Wrzosiec
Wrzosiec (Erica) to rodzaj roślin należący do rodziny wrzosowatych, obejmujący około 840 gatunków. Wrzośce są zimozielonymi krzewami o drobnych, igiełkowatych liściach i dzwonkowatych kwiatach, które mogą mieć różne kolory, m.in. różowy, biały, fioletowy i czerwony.
Wrzosiec - najważniejsze informacje
Wrzosiec to rodzaj roślin, do którego należy aż 840 gatunków. Najwięcej z nich rośnie w Afryce i w Ameryce Południowej. Rośliny te występują również na Madagaskarze, na Bliskim Wschodzie oraz w Europie. W Polsce w stanie dzikim rośnie wrzosiec bagienny.
Jak wygląda wrzosiec i czym się różni od wrzosu?
Wrzośce to zimozielone krzewinki. Na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają wrzosy. Ich pędy są wiotkie, mogą być wzniesione, rozgałęzione lub płożące się.
- Liście wrzośców to małe igiełki. Są one ułożone prostopadle względem pędu. Są okółkowe lub skrętoległe oraz skórzaste. Ich długość nie przekracza 1 cm.
- Kwiaty rośliny mogą być zebrane w baldachy, grona, wiechy i pęczki. Bywają dzwonkowate, rurkowate, kuliste i dzbanuszkowate. Mogą mieć kolor biały, różowy, fioletowy, żółty i czerwony.
- Owocami wrzośców są wysuszone torebki pełne drobnych nasion.
Najpopularniejsze odmiany wrzośców
Wrzosiec darlejski to krzewinka dorastająca do 50 cm. Nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego w uprawie sprawdza się zwłaszcza w cieplejszych rejonach Polski. Jej kwiaty mają odcienie od białego po ciemnorubinowy.
Wrzosiec krwisty ma tylko do 25 cm wysokości i do 45 cm szerokości. Zakwita jeszcze przed nadejściem wiosny – w lutym i w marcu. Jego kwiaty mogą być białe, ale często mają odcień intensywnej czerwieni i amarantu.
Wrzosiec rozpierzchły kwitnie w lipcu. Pojawiają się wtedy na nim bladoróżowe, różowe lub białe kwiaty. Roślina nie jest w pełni odporna na mróz.
Wrzosiec szary ma ciemnoczerwone i karmazynoworóżowe kwiaty, które pojawiają się na jego pędach w lipcu i utrzymują się aż do września. Wrzosiec szary to krzewinka, której zarówno średnica jak i wysokość wynosi 30 cm. W uprawie sprawdza się w cieplejszych rejonach Polski.
Wrzosiec bagienny jest elementem dzikiej, polskiej flory. Wyróżnia go wysoka odporność oraz jasnoróżowe lub białe kwiaty. Jego pędy mogą być wzniesione lub płożące się – dzieje się tak, gdy roślina ta rośnie na mokrym podłożu.
Czy wrzosiec jest pod ochroną?
Wrzosiec bagienny jest w Polsce objęty ochroną gatunkową. Niektóre miejsca, w których rośnie ta roślina, znajdują się również na siedliskach należących do chronionego obszaru Natura 2000. Coraz mniejsza liczba wrzośców bagiennych to efekt działań człowieka, a dokładnie osuszania terenów podmokłych i eksploatacji torfowisk.
Roślinom tym zagrażają także grzyby z rodzaju Botrytis (powodujące szarą pleśń), Rhizoctonia, Pythium, Glomorella. Objawem zainfekowania wrzośca mogą być szarawy nalot na liściach i gnijące, brązowiejące, a następnie zamierające pędy.
Jak uprawiać i pielęgnować wrzosiec w ogrodzie?
Wrzośce potrzebują gleby kwaśnej, przepuszczalnej, piaszczystej i raczej suchej. Wymagają też tego, aby uprawiać je w słonecznych lub ewentualnie półcienistych miejscach.
- Podlewanie – w czasie suszy wrzośce należy intensywnie podlewać miękką wodą (np. odstaną) lub deszczówką. Warto też ściółkować glebę wokół roślin – korą, szyszkami lub słomą. Zapobiega to parowaniu wody ziemi, dzięki czemu dłużej pozostaje ona optymalnie wilgotna.
- Nawożenie – wrzośce można zasilać nawozami zakwaszającymi ziemię i z dodatkiem azotu. Można je stosować wiosną i wczesnym latem
- Zimowanie – późną jesienią glebę, w której rosną wrzośce, należy ściółkować. Natomiast same krzewinki osłania się wtedy białą agrowłókniną lub gałązkami rośliny iglastych. Można też obsypać ją korą lub trocinami. Wrzośce uprawiane w pojemnikach można przenieść na zimę np. od garażu, a ich donice „otulić” kartonem lub matą ze słomy.
- Przycinanie – wrzośce przycina się wczesną wiosną, na początku marca.
Ciekawostki o wrzoścach
- Drewno wrzośców jest wykorzystywane do produkcji galanterii drewnianej.
- Wrzośce są roślinami miododajnymi.
- Korzeń wrzośca drzewiastego to surowiec do produkcji fajek.
- Na wrzoścu bagiennym rośnie kanianka macierzankowa – roślina pasożytnicza.