlać wodą w ilości od 5 do 6 litrów pod każdy krzak i pamiętać o ściółkowaniu rabaty torfem lub korą drzew iglastych. Ziemia wokół wrzosów musi być stale wilgotna, a ściółka chroni ją przed wysychaniem, zwłaszcza w upalne dni.
Pamiętaj! Wrzos źle znosi przesadzanie. Dlatego warto przemyśleć wszystkie działania i spełnić wszystkie wymagania sadzenia, aby później nie wykopywać rośliny.
Pielęgnacja wrzosowiska w ogrodzie
Wrzosy na rabacie w bezdeszczowe dni należy podlewać średnio raz na tydzień. Trzeba pamiętać o regularnym usuwaniu chwastów, spulchnianiu gleby oraz uzupełnianiu ściółki. Nawożenie można przeprowadzić wiosną (w kwietniu-maju), stosując przeznaczone do tych roślin nawozy mineralne.
Wrzos wymaga corocznego wiosennego przycinania, aby zachować swój kształt i aby doszło do pobudzenia wzrostu nowych pędów. Jednak intensywne cięcie można rozpocząć się dopiero od trzeciego roku po posadzeniu. Podczas przycinania należy zachować kształt korony. Cięcie wykonuje się w następujący sposób: jedną ręką przytrzymaj kwiatostan wrzosu od góry, a drugą ręką odetnij 2/3 lub połowę tej części rośliny. Ścięte fragmenty można pociąć na mniejsze kawałki i rozrzucić po wrzosowisku jako dodatkową ściółkę.
W okresie zimowym warto zabezpieczyć wrzosy przed silnymi mrozami. Najlepiej po pierwszych przymrozkach okryć je włókniną lub gałązkami świerku, czyli materiałami, które nie zablokują roślinie dopływu powietrza.
Uwaga! Nigdy nie wykopuj wrzosów z lasu. Mimo że jesienią tych roślin pojawia się w lesie bardzo dużo, znajdują się one pod ochroną. Dlatego sadzonki wrzosów zawsze kupuj tylko w szkółkach roślin ozdobnych lub sklepach ogrodniczych.
Z czym łączyć wrzosy i jakie rośliny posadzić na wrzosowisku?
Najlepszym miejscem dla wrzosów w ogrodzie są okolice niskich drzew i krzewów iglastych: cyprysików, sosen karłowatych i kosodrzewiny. Niskie rododendrony również dobrze komponują się z wrzosami. Wrzos można sadzić też jako roślinę krawężnikową lub na skalniaku.
Tworząc piękne wrzosowisko w ogrodzie, możesz połączyć te cudowne rośliny z innymi przedstawicielami rodziny wrzosowatych, takimi jak np.
- kalmie wąskolistne lub szerokolistne;
- żurawiny drobnoowocowe;
- borówki wysokie;
- pierisy;
- kasjopeje;
- kiścienie.
Jeśli zależy ci na wrzosowisku w prawdziwie sielskim klimacie, rozważ zasadzenie obok wrzosów rozmarynu, lawendy lub jałowca pospolitego. Poza tym dobrym tłem dla wrzosów mogą być inne rośliny kwitnące np. hortensja bukietowa lub bez koralowy.
Wrzosy to piękne rośliny, które dodatkowo są odporne na choroby i szkodniki, rzadko ulegają też atakom grzybów. Czasami może pojawić się na nich szara pleśń, która powoduje więdnięcie i opadanie liści. Zazwyczaj ma to związek z zastojem wody w korzeniach, jeśli gleba na terenie posadowienia wrzosów nie ma dobrej przepuszczalności wody lub wiosną śnieg topi się bardzo szybko i obficie przenika do ziemi. Dlatego przed założeniem wrzosowiska w ogrodzie trzeba wybrać dobre stanowisko i odpowiednio przygotować miejsca na sadzonki.