Azalia
Czwartek, 18 stycznia 2024 (16:38)
Aktualizacja Piątek, 26 kwietnia 2024 (15:38)
Azalie (Azalea) są popularnymi roślinami ozdobnymi w ogrodach, parkach i na balkonach ze względu na swoje atrakcyjne kwiaty.
Azalia - najważniejsze informacje
-
Rodzaj:
azalia, rhododendron
-
Rodzina:
wrzosowate
-
Rząd:
wrzosowce
-
Gromada:
rośliny naczyniowe
-
Królestwo:
rośliny
Gdzie rosną azalie?
Najwięcej azalii jest w Azji, jednak rosną one w mniejszej liczbie także w Europie oraz w Ameryce Północnej. To roślina preferująca strefę klimatu umiarkowanego. W Polsce dziko rośnie jedynie azalia pontyjska.
Rośliny te występują nad brzegami zbiorników wodnych i pod koronami wysokich drzew iglastych. Są elementem formacji krzewiastych, a także lasów i wrzosowisk.
Jak wyglądają azalie?
Azalie to krzewy, które mają do 2 m wysokości. Niektóre z nich są jednak na tyle małe, że stanowią ozdobne rośliny doniczkowe. Wyróżnia je symetryczny, półkolisty pokrój.
- Kwiaty azalii mają pięć pręcików. W zależności od gatunku i odmiany rośliny mają różne kształty i kolory. Mogą być białe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, różowe lub wielokolorowe. Gęsto obrastają pędy rośliny. Kwiaty pojawiają się na azaliach w maju i w czerwcu.
- Liście azalii są miękkie, cienkie i pokryte sztywnymi włoskami – niekiedy z obu stron blaszki liściowej. Wraz z nadejściem jesieni przebarwiają się i tracą zielony kolor, a następnie opadają. Wyjątkiem jest azalia japońska, czyli mrozoodporna odmiana zimozielona. Ogonki liściowe azalii są bardzo krótkie i niemal niewidoczne.
Popularne odmiany azalii
- Azalia japońska Maruschka to krzew karłowy. Po dziesięciu latach od posadzenia ma do 40 cm wysokości i ok. 70 cm szerokości. Jej pokrój jest zwarty, a kwiaty intensywnie czerwone. Liście azalii japońskiej Maruschka są ciemnozielone i utrzymują się na pędach przez całą zimę.
- Azalia Kilian to większy krzew, który po 10 latach może mieć nawet 1,3 m wysokości i 1,4 m szerokości. Ma intensywnie zielone liście, które opadają na zimę. Pąki dojrzewające na pędach są pomarańczowe, a następnie rozwijają się z nich czerwone, pełne kwiaty – dzieje się to zwykle w drugiej połowie maja.
- Azalia Anneke dorasta do 1,5 m wysokości. Gdy kwitnie, pojawiają się na niej duże, żółte kwiaty o średnicy do 8 cm. Jej liście opadają na zimę, a tuż przed tym zmieniają kolor z zielonego na brązowy.
- Azalia Klondyke jest krzewem o rozłożystym pokroju. Osiąga ok. 1,3 m wysokości i 1,2 m szerokości. Kwiaty tej azalii są pomarańczowe lub pomarańczowo złote. Jej młode liście mają zielonorudy kolor, a gdy dojrzeją, stają się zielone i błyszczące.
Czy azalie są pod ochroną?
Jedynym miejscem w Polsce, w którym rośnie azalia pontyjska, jest Rezerwat Przyrody Kołacznia w województwie podkarpackim – znajdujące się tam rośliny są pod ścisłą ochroną.
Okazom uprawianym w ogrodach zagrażają choroby grzybowe, a tym m.in. powłocznik azaliowy. Objawem infekcji są zgrubienia na młodych liściach, pędach i kwiatach. Powodują one deformację i osłabienie wzrostu rośliny.
Azalia jest narażona na atak szkodników – mszyc, przędziorków i piędzików. Kiedy do niego dojdzie, roślinę trzeba oczyścić z insektów, a następnie wykonać oprysk.
Jak pielęgnować i kiedy przycinać azalie?
Azalie należy uprawiać na stanowisku nasłonecznionym lub półcienistym. Rośliny te najlepiej rosną w lekkiej, bogatej w próchnicę glebie o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym.
- Podlewanie – azalie należy podlewać obficie i regularnie. Potrzebują one miękkiej wody, dlatego zaleca się, aby nawadniać je np. deszczówką.
- Nawożenia azalii – jeśli ziemia, w której rosną rośliny, jest za mało kwaśna, należy zastosować nawóz zakwaszający. Preparatów mających wpływ na kondycję i wzrost azalii używa się na przełomie kwietnia i maja, kolejny raz w czerwcu, a gdy gleba ciągle jest niewystarczająco żyzna także w lipcu.
- Przycinanie – by roślina ładniej wyglądała i lepiej kwitła, można wczesną wiosna usunąć ok. 20% jej starych pędów. Nie jest to jednak konieczne – azalia poradzi sobie i będzie rosnąć bez przycinania.
Ciekawostki o azalii
- Azalia pontyjska jest w Polsce pod ochroną, natomiast w Wielkiej Brytanii jest uważana za gatunek inwazyjny.
- Pochodzenie azalii pontyjskiej rosnącej w Rezerwacie Przyrody Kołacznia jest owiane legendą. Roślina ta wyrosła podobno na grobie chana, który poległ w czasie najazdów tatarskich na Polskę.
- Z badań naukowych wynika, że azalia pontyjska rosła na terenie Rezerwatu Przyrody Kołacznia już w trzeciorzędzie – jest reliktem sprzed 11 tys. lat.